Powiedzieć, że to zły poranek, to nic nie powiedzieć tak rozpoczyna się jeden z listów. Na książkę złożyły się zapiski z pierwszych dni wojny 29 Ukrainek i Ukraińców, osób związanych ze światem nauki, oświaty, kultury i sztuki. Zapraszamy na spotkanie z redaktorami i tłumaczką tomu Ta chwila podzieliła życie na przed i teraz: listy z Ukrainy (Instytut Badań nad Polityką Europejską, 2024).
Dla Ukraińców wojna rozpoczęła się 20 lutego 2014, gdy zielone ludziki zajęły Krym i rozpoczęła się okupacja półwyspu. Dla świata 24 lutego 2022, gdy agresor pod flagą Federacji Rosyjskiej napadł z lądu, powietrza i morza.
Publikacja ukazuje dramat pojedynczych ludzi, rodzin, wspólnot sąsiedzkich, całego społeczeństwa, które musi bronić się przed najeźdźcą ze Wschodu. To przejmująca historia o wojnie, utracie i nadziei spisana na gorąco w listach. Kilku nadawców, jak pisarza Serhija Żadana, ma szansę znać polski czytelnik.
Naszą książką chcemy przypomnieć czytelnikom o pierwszych dniach wojny. Nie tej przeżywanej w naszych domach przed telewizorem, ale tej rzeczywistej, której doświadczają Ukraińcy piszą w przedmowie redaktorzy tomu Ola Hnatiuk, Andrii Kutsyk, Arkadiusz Modrzejewski. Chodzi nam przede wszystkim o emocje. [] udzielamy głosu ludzkim przeżyciom, świadectwom tragedii i doznanego wstrząsu wywołanego gwałtownym przejściem ze świata względnego pokoju w świat wojny. Jest tu autentyczny gniew, strach, rozpacz, miłość i troska. Uczuć tych i emocji nie da się zakwestionować, zbagatelizować czy przejść obok nich obojętnie.
Zdaniem redaktorów ta książka jest potrzebna właśnie teraz w momencie, kiedy słabnie zapał w pomaganiu Ukraińcom, kiedy przyzwyczailiśmy się do języka ukraińskiego na ulicach, kiedy nie robią na nas wrażenia kolejne informacje z linii frontu.
Wojna nie może stać się codziennością, a ataki na ludność cywilną i ofiary śmiertelne tylko statystyką.
Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Instytutu Badań nad Polityką Europejską, miała premierę 21 listopada 2024.
Partnerem spotkania w ECS jest Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z redaktorami książki Olą Hnatiuk, Andriim Kutsykiem, Arkadiuszem Modrzejewskim oraz tłumaczką Valentyną Hodlevską będzie rozmawiać Magdalena Charkin-Jaszcza, kierowniczka Zespołu ds. Międzynarodowych ECS.
Goście:
Ola Hnatiuk | Ukrainistka, aktywna tłumaczka i popularyzatorka literatury ukraińskiej w Polsce. Redaktorka i tłumaczka kilkudziesięciu książek w językach polskim i ukraińskim. Związana z Uniwersytetem Warszawskim, wykłada w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Autorka m.in. Odwagi i strachu (KEW 2015) oraz Pożegnania z imperium (UMCS 2003). Członkini polskiego PEN Clubu i była wiceprezes Ukraińskiego PEN Clubu (20182022).
Valentyna Hodlevska | Specjalistka w zakresie historii oraz nauk politycznych i tłumaczka. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej pracowała w Winnickim Narodowym Uniwersytecie Technicznym oraz Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. M. Kociubynskiego (Ukraina). Autorka dwóch monografii oraz ponad 90 publikacji naukowych i metodologicznych w językach ukraińskim, rosyjskim, angielskim, hiszpańskim i polskim.
Andrii Kutsyk | Kulturoznawca, filozof i politolog. Interesuje się zagadnieniami mediów współczesnych, dezinformacjami oraz współczesną Ukrainą. Autor wielu artykułów i wywiadów z polskimi politykami i naukowcami, m. in. z Lechem Wałęsą, Olą Hnatiuk i Jerzym Markiem Nowakowskim. Obecnie pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz sekretarz w Instytucie Badań nad Polityką Europejską.
Arkadiusz Modrzejewski | Politolog specjalizujący się w filozofii i myśli politycznej. Interesuje się przede wszystkim moralną stroną polityki. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim, dyrektorem Instytutu Politologii UG. Pracował jako profesor na Narodowym Donieckim Uniwersytecie Wasyla Stusa w Winnicy (20212022). Gościnnie wykładał także na wielu uczelniach europejskich i w Stanach Zjednoczonych.
Prowadząca:
Magdalena Charkin-Jaszcza | Socjolożka, kierowniczka Zespołu ds. Międzynarodowych ECS.