stat

Kultura dawnego Gdańska

Serdecznie zapraszamy na dziewiąty już w tym roku wykład z cyklu "Kultura dawnego Gdańska" zat. Oliwa. Z dawnej historii opactwa i miejscowości. Naszym prelegentem będzie pan dr Adam Kromer.

paź 12

sobota, g. 12:00

Gdańsk, Dom Sąsiedzki
Wstęp wolny

4 - 25 października 2024, g. 18:00

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Wykład poświęcony będzie historii Oliwy - klasztoru i miejscowości. Prelegent skupi się na wybranych fragmentach ich dziejów. Przedstawione zostaną wydarzenia z XVI wieku, zwłaszcza czas urzędowania opata Kaspra Geschkaua. W tym czasie ukształtował się zwyczaj osadzania na urzędzie opackim przedstawicieli stanu szlacheckiego mianowanych przez króla, klasztor oliwski został niemal doszczętnie zniszczony podczas buntu Gdańska, a z drugiej strony dokonała się reforma całej polskiej prowincji cysterskiej.

Oprócz tego wykład obejmie te fragmenty historii, które nabrały szczególnego znaczenia i uległy pewnej mitologizacji. Wśród nich znajdują się wydarzenia z początków istnienia klasztoru, jak fundacja klasztoru, ale też podpisanie pokoju oliwskiego czy schyłkowy okres istnienia klasztoru.

Pan Adam Kromer jest magistrem teologii (1993) i doktorem nauk pomocniczych historii (2016). Autorem książki Oliwa z serii "Gdańskie dzielnice" (2007) i serii artykułów Gedanopedii. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się heraldyka oraz historia Oliwy i oliwskiego opactwa. Dziedziny te zbiegły się w temacie napisanej pod kierunkiem prof. Błażeja Śliwińskiego rozprawy doktorskiej traktującej o wystroju heraldycznym oliwskiego klasztoru.

Oliwa jest bliska sercu każdego Gdańszczanina. Warto przyjść i posłuchać o nowych ustaleniach na temat historii tej miejscowości. Dlatego serdecznie Państwa

zapraszamy do Domu Uphagena w środę 29 listopada o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY