Zapraszamy na koncert w 106 rocznicę odzyskania niepodległości.
Klaudia Trzasko, sopran
Konstanty Wileński, fortepian
Cappella Gedanensis, orkiestra
w programiem.in. prapremiera Poloneza A-Dur, op.40 Nr 1 oraz pieśni i wariacje nt. Fryderyka Chopina w aranżacji K. Wileńskiego
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
10 listopada 2024 r. (niedziela) godz. 18.00
Sala koncertowa Cappelli Gedanensis | Dawny Kościół Menonitów
ul. Menonitów 2A, Gdańsk
KONSTANTY WILEŃSKI pianoPochodzi z rodziny inteligencji kijowskiej o głębokich tradycjach muzycznych, goszczących i koncertujących wybitnych przedstawicieli rosyjskiego i światowego życia muzycznego. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli 3 teatrów dramatycznych. Panującą w tym domu twórczą artystycznie atmosferę pogłębiały spotkania, koncerty a nawet ćwiczenia takich słynnych muzyków jak Wladimir Horowitz i Henryk Neuhaus. W domu dziadka gościła znakomita, słynna amerykańska tancerka Isadora Duncan.
Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim które ukończył w 1974 roku z wyróżnieniem u znanych fachowców takich jak: A. Sztogarenki (z kompozycji), R. Łysenki (z fortepianu). W tym okresie życia odbywał konsultacje z zakresu kompozycji z tak sławnymi postaciami jak: Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian. W 1978 roku ukończył w uczelni tej studia podyplomowe.
Od 1983 roku jako profesor Konserwatorium w Kijowie prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, kameralną do jazzowej. Uczestniczył i był laureatem szeregu międzynarodowych festiwali muzycznych jak: Polska Klasyka (w Opolu), Festiwal Muzyki Żydowskiej (w Wielkiej Brytanii i Izraelu) -jako kompozytor, GOŁOSIJEWO 88 (Kijów, Ukraina), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków1989), Festiwal Beethovena (Falsterbo, Szwecja 1998)jako pianista. Ma w swoim dorobku dwanaście płyt z własnymi kompozycjami.
Atrakcyjność dorobku muzycznego Konstantego Wileńskiego polega na symbiozie muzyki klasycznej i jazzowej.