stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Maj Niezależnych : XX rocznica strajków ’88 Opinie (3)

maj 25

niedziela, g. 18:00

bilety 180 zł
Kup bilet
Debata o postawach społecznych i wartościach Adamowicz - Gosiewski, koncert muzyki niezależnej, wystawy, happening, film dokumentalny - to główne punkty obchodów 20. rocznicy strajków w maju 1988 roku, jakie przygotowało Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Miastem Gdańsk, Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i NSZZ „Solidarność”.

Uroczystościom w 20-lecie historycznych wydarzeń towarzyszy wystawa fotograficzna Pod prąd dokumentująca studenckie strajki na gdańskich uczelniach, którą będzie można oglądać już od 28 kwietnia (poniedziałek) na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Kontestacyjną postawę młodzieży wobec systemu komunistycznego w Polsce w bardzo charakterystyczny sposób wyrażała muzyka. Dlatego częścią obchodów 20-rocznicy strajków będzie koncert muzyki lat 80-tych, który nawiąże do atmosfery społeczno-politycznej tamtych lat. W koncercie wezmą udział zarówno gwiazdy polskiej sceny muzycznej lat 80-tych, takie jak VooVoo, Tomek Lipiński, Armia, czy Maciej Maleńczuk, jak również młodzi wykonawcy w repertuarze Republiki - Muchy i Jacka Kaczmarskiego - Habakuk. Nie zabraknie reprezentantów współczesnego nurtu muzyki zaangażowanej, do Gdańska przyjedzie kultowa już grupa z Ukrainy GreenJolly, której rozgłos przyniosła rewolucyjna piosenka Razom nas bahato. Koncert Maj Niezależnych odbędzie się
w niedzielę 4 maja na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej, poprowadzi go Zbigniew Hołdys, a komentarzem wzbogaci Jacek Fedorowicz.

Społeczny protest lat 80-tych miał charakter masowy i ponadregionalny. Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło więc do współpracy przy organizacji uroczystości rocznicowych Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował wystawę plenerową poświęconą powstaniu i działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Europejskie Centrum Solidarności uzupełniło ją o plansze z historią trójmiejskiego NZS. Wystawę Młodzież z partią … się rozliczy! Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980 – 1989 można oglądać od 4 maja na Długim Targu.

O wartościach, postawach moralnych i trudnych wyborach lat 80-tych dyskutować będą w poniedziałek 5 maja, podczas debaty publicznej na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Filologiczno-Historyczny), ówcześni przewodniczący i zastępca przewodniczącego Komitetu Strajkowego Paweł Adamowicz i Przemysław Gosiewski. Prezydent Miasta Gdańska i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości opowiedzą o swoich doświadczeniach odwagi i lęku a także zmierzą się z zagrożeniem, jakim jest konformizm. Ich współdyskutantami będą studenci UG Jakub Szlachetko i Tomasz Snarski. Debatę Pod prąd. Sens i nonsens nonkonformizmu 1988 – 2008 poprowadzi dziennikarz Dziennika Bałtyckiego Lech Parell.

Debatę poprzedzi odsłonięcie tablicy upamiętniającej studencki protest w maju 88’ roku z udziałem Rektora UG i Prezydenta Gdańska jak również projekcja filmu „Maj 1988” przygotowanego przez Video Studio Gdańsk dokumentującego wydarzenia majowe.
Poniedziałkowy happening Kulturalnego Kolektywu i Akademickiego Centrum Kultury
w godzinach 10.00 - 15.00 pozwoli poczuć prawdziwą atmosferę studenckiego strajku. Na budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego zawisną flagi i transparenty z postulatami studentów. Powołany zostanie Komitet Strajkowy. Wstrzymane zostaną zajęcia. Między wydziałami Filologiczno-Historycznym oraz Matematyki i Fizyki stanie profesjonalna scena muzyczna, na której zagrają trzy młodzieżowe zespoły: Lars, Etna i Pawilon. W budynku wydziału uruchomiony zostanie nielegalny, przenośny punkt poligraficzny.

28 kwietnia
- Otwarcie wystawy Pod prąd

4 maja 2008
- Otwarcie wystawy Młodzież z partią … się rozliczy

- Maj Niezależnych Koncert

5 maja 2008

- Debata "Pod Prąd"

- Happening: Strajki studenckie Maj’88

Przeczytaj także