stat
Impreza już się odbyła

Czy spółdzielczość pozwoli nam zbudować odporność w czasach kryzysu? Na to pytanie będą szukali odpowiedzi uczestnicy seminarium, na które zaprasza Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie, które odbędzie się 17 sierpnia 2022, jest częścią projektu "Zrozumieć Sierpień", a poprowadzi je w bibliotece ECS Joanna Erbel.

sty 17

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
sty 22-23

środa - czwartek, g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Tegoroczna odsłona "Zrozumieć Sierpień" to seria warsztatów i seminariów, podczas których uczestnicy mają niepowtarzalną okazję, by bliżej przyjrzeć się miejskiej przestrzeni, zwłaszcza tej najbliższej ECS-owi, terenom sąsiadującym z dawną stocznią.

- Tereny dawnej stoczni i jej najbliższe sąsiedztwo ulegają silnym przekształceniom, my je nie tylko obserwujemy, ale chcemy w sposób świadomy w nich uczestniczyć - wyjaśnia Aneta Lehmann, koordynatorka projektu z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

Odbyły się już trzy spotkania warsztatowe, teraz przyszła kolej na seminarium.
- W trakcie seminarium omówimy przykłady europejskich nowych spółdzielni oraz wspólnie zastanowimy się, jak podobne rozwiązania mogłyby działać w Gdańsku. Będzie mowa zarówno o spółdzielniach, który inicjatorkami i inicjatorami są indywidualne osoby, jak i samorządy - zapowiada Sylwia Bruna, druga z koordynatorek projektu "Zrozumieć Sierpień".


Pomysł zakładania spółdzielni ma w Polsce ponad 200-letnią historię. W czasach PRL-u większość społeczeństwa poznała spółdzielnie w ich wersji mieszkaniowej. Nierzadko to właśnie zapisanie się do spółdzielni, a potem wieloletnie oczekiwanie, było jedyną szansą na uzyskanie mieszkania. Od lat 90-tych ubiegłego wieku zaczął się odwrót od tej formy własności, kojarzonej z czasami, kiedy mieszkanie na własność było niedosiężnym marzeniem. Polacy masowo kupowali te mieszkania na własność, ale spółdzielnie jako zarządcy tych mieszkań nadal funkcjonują. Wiele spółdzielni buduje dziś mieszkania na sprzedaż. Powstają też spółdzielnie rolne, rzemieślnicze, dalej funkcjonują spółdzielnie handlowe. Wielką popularnością cieszą się spółdzielnie społeczne, które inwestują część zysków z handlu z powrotem w swoje społeczności.

Obecnie w Polsce działa około 10 tysięcy spółdzielni. Co jest najważniejszą wspólną cechą spółdzielni? To autonomiczne stowarzyszenie osób, które dobrowolnie łączą się w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb i aspiracji gospodarczych, społecznych i kulturalnych poprzez wspólne przedsiębiorstwo - podpowiada Wikipedia.

- Okazuje się, że taka forma przedsiębiorczości znacznie lepiej sobie radzi z kryzysami i jest na nie bardziej odporna niż biznes skoncentrowany wyłącznie na zysku. Jest bardzo wielu zwolenników zakładania kooperatyw, ale też wiele osób nadal nie wie, jak w epoce cyfrowej osiągać cele społeczne właśnie poprzez spółdzielczość z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi sieciujących - mówi socjolożka Joanna Erbel, która poprowadzi seminarium. I dodaje: - Zakładanie spółdzielni, tworzenie nowych miejsc pracy, to odpowiedź na współczesne wyzwania klimatyczne i konieczne odejście od węgla. To także szansa na zrównoważony rozwój lokalny, z poszanowaniem środowiska i tworzenie sieci mikropowiązań, ułatwiających choćby sprzedaż lokalnych produktów czy współpracę sąsiedzką.

Projekt "Zrozumieć Sierpień" potrwa do lutego 2023, a kolejne seminaria i warsztaty już we wrześniu. Wszystkie będą zapowiadane na FB Solidarności Codziennie.

OSOBA PROWADZĄCA
Joanna Erbel
| socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko, zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub w CIC Warsaw. Autorka książek "Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej" oraz "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze". Ostatnio udzieliła wywiadu "Kocham małe miasteczka. To nasza przyszłość" (Wysokie Obcasy, 6.08.2022, rozmawiał Arkadiusz Gruszczyński).

Informacja o biletach

Obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.
Bilety: forms.gle/eMgkNfi7wpUs9ES47