stat

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład 10. Gdańsk miastem hanzeatyckim. Próba charakterystyki

W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

Wykład 10. Gdańsk miastem hanzeatyckim. Próba charakterystyki
Wykład poświęcony zostanie historii i funkcjonowaniu Gdańska (od II połowy XIV w.) w strukturach Hanzy, organizacji zrzeszającej miasta Europy Środkowej i Północnej. Będzie to opowieść o Gdańsku jako mieście morskim, o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi ośrodkami wchodzącymi w skład tej organizacji. Dowiemy się, jak działała Hanza i dlaczego była tak ważna dla Gdańska.

Prof. dr hab. Beata Możejko
Historyczka, mediewistka, profesorka w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, dynastii Jagiellonów i Hanzy, zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, sytuacją kobiet w średniowieczu oraz problematyką morską. Autorka licznych publikacji naukowych i kilku monografii. Łączy pracę naukową i dydaktyczną z propagowaniem wiedzy na temat historii Gdańska i regionu. Jest członkinią Komitetu Wiedzy Gedanopedii, internetowej Encyklopedii Gdańska, od wielu lat związana z trójmiejskim środowiskiem muzealnym.

Dr Ewa Bojaruniec-Król
Historyczka, historyczka sztuki, menedżerka kultury. Kustoszka dyplomowana od wielu lat związana z Muzeum Gdańska i Uniwersytetem Gdańskim. Obecnie kieruje Muzeum Nauki Gdańskiej. Współpracuje z Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego. Popularyzatorka wiedzy na temat historii i kultury średniowiecznego i nowożytnego Gdańska. Kuratorka wystaw poświęconych historii i sztuce gdańskiej do XIII do XVIII w. Autorka wydawnictw i artykułów naukowych dotyczących patrycjatu gdańskiego oraz heraldyki mieszczańskiej.

RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście, pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów.

Partnerzy: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a także Przedszkole im. Panienki z okienka
wrz 18

środa, g. 15:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Sopot,
bilety 50 - 399 zł
Kup bilet