stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wykład poświęcony jest australijskim filmom, które miały swoją premierę między 1959 a 1981 rokiem. Autor zwraca szczególną uwagę na filmowców, których nazwiska kojarzą się w świecie z Australijską Nową Falą (Weir, Beresford, Schepisi, Armstrong). Podkreśla jednocześnie, że mamy w tym przypadku do czynienia z kinem bardzo zróżnicowanym, na które składają się wczesne ("ocker") komedie Bruce'a Beresforda, nostalgiczne filmy historyczne, filmy poświęcone problemom społecznym, futurystyczne koszmary George'a (Mad Max) Millera, artystyczne niskobudżetowe kino Paula Coxa i filmy czysto komercyjne.

sty 11

sobota, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 16 zł
Kup bilet
sty 23

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Marek Haltof. Urodzony w Cieszynie filmoznawca, profesor Northern Michigan University w Marquette, USA. Ukończył studia w Polsce (Uniwersytet Śląski, Filia w Cieszynie), Australii (Flinders University w Adelajdzie) i Kanadzie (University of Alberta w Edmonton, doktorat), gdzie wykładał na kilku uczelniach w latach dziewięćdziesiątych. W 2001 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego (Uniwersytet Jagielloński).

Profesor Haltof jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych po angielsku i polsku, a także książek dotyczących kina australijskiego: Peter Weir: When Cultures Collide (Nowy Jork, 1996), Autor i kino artystyczne: Przypadek Paula Coxa (Kraków: 2001) i Kino Australii: o ekranowej konstrukcji Australii (Gdańsk, 2005). W ostatnich latach kieruje swe zainteresowania w stronę kina polskiego. Efektem tego, oprócz Polish National Cinema (Nowy Jork: 2002, tłumaczenie polskie w 2005 roku, Kino polskie), jest The Cinema of Krzysztof Kieślowski: Variations on Destiny and Chance (Londyn: 2004) oraz współredakcja pracy zbiorowej The New Polish Cinema (Londyn: 2003). Ostatnio opublikował także Historical Dictionary of Polish Cinema (Boston: 2007) i Polish Film and the Holocaust: Politics and Memory (Nowy Jork: 2012). Ta ostatnia książka, oprócz świetnych recenzji, znalazła się na liście najlepszych książek roku amerykańskiego czasopisma Choice. Prace Marka Haltofa były tłumaczone na kilka języków. Jest on także autorem dwóch powieści - Maks jest wielki (1988) i Duo Nowak (1996) - które zostały wydane nakładem wydawnictwa Śląsk w Katowicach oraz zbioru esejów o filmach grozy - Kino lęków (1992).