stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Wydaje się, że żaden inny zespół zajmujący się muzyką dawnych wieków nie rozumie lepiej rozrywkowego charakteru interpretowanych przez siebie dzieł. Złożony z wybitnych solistów oraz kameralistów ansambl L'Arpeggiata został założony w 2000 roku przez Christinę Pluhar, by przywracać współczesności zapomniane utwory dawnych wieków, ze szczególnym naciskiem na muzykę wieku XVII.

sty 25

sobota, g. 20:00

bilety 139 zł
Kup bilet
sty 26

niedziela, g. 16.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Niemniej improwizatorski talent muzyków wchodzących w skład zespołu, oryginalność techniki wykonawczej, pieczołowicie opracowane partie wokalne, często oparte na śpiewie tradycyjnym, oraz niespożyta energia liderki powodują, że występy L'Arpeggiaty to porywające show gwarantujące zachwyt publiczności. Żywiołowe interpretacje i oryginalny repertuar przyniosły grupie także uznanie krytyki już u zarania istnienia zespołu - albumy z kompozycjami Girolama Kapsbergera (La Villanella) oraz Stefana Landiego (Homo fugit velut umbra) wzbudziły ogromne zainteresowanie i kazały śledzić karierę zespołu. Przełomem była płyta La Tarantella: Antidotum Tarantulae z 2004 roku, wydana przez prestiżową wytwórnię Alpha, zaskakujące spotkanie południowowłoskich muzyków tradycyjnych (wybitna śpiewaczka Lucilla Galeazzi oraz tenor Alfio Antico) z wytrawnymi muzykami z idiomu klasycznego (szkolony w recitar cantando Marco Beasley oraz żywiołowa L'Arpeggiata) okazało się sukcesem nie tylko artystycznym, ale i komercyjnym.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Od 2009 roku zespół związany jest kontraktem z potężną wytwórnią EMI / Virgin Classics. Zarejestrowane dla tej oficyny nagrania cieszą się niesłabnącą popularnością, począwszy od albumu Teatro d'amore poświęconego twórczości Claudia Monteverdiego, do którego zaproszeni zostali Nuria Rial oraz Philippe Jaroussky, intensywnego Via crucis z 2010 roku z udziałem męskiego tradycyjnego ansamblu z Korsyki Barbara Furtuna aż po wydany w marcu zeszłego roku Mediterraneo z udziałem słynnej śpiewaczki fado Mísii.

Charakterystyczne dla L'Arpeggiaty są wieczne poszukiwania, zespół eksperymentuje z muzyczną materią, uwspółcześnia ją, osadza w nowym kontekście. Co za tym idzie, formacja występuje nie tylko z wybitnymi muzykami wyspecjalizowanymi w wykonawstwie historycznym (Nuria Rial, Philippe Jaroussky, Marco Beasley), ale i z muzykami z innych obszarów gatunkowych - gitarzystą Pepem Habihuelą czy genialną specjalistką od włoskiego folkloru Lucillą Galeazzi. To sprawia, że L'Arpeggiata postrzegana jest jako zespół na wskroś oryginalny, tryskający pomysłami, o wyróżniającym się silnym charakterze. O klasie L'Arpeggiaty świadczy także fakt, iż została pierwszym w historii zespołem barokowym, któremu przyznano artystyczną rezydencję w nowojorskiej Carnegie Hall.