stat
Wydarzenie już się odbyło

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład 10. Gdańsk miastem hanzeatyckim. Próba charakterystyki

W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

4 - 12 stycznia 2025, g. 11:00

Gdynia,
bilety 20 zł
sty 17

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
Wykład 10. Gdańsk miastem hanzeatyckim. Próba charakterystyki
Wykład poświęcony zostanie historii i funkcjonowaniu Gdańska (od II połowy XIV w.) w strukturach Hanzy, organizacji zrzeszającej miasta Europy Środkowej i Północnej. Będzie to opowieść o Gdańsku jako mieście morskim, o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi ośrodkami wchodzącymi w skład tej organizacji. Dowiemy się, jak działała Hanza i dlaczego była tak ważna dla Gdańska.

Prof. dr hab. Beata Możejko
Historyczka, mediewistka, profesorka w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, dynastii Jagiellonów i Hanzy, zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, sytuacją kobiet w średniowieczu oraz problematyką morską. Autorka licznych publikacji naukowych i kilku monografii. Łączy pracę naukową i dydaktyczną z propagowaniem wiedzy na temat historii Gdańska i regionu. Jest członkinią Komitetu Wiedzy Gedanopedii, internetowej Encyklopedii Gdańska, od wielu lat związana z trójmiejskim środowiskiem muzealnym.

Dr Ewa Bojaruniec-Król
Historyczka, historyczka sztuki, menedżerka kultury. Kustoszka dyplomowana od wielu lat związana z Muzeum Gdańska i Uniwersytetem Gdańskim. Obecnie kieruje Muzeum Nauki Gdańskiej. Współpracuje z Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego. Popularyzatorka wiedzy na temat historii i kultury średniowiecznego i nowożytnego Gdańska. Kuratorka wystaw poświęconych historii i sztuce gdańskiej do XIII do XVIII w. Autorka wydawnictw i artykułów naukowych dotyczących patrycjatu gdańskiego oraz heraldyki mieszczańskiej.

RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście, pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów.

Partnerzy: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a także Przedszkole im. Panienki z okienka