stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Lata walk ulicznych - spotkanie z autorem książki

gru 11

środa, g. 18:00 - 19:30

Wstęp wolny
W czwartek 25 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku, II piętro) odbędzie się spotkanie z autorem powieści "Lata walk ulicznych" Michałem Zygmuntem oraz autorką spektaklu pod tym samym tytułem, Aną Brzezińską. Porozmawiamy o książce, obejrzymy fragmenty przedstawienia (prezentowanego w Warszawie podczas 1. urodzin CK Nowy Wspaniały Świat) oraz zaprezentujemy materiał wideo wykorzystany w spektaklu. Prowadzenie: Maria Klaman (KP).

O godz. 16.00 Michał Zygmunt poprowadzi otwarte warsztaty z krytyki filmowej.

"Lata walk ulicznych" to próba zmierzenia się z nowoczesną powieścią w ramach performatywnej formy opartej na cyfrowym obrazie. Aktor - performer zmaga się z wypływającymi z jego świadomości obrazami przeszłości. Poczucie realizmu i fabularności szybko znika, wyparte przez pytanie o prawdziwość naszego widzenia świata i samych siebie. Odpowiedzią może być jedynie działanie i opisywanie własnych wspomnień, przekonań i argumentów poprzez performance. Marka Polaka - człowieka nieokreślonego przez żaden stanowczy gest, uczestnika przełomu epok i systemowej transformacji - obserwujemy, gdy staje na dachu wieżowca, z którego perspektywy podsumowuje swoje życie. Życie, które zmieniło swój bieg, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach stał się milionerem i otrzymał tym samym szansę na zmianę losów - własnych i świata. Odautorska narracja - bolesna, bogata i wypełniona po brzegi odniesieniami do ważnych zjawisk politycznych i kulturowych - stanowi doskonały punkt wyjścia do dyskusji o ciemnych stronach ludzkiej świadomości.

Premiera spektaklu odbyła się 15 września 2010 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Marek Polak stoi na szczycie wieżowca, jest człowiekiem, któremu się udało. Przed oczami staje mu dwadzieścia lat polskich przemian ściśniętych w jedną biografię, jego biografię - od mszy za ojczyznę do wojskowych interwencji w ciepłych krajach. Po bardzo dobrze przyjętym debiucie "New romantic" Michał Zygmunt powraca w wielkim stylu. "Lata walk ulicznych" to brawurowo opowiedziana historia seksualnego pociągu, jaki poczuliśmy do pieniędzy.
Projekt okładki i ilustracje wykonał Karol Radziszewski - polski artysta, malarz, performer, publicysta, autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo.

O KSIĄŻCE:
Dawno nie czytałem tak dynamicznej, zanurzonej w potoczności (uliczności), a przy tym jednak ciągle klasycznej polszczyzny literackiej. Między zjadliwą satyrą na rzeczywistość a skrajnie osobistą relacją z dojrzewania kryje się tęsknota za czymś, dla czego warto żyć. To jest romantyzm, no dobrze, neo czy postromantyzm, to jest poszukiwanie. Siebie, ojczyzny, miłości, mieszkania, własnego etosu do uwierzenia, może polubienia i zagospodarowania. Wprawdzie nie dawałbym na taki los dużych szans majorowi Markowi Polakowi, ale pisarzowi Michałowi Zygmuntowi - zdecydowanie tak.
Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław

Zygmunt jest bezlitosnym ironistą, który słowo traktuje jako oręż w walce z ludzką głupotą i naiwnością. (...) Polecam Lata walk ulicznych tym, którzy czytali pierwszą powieść tego pisarza, by mogli się przekonać, że jego pisarstwo zmienia się na lepsze, jak i tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z "New romantic", by przy okazji "Lat ..." odkryli autora, który ma szansę w przyszłości stać się jednym z ważniejszych polskich prozaików.
Damian Gajda, czytelnia.onet.pl

Straszna bajka o miłości w czasach kapitalizmu.
Kinga Dunin

Promo: https://www.youtube.com/watch?v=d9WkpLJUUQE&feature=player_embedded

--
Michał Zygmunt - ur. w 1977 r. we Wrocławiu. Publicysta kulturalny i pisarz, a także aktywista polityczny. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Pierwszy wywiad przeprowadził mając 9 lat z Jerzym Urbanem, za czasów kiedy piastował on jeszcze stanowisko rzecznika rządu. W 2002 r. założył komitet wyborczy "Gwiazdy we Włosach", z ramienia którego ubiegał się - w ramach happeningu - o wybór na urząd prezydenta Wrocławia. Zajął przedostatnie miejsce, otrzymując 713 głosów. Publikuje m. in. w piśmie "DIK Fagazine" i "Wprost". Autor wydanej w 2007 r. powieści "New Romantic". Udział w pracach zbiorowych: "Wolałbym nie" (wyd. Korporacja Ha!art, Kraków) - opowiadanie " Studia prawnicze w czasach kryzysu gospodarczego" oraz "Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010) - tekst "Ubu Król Piotra Szulkina, czyli kino reaguje na politykę".

Ana Brzezińska - ur. 1983 r. w Warszawie. Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST, wcześniej studentka warszawskiego MISHu oraz Akademii "Artes Liberales". Pracowała w TVN24 jako wydawca i redaktor. Wcześniej producent teatralny i tłumacz. Publikuje w Kulturze Liberalnej, Dwutygodniku i w magazynie "Didaskalia". W 2009 r. wraz z Harakiri Farmers zrealizowała multimedialny spektakl "We are oh so Lucky", prezentowany na krajowych i zagranicznych festiwalach tańca. Wraz z dziennikarką i montażystką Mirą Suchowiejko na zlecenie Needcompany przygotowała serię wideo, prezentowanych m. in. podczas międzynarodowej wystawy "The Tragedy of the Applause" w Roubaix. W 2010 r. odbyła się premiera jej spektaklu "Lata walk ulicznych" na podstawie powieści Michała Zygmunta. Z Bartkiem Frąckowiakiem założyła HOBO Art Foundation - Fundację na rzecz rozwoju Sztuk Wizualnych i Performatywnych. Realizuje film dokumentalny o Janie Lauwersie i zespole Needcompany oraz pracuje nad swym debiutem fabularnym.