"Konkurs o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego na polski rysunek i grafikę.
Laureaci i wyróżnieni uczestnicy z lat 1993-2007 " - wystawa pokonkursowa
Państwowa Galeria Sztuki
Wernisaż wystawy 13 stycznia, godz. 18.00.
Wystawa czynna do 7 lutego od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 18.00.
Na wystawie, której
pierwsza odsłona odbyła się w Akademie der Künste w Berlinie w listopadzie i grudniu 2009 roku, pragniemy zaprezentować plon dotychczasowych 7 edycji
Konkursu o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego , eksponując prace nagrodzone, wyróżnione i wybrane przez kuratora wystawy jubileuszowej prof.
Macieja Świeszewskiego.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace następujących autorów:
Magdaleny Hoffmann, Ryszarda Stryjca, Marii Targońskiej, Anny Gwiazdy, Marii Kuczyńskiej Jerzego Krechowicza, Andrzeja Bednarczyka, Jan Dobkowskiego, Jerzego Jędrysiaka, Przemysława Tyszkiewicza, Michała Erszkowskiego, Marzeny Kawalerowicz, Anny Janik-Cieśli, Teresy Klaman, Krzysztofa Tomalskiego, Pawła Warchoła, Małgorzaty Warlikowskiej, Małgorzaty Dmitruk, Mateusza Dąbrowskiego, Elżbiety Baneckiej, Marty Lech, Rafała Strenta, Tomasza Tobolewskiego, Piotra Gojowego, Andrzeja Węcławskiego, Krzysztofa Szymanowicza i Anny Kowalskiej-Szewczyk.
Konkurs o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego jest przedsięwzięciem artystycznym adresowanym do polskich twórców grafiki i rysunku, wybieranych przez krytyków sztuki i profesorów akademickich.
Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą znaczące postaci życia kulturalnego Niemiec i Polski.
Fundatorem Nagrody im. Daniela Chodowieckiego jest powołana w 1992 roku przez Güntera Grassa Fundacja im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie. Celem Fundacji jest pielęgnowanie współpracy artystycznej pomiędzy twórcami z Polski i Niemiec. Za patrona przyjęto postać
Daniela Chodowieckiego, znanego zwłaszcza w Gdańsku i Berlinie rysownika i grafika, żyjącego w latach 1726 - 1801. Artysta ten będąc z pochodzenia po części Polakiem i Francuzem, a z obywatelstwa przez długi czas Prusakiem, urodził się w Gdańsku. Tam też przez pewien czas mieszkał, po czym przeniósł się do Berlina, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta berlińskiej Akademii Sztuk. Zasłynął nie tylko jako rysownik, ale też jako ważna postać Oświecenia, działająca na pograniczach tradycji i kultur kilku narodów. Podczas swych licznych podróży, wykonywał wiele szkiców, będących doskonałą i wierną kroniką osiemnastowiecznej obyczajowości.
Daniel Chodowiecki jest pozytywnym przykładem budowania wartości uniwersalnych na gruncie wielokulturowym oraz tworzenia wzorów przyjaznego obcowania i współpracy, a nawet wzajemnej inspiracji twórczej ludzi o różnych rodowodach.
Dlatego, jak pisała w katalogu wystawy w roku 2006
Magdalena Olszewska " nie dziwi fakt, iż Chodowiecki - gdańszczanin, artysta-grafik, a także reformator pruskiej Akademii Sztuk - jest idealnym patronem powstałej z inspiracji Güntera Grassa Fundacji, jak i nagrody konkursowej przez nią fundowanej. (...) W czasie Podróży artystycznej z Berlina do Gdańska Chodowiecki prowadził drobiazgowy dziennik i równocześnie szkicował wiernie sytuacje i osoby, tak że zachowane rysunki można traktować jako równoległy zapis. Potem powstawały bardziej dopracowane rysunki sangwiną oraz akwaforty, najprawdopodobniej tworzone w celu wydania całości.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog ze wstępem
Pawła Huelle.
Kurator: Maciej Świeszewski