stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

M. - Scena Teatralna Alternatora

Teatralna Scena Alternatora zaprasza na monodram w wykonaniu Anny Biernackiej "M.". Na podstawie prozy Marty Dzido "Małż".

Reż. Karol Rębisz
Wyk. Anna Biernacka
STA, Wydział Filologiczny UG, aula

paź 3

czwartek, g. 19:00

bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
paź 22

wtorek, g. 19:00

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
"Kobieta i życie" 2011
"M." - monodram w wykonaniu Anny Biernackiej.
Autorka: Natalia Cichocka

Monodram to niespełna godzinna refleksja nad różnymi obliczami kobiety. Bohaterka to młoda kobieta targana wątpliwościami o różnym charakterze. Przede wszystkim czuje się odrzucona i niekochana przez swojego mężczyznę-pracoholika, który poświęca, jak sama gorzko stwierdza "23 godziny na prace a jedną godzinę na Nią". Dostaje się także najbliższej rodzinie, która jest nieprzyjazna i napastliwie naciska, by robiła karierę, rodziła dzieci i była kimś, kim nigdy się nie czuła i kim nie ma ochoty być. Bezpardonowa krytyka nie omija także pracodawców, którzy każą jej przekwalifikowywać się kilkanaście razy, znać 50 języków i być zawsze elegancką, niewzruszoną kobietą-posągiem, przebraną w szarą garsonkę i firmowy uśmiech. Ona jednak nie chce na siłę wpasowywać się w schematy i kanony, tłumiąc tym samym resztki indywidualności. Czuje, że nie pasuje i że nikt jej nie rozumie. Chce po prostu pozostać sobą. Nie lubi swojego ciała, które przegrywa z ideałami lansowanymi na kolorowych okładkach ociekających Photoshopem. Czuje się brzydka i niepociągająca, mimo to naiwnie łaknie, by ktoś właśnie taką ją zaakceptował i pokochał, nie zmieniając na siłę. Czuje się źle ze swoją niespokojną naturą, która utrudnia jej wtopienie się w jednorodny tłum takich samych postaci marionetek. Miota się między szaleństwem, euforią, niespełnieniem i depresją. Chce marzyć, czuć, być sobą, tylko nie wie jak tego dokonać i jak wyrazić.

Forma spektaklu może być dla niektórych szokiem, niemiłą bądź przyjemną niespodzianką, scenografii właściwie nie ma - jest tylko widownia, słabe światło padające głównie na postać artystki oraz pojawiająca się co jakiś czas oszczędna muzyka, budująca nastrój. Autorka ma z widzami bardzo osobisty kontakt, pochłania całą uwagę, jednak nie oszczędza widza. Wyrzuca z siebie stwierdzenia na temat swojego życia z prędkością karabinu maszynowego, wplatając w to kanony poezji szkolnej (i sprawdzając przy tym wiedzę niespodziewających się niczego odbiorców!), wulgaryzmy, slang młodzieżowy i puste slogany popularnych reklam. Nie ma litości ani dla businesswoman żyjących "targetem i pracą" ani dla "słodkich idiotek" robiących wszystko dla swoich facetów. Siebie także nie oszczędza ("mam zasikany mózg" wykrzyczane do widzów ),czuje żal, że nie może być taką jak inni tego chcą, a jednocześnie broni swojej niezależności. Widzimy ją jako wyzwoloną kobietę, pragnącą zaspokojenia w przypadkowym seksie, by w następnej scenie ujrzeć ją skuloną na podłodze i łkającą jak mała dziewczynka, która zgubiła drogę do domu.

Biernacka pokazuje, jak różna może być kobieca natura, ironicznie komentując tę przypadłość jako podporządkowaną zjawisku "przed, po i w trakcie". Porusza także istotną kwestię tego jak zmieniła się rola kobiety w ciągu ostatniego stulecia - jest matką, żoną, pracownikiem itd. Czasami ciężko jest dźwigać na barkach tak wiele ról jednocześnie, nie popadając przy tym w obłęd i nie tracąc gruntu pod nogami. A także tego, jak zmienna potrafi być natura kobiety.

Warto wybrać się na Monodram choćby po to, by na chwilę poczuć cień niepewności, czy to co robię w danej chwili, jest na pewno tym, czego chcę. A jeśli nie, to czy nadal mogę zawrócić z drogi i zacząć od nowa.


Nagrody i wyróżnienia:

- Wyróżnienie Honorowe - Indywidualne XXXVIII Tyskie Spotkania Teatralne 2011
- I nagroda - IV Tyski Festiwal Monodramów MotyF 2011
- Wyróżnienie honorowe - 32. Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form
- II Nagroda - XVI Zgierskie Spotkania Małych Teatrów "Słodkobłękity"
- Nagroda za kreacje aktorska -- II Przegląd Teatrów Amatorskich MIKSTURA Białystok 2010
- II Miejsce - Pułtuski Festiwal Teatrów Niezależnych "Atena" 2010
- Nagroda Publiczności - Będzińskie Spotkania Teatralne BEST - 2010 - Będzin
- I miejsce - Będzinskie Spotkania Teatralne BEST - 2010 - Będzin
- Grand Prix - Spotkania Teatrów Młodych 2010 - Warszawa
- Grand Prix - Międzynarodowy Festiwal Halicka Melpomena 2009 - Lwów - Ukraina