MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W GDAŃSKU OLIWIE PROMOCJA CZYTELNICTWA PROMOCJA POMORSKICH LITERATÓW I WYDAWNICTW POPULARYZACJA WIEDZY O PRAWACH AUTORSKICH
Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z partnerami przygotowała wiele atrakcji, które usatysfakcjonują czytelników i miłośników książek w każdym wieku.
Gorąco zachęcamy mieszkańców Gdańska, by aktywnie włączyli się w święto książki!
13 - 24 KWIETNIA 2015
MIĘDZYNARODOWY PLENER RZEŹBY W DREWNIEKsiążka w rzeźbie? Fabuła zamknięta w drewnianej formie, bohater zastygły w emocjach, a może książkowy motyw schwytany ręką rzeźbiarza? Książkową sobotę, 25 kwietnia, poprzedzi międzynarodowy plener rzeźby w drewnie z udziałem 6 artystów z Polski i zagranicy. Mariusz Otta (Polska), Czesław Fankidejski (Polska), Janina Gajska- Bruzdowicz (Polska), Arunas Vaitkus (Litwa), Aniuta Starovoitova (Białoruś), Bente Kluge (Norwegia) przez blisko dwa tygodnie będą przenosić w świat realny wizje swojej wyobraźni, inspirowane książką. Proces powstawania rzeźby, od etapu projektu aż po gotowe dzieło, można śledzić każdego dnia, odwiedzając artystów pracujących przy Stawie Młyńskim (początek ul. Spacerowej w Gdańsku Oliwie). Plener trwa od 13 do 24 kwietnia, codziennie w godz. 10-17.
SOBOTA, 25 KWIETNIA 201511.00-18.00
Plenerowa Prezentacja Pomorskich Wydawnictw: Bernardinum, Ene Due Rabe, słowo/obraz terytoria, Oficyna Gdańska, Wydawnictwo Oskar, Marpress, Wiatr od Morza, Eko Kapio, Zakamarki - w stoiskach z wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego
11.00-18.00
Wolna wymiana książek wśród mieszkańców (bookcrossing) - przed głównym wejściem do Parku Oliwskiego i Galerią Sztuki Warzywniak - ZACHĘCAMY MIESZKAŃCÓW DO PRZYNOSZENIA NIEPOTRZEBNYCH KSIĄŻEK W DOBRYM STANIE. Będzie można zostawić je na specjalnych stołach i wymienić na inne, przyniesione przez kogoś.
11.00-18.00
Katalońskie Walentynki - sprzedaż czerwonych róż, okolice Parku Oliwskiego (nawiązanie do wersji katalońskiej tego święta).
11.00-18.00
Literackie pranie - poezja wywieszona pomiędzy drzewami wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego.
11.00-12.00
Warsztaty z książką dla dzieci - Wydawnictwo Ene Due Rabe - Świetlica w Rybnym
12.00-14.00
Akcja literacka BEZ CENZURY w Parku Oliwskim - kilkudziesięciu literatów z Trójmiasta i regionu tworzą spontanicznie klęcząc przy długiej wstędze papieru
14.00-16.00
Ty też możesz pisać! Warsztaty pisarskie dla dorosłych - Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot ze Świecia - Galeria Sztuki Warzywniak
16.00-18.00
Autor - Plagiat - Dzieło. Publiczna debata o prawach autorskich z udziałem ekspertów - Małgorzata Osowiecka, Tomasz Solarski, Konrad Gliściński, Tomasz Snarski, Sylwia Kubryńska - Świetlica w Rybnym
17.00-19.00
Spotkanie autorskie z Gabrielą Szubstarską, Biblioteka Oliwska, ul. Opata J. Rybińskiego 9
18.00-20.00
Spotkanie autorskie z Leszkiem Engelkingiem, prowadzący Andrzej Fac - Świetlica w Rybnym
OPISY WYDARZEŃ14.00-16.00
Ty też możesz pisać! Warsztaty pisarskie dla dorosłych - Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot ze Świecia - Świetlica w RybnymJak napisać opowiadanie, które poruszy emocje, wciągnie czytającego i nie pozwoli mu zasnąć aż do świtu? Proponujemy warsztaty dla tych, którzy marzą o pisarskiej sławie. Na początek małe ułatwienie. Doświadczona prowadząca podpowie, jak pomóc wyobraźni, wykorzystując w pisarskich próbkach gry. Karciane, kościane, planszowe, różne. Brzmi tajemniczo? Zapraszamy, przekonajcie się sami.
Prowadzenie:
Kinga Willim - elblążanka od wielu lat związana jest ze Świeciem. Pisze wiersze, od niedawna także prozę, fotografuje. Od 2011 roku organizuje w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Jesień Poetycką, a także prowadzi Grono Literackie Zielony Kot. Poezją zadebiutowała w "Pudełku z Wierszami" (Jesień Poetycka 2003), potem jej utwory ukazały się w "Wierszpudle" (Jesień Poetycka 2011) oraz publikacji zbiorowej "Święta Zielonego Kota". Drugą jej pasją jest fotografia, głównie analogowa i techniki historyczne. W tej dziedzinie zadebiutowała wydarzeniem fotograficzno - muzycznym "Tryb Ulotny" w 2011 roku. Organizowała Świeckie Spacery Fotograficzne w latach 2011 - 2014, prowadziła grupę fotograficzną Hikari FotoGrupa w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, teraz samodzielnie prowadzi liczne warsztaty fotograficzne.
16.00-18.00
Autor - Plagiat - Dzieło. Publiczna debata o prawach autorskich z udziałem ekspertów - Małgorzata Osowiecka, Tomasz Solarski, Konrad Gliściński, Tomasz Snarski, Sylwia Kubryńska - Świetlica w Rybnym
Cytujesz czyjeś słowa?
A może je kradniesz, tylko o tym nie wiesz?
Gdzie zaczyna się i gdzie kończy autorstwo?
Zapraszamy na otwarte spotkanie nie tylko dla pasjonatów literatury i kultury, ale dla wszystkich zainteresowanych najbardziej spornymi, intrygującymi kwestiami z zakresu prawa autorskiego. Specjaliści spróbują określić granice autorstwa, opowiedzą o "duchu tekstu" (autorzy często nie poznają swego tekstu po redakcji), ghostwritingu, licencji CC, plagiacie (od prac magisterskich, po książki do autoplagiatu), społecznych i karnych aspektach prawa autorskiego. Ważnym celem debaty jest uwrażliwienie na problem naruszania praw autorskich oraz dyskusja, czy i dlaczego warto walczyć o prawa do swoich dzieł. Spotkanie zwieńczy wspólne złożenie podpisów na liście intencyjnym dotyczącym obrony praw autorskich i reagowania na przejawy ich łamania w codziennej praktyce zawodowej i twórczej.
Prowadzenie:
Małgorzata Osowiecka - psycholog, wykładowca na sopockim Wydziale SWPS, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS. Kierownik grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Uniwersytet Młodych Wynalazców" pt. "Dynamika emocji w procesie twórczym". Stypendystka w programie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej FOCUS w Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi treningi twórczości, jest sędzią konkursu twórczości "Odyseja Umysłu" oraz współorganizatorką konkursu "Kreatywny Uczeń" dla pomorskiej młodzieży. Współpracuje z tygodnikiem Polityka, magazynem Focus Coaching, a także pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu Badania.net. Jej praca doktorska dotyczy wpływu lektury poezji na otwartość poznawczą czytelników.
Paneliści:
Tomasz Solarski - absolwent studiów na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego o specjalizacji międzynarodowe stosunki polityczne. Uczestnik ogólnopolskich wydarzeń debatanckich (m.in. Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych), a także juror Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich i turniejów "Zrozumieć historię". Współautor szkoleń "Art of Debate" realizowanych na Uniwersytecie Gdańskim oraz w trójmiejskich szkołach i organizacjach. Prezes zarządu Klubu Wymiany Myśli Politycznej Convertum działającego przy Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Konrad Gliściński - prawnik, doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowujący rozprawę dotyczącą modelów ochrony dóbr niematerialnych oraz in-house legal counsel w grupie Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Ukończył wydział Prawa i Administracji UJ. Autor krytycznej opinii prawnej nt. porozumienia ACTA. Wielokrotny prelegent na konferencjach poświęconych prawom własności intelektualnej oraz prowadzący szkolenia z zakresu prawa autorskiego.
Tomasz Snarski - adwokat, nauczyciel akademicki, społecznik, twórca. W 2012 roku wydał nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego debiutancki tomik poezji "Przezpatrzenia". Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UG. W 2014 roku zdobył tytuł Profesjonalisty Forbesa, wygrywając w rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014, w kategorii wykonywanego przez niego zawodu adwokata.
Sylwia Kubryńska - urodzona w Kętrzynie, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego i Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Pisarka, poetka, blogerka (kubrynska.com).
17.00-19.00
Spotkanie autorskie z Gabrielą Szubstarską, Biblioteka Oliwska, ul. Opata J. Rybińskiego 9 Niezwykła gdańska poetka i rzeczniczka młodych talentów, Gabriela Szubstarska, zaprezentuje swój najnowszy tomik wierszy. Spotkanie poprowadzi Marzena Bakowska, a wiersze autorki przeczyta Halina Winiarska.
18.00-20.00
Spotkanie autorskie z Leszkiem Engelkingiem, prowadzący Andrzej Fac - Świetlica w Rybnym Leszek Engelking to znakomity, polski poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki, pracownik naukowy i wykładowca uniwersytecki. Ma ogromny dorobek literacki i translatorski. Nie sposób w krótkiej notce wymienić wszystkich nagród i laurów, jakie otrzymał w kraju i zagranicą.
Po prostu trzeba przyjść, posłuchać, porozmawiać z mistrzem słowa i przekładu. Spotkanie poprowadzi znany gdański poeta, Andrzej Mestwin Fac.
PATRONATY, PARTNERZY, SPONSORZY,
PATRONATY HONOROWE
Pan Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska
PARTNERZY
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Nadleśnictwo Gdańsk
Grono Literackie Zielony Kot
Niezależne Zrzeszenie Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego
Wojewódzka i Miejska Publiczna Biblioteka im. J. C. Korzeniowskiego w Gdańsku
Teatr Miniatura
Wydawnictwo EneDueRabe
Wydawnictwo Eko-Kapio
Wydawnictwo Oskar Sp. z o.o.
Wydawnictwo Oficyna Gdańska
Wydawnictwo Marpress
Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
Wydawnictwo Wiatr od Morza
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Bernardinum
SPONSOR
Aste Sp. z o.o.
PATRON MEDIALNY
Portal Trójmiasto.pl
www.trojmiasto.plPomorska TV
www.pomorska.tvGazeta Wyborcza
www.trojmiasto.gazeta.plRadio Gdańsk
www.radiogdansk.pl