stat
Impreza już się odbyła

Konferencja Naukowa: Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego

w każdy poniedziałek (do 30.09), g. 17:30

Wstęp wolny
Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego
i Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku
zapraszają do wzięcia udziału
w konferencji naukowej zatytułowanej

Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego



Motto konferencji:
Obronę przed życiem w przestrzeni zamkniętej i w czasie jałowym trzeba już zacząć we wczesnym dzieciństwie i tej roli może się podjąć wychowanie przez świat fikcyjny.

Romana Miller ”Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego we wczesnym dzieciństwie”[w:] Sztuka dla najmłodszych. Teoria – Recepcja – Oddziaływanie pod red. M. Tyszkowej, Warszawa - Poznań, 1979, PWN.


Cel konferencji:

Konferencja odwołuje się do przesłania tekstów i myśli Romany Miller – Profesor Uniwersytetu Gdańskiego – w 100-lecie urodzin.
Spotkanie naukowe pedagogów i twórców sytuujemy w cyklu poszukiwań zainicjowanych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w 2002 roku, nt. Gdańskie rodowody pedagogiczne – geneza, kontynuacje, inspiracje, przemieszczenia znaczeń wychowawczych. Tę konferencję wiążemy także z jubileuszem Uniwersytetu Gdańskiego, jubileuszem Wydziału Nauk Społecznych UG i Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Przesłaniem konferencji czynimy poszukiwanie współczesnych pól doświadczeń edukacyjnych (wspólnych i rozbieżnych, dynamicznych i statycznych), na pograniczu świata realnego i świata fikcji. Tym szczególnym relacjom chcemy przyjrzeć się poprzez pryzmat pedagogiki rozumianej ogólnie jako pais–ago (edukacyjne prowadzenie człowieka), jak również przez pryzmat sztuki, ale także przez optykę pedagogik szczegółowych: wczesnoszkolnej, przedszkolnej, resocjalizacyjnej, specjalnej, mediów, artystycznej - szukając w ich podejściach sięgania do owych splotów realności i fikcji. Stąd w namyśle i dyskursie konferencji zamierzamy: przyjrzeć się złożonym spojrzeniom na współczesne problemy edukacji i wychowania, postawić pytania o nowe locus educandi, o nowe związki fantazmatyczności, wyobraźni i myślenia, przeżywania świata, nowe wymiary uczenia się.
Spotkanie znawców sztuki i pedagogów przewidywane w czasie konferencji zakłada niezbędność postawienia pytania o konteksty współczesnych inspiracji wychowania, szczególnie o rolę świata fikcyjnego.

Konferencja adresowana jest do środowisk naukowych i artystycznych, pracowników placówek oświatowych, wychowawczych, studentów oraz do tych, którzy w kształtowaniu wyobraźni dostrzegają istotny czynnik konstruowania tożsamości otwartej i tych, którzy zdolność do „wyobrażenia niemożliwego” postrzegają w kategoriach kompetencji niezbędnych do świadomego i twórczego uczestnictwa w otaczającej rzeczywistości.
Znaczącym tłem konferencji będzie wystawa pn. Manipulacje. O Ekonomii kłamstwa, na którą zapraszamy wszystkich uczestników.

Sesje konferencji:

I. Nowe wymiary rzeczywistości i fikcji, czasoprzestrzeni i rytmu życia – ich walor edukacyjny ( przemieszczenia i nowe sytuowania znaczeń pedagogicznych).

II. Sploty i dialektyka realności i fikcji jako obrona przed życiem w przestrzeni zamkniętej i w czasie jałowym.

Pragniemy, aby powyższe pola problemowe nie zamykały przestrzeni możliwego ujęcia zagadnień.


Organizatorzy:
Instytut Pedagogiki UG, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku
Skład Komitetu Organizacyjnego: Dr hab. Ewa Rodziewicz, prof. UG, dr Małgorzata Cackowska,
mgr Karolina Starego, mgr Marcin Boryczko
Kontakt telefoniczny:
tel/fax. 058 557 21 12 lub Karolina Starego: 500 039 886
e-mail: wnsmb@univ.gda.pl