Dwudniowy warsztat dla wszystkich ciekawych siebie, pragnących odnaleźć lekkość i przyjemność w ruchu. Także tych, którzy być może nie odnaleźli się w innych formach ćwiczeń, ale czują potrzebę i ciekawość ruchu.
CZYM JEST METODA FELDENKRAISA?
Metoda Feldenkraisa opiera się na niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie, możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój naszego potencjału. W Metodzie Feldenkraisa ruch, (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju swojego potencjału poprzez ruch.
Ruchu przyjemnego, przyjaznego i zdrowego. Nie nastawionego na rywalizację, na dopasowanie się do tempa i zakresu wymyślonego przez innych. Ruchu, którego sami świadomie jesteśmy autorami i obserwatorami.
Ruchu, w którym uczymy się jak dbać o siebie.
CO CZEKA CIĘ NA WARSZTACIE?
KRĘGOSŁUP 3 płaszczyzny wiele możliwości.
Na tym warsztacie zrobimy lekcje z KRĘGOSŁUPEM w roli głównej. Poznamy 3 główne osie jego ruchu i połączymy je w bardziej kompleksowych ruchach wielopłaszczyznowych. Czyli tak jak poruszamy się na co dzień. Bo bardzo rzadko robimy ruchy tylko jednopłaszczyznowe. Na tym warsztacie przyjrzymy się kręgosłupowi w zgięciu i wyproście, w wygięciu w bok i rotacji. To trzy podstawowe płaszczyzny, o których mówimy, by łatwiej było opisać ruch. Ale żywy organizm w codziennych aktywnościach nie podlega takiemu schematowi ruchu. Ruchy są wielopłaszczyznowe, o zmiennym kierunku. Eksperymentowanie z precyzyjnym ruchem w tych konkretnych płaszczyznach pozwala nam znaleźć łatwiejszy, lżejszy, bardziej przyjazny sposób ruchu w życiu codziennym.
DLA KOGO?
To warsztat dla wszystkich ciekawych siebie, pragnących odnaleźć lekkość i przyjemność w ruchu. Także tych którzy być może nie odnaleźli się w innych formach ćwiczeń, ale czują potrzebę i ciekawość ruchu. Ruchu przyjemnego, przyjaznego, zdrowego. Nie nastawionego na rywalizację na dopasowanie się do tempa i zakresu wymyślonego przez innych. Ale ruchu, którego sami świadomie jesteśmy autorami, obserwatorami. Ruchu, w którym uczymy się jak dbać o siebie.
Warsztaty są dla wszystkich chętnych, początkujących i tych którzy już znają tą metodę. Dla tych którzy robią to dla lepszego poznania siebie, własnego rozwoju czy poprawy swojej sprawności i ruchomości i zdrowia. Warsztaty Metodą Feldenkraisa są dla osób ciekawych siebie, chcących wykroczyć poza to co dotychczas znane. Warsztat dla tych, którzy pragną zrobić kolejny krok, by znaleźć większą niezależność od istniejących w sobie ograniczeń. To warsztaty także dla tych, którzy pracują z innymi poprzez ruch. Dla rehabilitantów, instruktorów ruchu, nauczycieli WF, jogi, sportowców, trenerów, wszystkich tych, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę o ruchu i wykorzystać ją w swojej pracy zawodowej.
Warsztaty są dla każdego, niezależnie od stanu sprawności fizycznej. Ale jeśli masz jakieś ograniczenia i nie masz pewności czy te warsztaty są dla ciebie, zadzwoń lub napisz i wspólnie zastanowimy się nad najbardziej odpowiednią metodą ćwiczenia Metodą Feldenkraisa.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Ćwiczymy w wygodnym ubraniu, nie musi być sportowe. Polecamy długie spodnie i długi rękaw oraz skarpetki (bez obuwia). Na warsztacie często wykonujemy ruchy poślizgu po podłodze.
Ćwiczymy na podłodze na kocach. Koce są na miejscu, choć zachęcamy do przyniesienia czegoś własnego (kawałek materiału wystarczy), by położyć na kocu.
OSOBA PROWADZĄCA
Jacek Paszkowski jest absolwentem warszawskiej AWF, wydziału rehabilitacji ruchowej. Po ukończeniu studiów wyjechał do USA, gdzie pracował przez 8 lat jako rehabilitant w różnych ośrodkach, takich jak przychodnie medycyny sportowej, kliniki bólu czy pooperacyjne oddziały ortopedyczne i neurologiczne.
W Stanach poszerzał swoje zainteresowania zawodowe studiując wiele manualnych, tradycyjnych i tzw. alternatywnych metod terapii i pracy z ciałem. Jednak główny nurt zainteresowań zawodowych związany jest z metodami ruchowymi, głównie z Metodą Feldenkraisa.
W 2000 roku ukończył 4-letni trening tej metody w Chicago i jest certyfikowanym nauczycielem Metody Feldenkraisa.
Po powrocie założył i prowadzi Akademię Świadomego Ruchu, której misją jest propagowanie rozwoju osobistego, poznanie siebie i poprawa funkcjonowania poprzez ruch. Prowadzi regularne zajęcia z Metody Feldenkraisa w Warszawie, warsztaty i obozy wyjazdowe na terenie całej Polski.
Metody Feldenkraisa uczył się od Anat Baniel, Mii Segal, Carla Ginsburga, Eilat Almagor, Anat Krevin, Stevena Rosenholtza, Francois Combeau, Larrego Goldfarba, Franka Wildmana i Yochanana Ryweranta.
WIĘCEJ O PROWADZĄCYM:
Przeczytaj więcej o Jacku i o metodzie:
https://metoda-feldenkraisa.pl/
Zobacz na czym polegają ćwiczenia:
https://www.youtube.com/@jacekpaszkowskiszkicewr/featured