Zadziwiającym jest, z jaką łatwością przychodzi od 1998 roku zespołowi Le Poème Harmonique balansowanie między natchnionymi religijnymi utworami a groteskowymi wręcz programami ze świecką muzyką wokalną. Z całą pewnością jednak każdy program koncertu lub albumu przygotowany jest niezwykle pieczołowicie, poprzedzony solidną kwerendą muzykologiczną, a nierzadko także... wyciągnięty niemal spod ziemi, wcześniej zapomniany.
Włoskie recitar cantando, gdzie muzyka podporządkowana jest poezji niemal niewolniczo, francuskie XVII-wieczne wielkotygodniowe medytacje, frywolne piosenki dworskie z czasów Ludwika XIII i wreszcie Lully, zarówno w odsłonie operowej (rewolucyjny Mieszczanin szlachcicem, w którym najdrobniejszy szczegół wierny był prawidłom epoki), jak i sakralnej - wielkie Te Deum. Koncertujący na całym świecie, zapraszani na największe festiwale, wierni dawnym praktykom wykonawczym, ale dodający swój niepowtarzalny styl podbudowany fenomenalną techniką.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
W centrum Le Poème Harmonique znajduje się szef artystyczny i założyciel zespołu - Vincent Dumestre. Historyk sztuki, wirtuoz teorby i gitary barokowej, badacz i interpretator muzyki XVII i początków XVIII wieku, uosobienie muzykalności i doskonałej znajomości historii kultury oraz dawnych technik wykonawczych skupia wokół siebie artystów i badaczy muzyki o podobnej wrażliwości, odwadze i wyobraźni. Pod szyldem orkiestry spotykają się nie tylko śpiewacy i instrumentaliści, ale także zaangażowani w najbardziej wyrafinowane projekty lalkarze, aktorzy, tancerze, artyści cyrkowi, mimowie czy reżyserzy. Gwarantem spójności programów jest nade wszystko praca zespołowa prowadzona pod czujnym okiem Dumestre'a, praca na równych prawach i umożliwiająca zdobywanie nowych doświadczeń w interdyscyplinarnych przedsięwzięciach. Każdy z projektów to także intensywne badania, ponieważ ideałem, do którego dąży formacja Le Poème Harmonique, jest nie tylko wykonawstwo w zgodzie z prawidłami epoki, ale także oddanie atmosfery i specyfiki czasów, z których pochodzą odkrywane przez nią kompozycje.
Ansambl związany jest kontraktem na wyłączność z wytwórnią Alpha, szereg albumów spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, zespół jest także laureatem licznych wyróżnień, by wymienić zaledwie: Grand Prix de l'Académie Charles Cros, Diapason d'Or, Prelude Classical Award, Antonio Vivaldi International Award czy Caecilia Press Prize.
Czas między licznymi tournée w Europie, Azji i obu Amerykach spędzają muzycy w regionie Górna Normandia, gdzie zespół ma swą siedzibę i gdzie korzysta z życzliwości lokalnych władz.