Lengling konstruuje wizje człowieka jako efemerycznej atrapy - zawieszonej gdzieś pomiędzy potrzebą bycia sobą, a koniecznością dostosowania się do zewnętrznych ról, mechanizmów kontroli i sztucznych form porządku społecznego. Ubiór staje się jednocześnie zbroją i uniformem - ochroną przed światem i próbą negocjacji z jego regułami.
Tytułowe personal shelter to przestrzeń tymczasowego bezpieczeństwa i jednocześnie stałego napięcia. Artysta snuje narrację o jednostce uwięzionej w performansie codzienności niczym marionetka. Jest wystylizowana, obecna, a zarazem pusta w środku. Ten niedopasowany twór wkrótce zaczyna uwierać, ograniczać, przybierać formę obowiązku, którego sens dawno się rozmył.
Dla kogo to wszystko? Kto tworzy ten scenariusz? Lengling stawia pytania o granice, nie tylko fizyczne, ale i te, które wyznaczają społeczne hierarchie, wzorce, systemy wartości. Motywy te powracają w twórczości Lenglinga jako punkt wyjścia do rozważań o kondycji współczesnego człowieka - samotnego w tłumie, schowanego za fasadą, rozdartego między potrzebą autonomii, a presją bycia kimś w oczach innych.
Mateusz Lengling - artysta wizualny, urodzony w 1997 roku w Bydgoszczy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. ASP dr. hab. Marcina Zawickiego. Wizualnie najczęściej odwołuje się do współczesnej estetyki postinternetowej.
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.