Punktem wyjścia naszego spotkania są książki krakowskiego wydawnictwa
Ha!art: Berdyczów, Marta Kozłowska, 2022, Plan naprawy Ukrainy Łesia Bełeja, 2023, Już nie boli, Jurija Zawadskiego 2023, Jak Ukraina traciła Donbas, Denysa Kazanskiego i Maryny Worotyncewej, 2024, Brud [*khaki], Siergiej Siergiejewicza Sajgona, 2024 oraz perspektywa wynikająca z doświadczenia i praktyki urodzonego w Doniecku Andrija Dostlieva.
Ważnym nurtem działalności artystycznej Dostlieva jest refleksja dekolonialna, oraz typy reprezentacji Ukrainy Wschodniej. Ukraińska literatura jest w Polsce tłumaczona i wydawana.
Co można wyczytać o naszych przekonaniach i poszukiwaniach na podstawie tych wyborów? Jak cyrkuluje wiedza i reprezentacja? Porozmawiajmy we środę 6 listopada.
Rozmowę z Andrijem Dostlievem i Piotrem Mareckim poprowadzi Anna Łazar.
Andrii Dostiliev artysta, kurator i badacz fotografii z Ukrainy, mieszkający w Polsce. Główne obszary jego zainteresowań to pamięć, trauma, praktyki dekolonialne w Europie Wschodniej, gejowska historia Ukrainy oraz granice fotografii jako medium. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się fotografią, wideo, rysunkiem, performansem i instalacją.
Były stypendysta Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Wiedeń) i artysta-rezydent na Central European University (Budapeszt). Uczestnik Ukraińskiego Pawilonu Narodowego na Biennale w Wenecji 2024.
Piotr Marecki wychował się na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Redaktor naczelny wydawnictwa Ha!art. Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Przez parę lat żył i pracował w Stanach Zjednoczonych. Był stypendystą Fulbrighta oraz profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Autor monografii naukowych, literatury eksperymentalnej oraz książek drogi "Polska przydrożna" (Czarne, 2020), "Romantika" (Czarne, 2021) oraz "Ameryczka" (Ha!art, 2024).
Anna Łazar kuratoruje program międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo Gdańsk Miasto Literatury, jest członkinią zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, autorka tekstów, tłumaczka (m.in. Kateryna Dysa, Historia z wiedźmami. Procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczpospolitej XVII i XVIII wieku, 2024 Ilya Kaminsky, Republika Głuchych 2024), kuratorka Patrzcie na tę chwilę jak drga, Galeria Arsenał w Białymstoku 2024 Galeria Arsenał w Białymstoku (galeria-arsenal.pl), Zabójstwo do przyjęcia, Berlin 2022 "Zabójstwo do przyjęcia" opis kuratorski | Artykuł | Culture.pl, W jakim pięknym miejscu jesteśmy w Muzeum Sztuki w Łodzi 2022, W jakim pięknym miejscu jesteśmy | Muzeum Sztuki w Łodzi (msl.org.pl).