Instytut Kultury Miejskiej już po raz piąty organizuje bezpłatne, wakacyjne wycieczki po dzielnicach Gdańska z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. W 2015 roku do tras po muralach na Zaspie, zielonej Biskupiej Górce i urokliwym Dolnym Mieście dochodzi kolejna dzielnica - Nowy Port. Od marca Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowują się do pełnienia swojej roli podczas otwartych wykładów, na które może przyjść każdy zainteresowany historią dzielnicy. Pierwszy wykład w Nowym Porcie, na którym o jego historii opowie Aleksander Masłowski już 17 marca o godz. 17.15 w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Na Zaspę 31a.
Na wykładach dowiemy się, gdzie w Gdańsku znajduje się Kula Czasu, Zakręt Pięciu Gwizdków czy Statua Wolności, poznamy wyniki badań nad przeszłością Biskupiej Górki, plenery filmowe w których "grała" główną rolę czy gdzie na Dolnym Mieście można było usłyszeń uderzenie młota w kowadło. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają wszystkich do wspólnego odkrywania tajemnic i dzielnic Gdańska!
- W tym roku rozszerzamy działalność Lokalnych Przewodników i Przewodniczek o kolejną dzielnicę, która znajduje się poza trasami turystycznymi i oficjalnymi przewodnikami - Nowy Port. Dzięki zaangażowaniu osób skupionych wokół inicjatywy "Od Wyzwolenia do Wolności" udało się przygotować program wykładów i spacerów, który oparty jest na historii odległej, jak i tej nam bliższej. Mamy nadzieję, że po serii wykładów i spacerów uda stworzyć się grupę osób - pasjonatów Nowego Portu, które podobnie jak na Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście, podczas letnich spacerów będą odkrywać z turystami i mieszkańcami Trójmiasta mniej znane oblicze Nowego Portu - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, w których teraz lub kiedyś mieszkali, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Znajomość Zaspy, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki czy - od tego roku - Nowego Portu, pogłębiają na otwartych wykładach prowadzonych przez historyków, architektów, historyków sztuki, profesjonalnych przewodników. Wykłady w Nowym Porcie i na Dolnym Mieście rozpoczynają się już w marcu, Biskupia Górka dołącza w kwietniu, a w maju odbędą się dwa spotkania poświęcone muralom na Zaspie. Są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych i bezpłatne.
Wśród tematów otwartych wykładów znajdują się m.in.: "Nowy Port, Żywy Port - architektura i atmosfera dzielnicy" (Monika Zawadzka), "Nowy Port Światłoczuły" (Piotr Połoczański), spacer szlakiem nieistniejących sklepów, hoteli i restauracji w Nowym Porcie (Alicja Mianowska), "Biskupia Górka w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej" (Jan Daniluk), Biskupia Górka w produkcjach filmowych (Marek Baran, Liliana Kalita), "Sztuka na Dolnym Mieście" (Ryszard Kopittke) czy "Dolne Miasto XXI wieku - wizje projektowe (Jakub Szczepański, Marek Barański). W Nowym Porcie przewidziano również udogodnienia dla rodziców - podczas wykładów działać będzie specjalny kącik z opiekunką i animacjami dla dzieci.
Harmonogram wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek 2015
Nowy Port
Wykłady odbywają się w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Na Zaspę 31a
17.03, godz. 17.15 - Aleksander Masłowski "Historia Nowego Portu", wykład.
25.03, godz.17.15 - Iwona Woźniewska i Adrian Lipskee Lipiński "Nowy Bronx - kultura uliczna Nowego Portu", wykład.
14.04, godz. 17.00 - Monika Zawadzka "Nowy Port, Żywy Port - architektura i atmosfera dzielnicy", wykład.
28.04, godz. 17.15 - Tomasz Lipa Lipnicki "Dźwięki Nowego Portu", wykład.
9.05, godz.12.00 - Marek Zawiślak "Spacer szlakiem przyrody Nowego Portu", spacer.
12.05, godz.17.15 - Jacek Michalak "Historia Latarni Morskiej w Nowym Porcie i Kuli Czasu". Wykład, miejsce spotkania: Latarnia Morska w Nowym Porcie.
19.05, godz. 17.15 - Piotr Połoczański "Nowy Port Światłoczuły", wykład.
30.05, godz.12.00 - Alicja Mianowska "Spacer szlakiem nieistniejących sklepów, hoteli i restauracji", spacer.
9.06, godz.17.15 - Szymon Jocek "Morski Dom Kultury - historia powstania", wykład.
13.06, godz.12.00 - Aleksander Masłowski - "Spacer szlakiem historii Nowego Portu", spacer.
Biskupia Górka
Wykłady odbywają się w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, ul. Biskupia 24b lub (w przypadku wykładów połączonych z późniejszym spacerem) w siedzibie Stowarzyszenia WAGA przy ul. Biskupiej 4.
9.04, godz. 18.00-19.30 - dr hab. Sławomir Kościelak "Kościoły i wyznania na Biskupiej Górce" - wykład
16.04, godz. 18.00-19.30 - Jan Daniluk "Biskupia Górka w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej" - wykład
18.04, godz. 12.00-14.00 - Stanisław Biskup "Wiosna na Biskupiej Górce" - wykład i spacer
9.05, godz. 12.00-14.00 - Ryszard Kopittke "Kamienice na Biskupiej Górce" - wykład i spacer
16.05, godz. 12.00-14.00 - Marek Baran, Liliana Kalita "Biskupia Górka w produkcjach filmowych" - wykład i spacer
6.06, godz. 12.00-13.30 (I grupa) i 14.00 - 15.30 (II grupa) Wojciech Ostrowski "Fortyfikacje na Biskupiej Górce" - spacer. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy. Zapisy: przewodnicy.bg@gmail.com tel. 505 106 161. Wejście do poterny mostu fortecznego oraz prochowni.
9.06, godz. 18.00-19.30 - dr hab. Adam Szarszewski "Szpitale i przytułki w okolicach Biskupiej Górki" - wykład
18.06, godz. 18.00-19.30 - Grzegorz Bukala "Fortyfikacje na Biskupiej Górce" - wykład
Dolne Miasto
Wykłady odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 65 przy ul. Śluza 6
2.04, godz. 17.30 - Remigiusz Bystrek "Metalowe ozdoby i wykończenia", wykład.
26.04, godz. 12.00 - Liliana Kalita i Marek Baran "Sceny filmowe kręcone na Dolnym Mieście". Spacer, start: Stągwie Mleczne.
30.04, godz. 17.30 - Jakub Szczepański, zaproszeni projektanci "Dolne Miasto XXI wieku - wizje projektowe", wykład.
14.05, godz. 17.30 - Robert Hirsch "Dobroczyńcy i filantropii - Abegg i jemu podobni" - wykład.
28.05, godz. 17.30 - Ryszard Kopittke "Sztuka na Dolnym Mieście", wykład.
Wykłady odbywają się w dzielnicach. Na Biskupiej Górce w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Biskupiej 24b, na Dolnym Mieście w Szkole Podstawowej Nr 65 przy ul. Śluza 6, w Nowym Porcie w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Na Zaspę 31a, na Zaspie w Klubie Plama GAK przy ul. Pilotów 11. Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Uczestnictwo w letnich spacerach również jest bezpłatne. Daty spacerów zostaną podane w połowie czerwca.
Szczegółowe informacje na temat wykładów znajdują się na stronie:
www.ikm.gda.pl/dzialanie/z-mieszkancami/przewodnicy.
Patroni medialni: Poznaj Świat, Historia.org, iBedeker.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: grupa inicjatywna "Od Wyzwolenia do Wolności" - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA - Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta - Dolne Miasto, Plama GAK - Zaspa.
Projekt jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.