Zapraszamy serdecznie do udziału w literackim święcie, którego głównymi bohaterami są czytelnicy. Festiwal Miasto Słowa to strumień wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców, mieszkańców i turystów. Miasto Słowa to wielowątkowy festiwal miłośników i pasjonatów literatury w każdym wieku, podczas którego odkrywamy nowe zjawiska, chwytamy to, co w literaturze ważne, aktualne, gorące.
To w Gdyni - Mieście Słowa - czytelnicy spotykają się ze swoimi ulubionymi pisarzami, biorą udział w warsztatach, dyskusjach i specjalnie zaaranżowanych akcjach miejskich, również na styku różnych sztuk. To tutaj w
zapraszamy do świata kreacji, aby nasz Czytelnik stał się także kreatorem, współtwórcą wydarzeń i dzieł. Zachęcamy do odkrywania w sobie twórczego potencjału we współpracy z zaproszonymi artystami i myślicielami.
podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Bohaterem Festiwalu jest także samo miasto - Gdynia - jako przestrzeń rzeczywistego i wirtualnego spotkania ze słowem, celebrowania literatury w każdej postaci.
Kalendarium spotkań z Nominowanymi i Laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA 2018Filmy w Mieście SłowaWarsztaty literackie w Mieście Słowa27 sierpnia / poniedziałekgodz. 12.00 / Konsulat Kultury w GdyniWARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: "Sztuka pisania poezji" | Prowadzi: Maciej Woźniak
godz. 15.00 / Konsulat Kultury w Gdyni WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: "Sztuka przekładu" | Prowadzi: Paulina Braiter
godz. 18:00 / Muzeum Miasta GdyniPowrót do przeszłości - wokół "Blasku" Eustachego Rylskiego. Najnowsza powieść Eustachego Rylskiego to wyjątkowa wyprawa w przyszłość. Przyszłość, która wygląda dość prawdopodobnie. To nie alternatywna historia, to nie post-apo, to nie proza polityczna, to Rylski w czystej postaci i Polska w kształcie całkiem możliwym.
Prowadzą PRZEMEK RYDZEWSKI Nagroda Literacka Gdynia i KATARZYNA TRZECIAK Book's not dead
www.facebook.comgodz. 20.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Maszyna do pisania" | reż. Doug Nichol, USA 2016, 104 min
28 sierpnia / wtorekgodz. 12.00 / Konsulat Kultury w GdyniWARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: "Sztuka pisania prozy" | Prowadzi: Przemysław Semczuk
godz. 15.00 / Konsulat Kultury w GdyniWARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: "Sztuka pisania eseju" | Prowadzi: Michał Ogórek
godz. 18:00 / Muzeum Miasta GdyniDziwne powieści i jeden esej, reportaż. Kiedyś wszyscy w nich mieszkaliśmy. O życiu w blokach porozmawiamy z SALCIĄ HAŁAS, ubiegłoroczną laureatką GDYNI za powieść "Pieczeń dla Amfy", BEATĄ CHOMĄTOWSKĄ, autorką książki "Betonia. Dom dla każdego" oraz MONIKĄ MILEWSKĄ, której powieść "Latawiec z betonu" miała swoją premierę w marcu 2018.
Salcia Hałas, Beata Chomątowska, Monika Milewska
Prowadzi Ewa Stanek RMF Classic
www.facebook.comgodz. 20.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Pixadores" | reż. Amir Escandari, Finlandia/Dania/Szwecja 2014, 93 min
29 sierpnia / środa /godz. 18:00 / Muzeum Miasta GdyniSpotkanie z Nominowanymi w kategorii POEZJA
Prowadzi: Zofia Król Dwutygodnik
DOMINIK BIELICKI "Pawilony", AGATA JABŁOŃSKA "Raport wojenny", JERZY KRONHOLD "Stance", NATALIA MALEK "Kord", MACIEJ TOPOLSKI "Na koniec idą".
29 sierpnia / środa godz. 18.00 / Muzeum Miasta Gdyni / partner SPOTKANIE z Nominowanymi do NLG w kategorii poezja: Dominik Bielicki, Agata Jabłońska, Jerzy Kronhold, Natalia Malek, Maciej Topolski| Prowadzi: Zofia Król, spotkania: "Dwutygodnik"
godz. 19:30 / Muzeum Miasta GdyniSpotkanie z Nominowanymi w kategorii ESEJ
Prowadzi: Piotr Kieżun Kultura Liberalna
DOROTA MASŁOWSKA "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu", KRZYSZTOF MROWCEWICZ "Rękopis znaleziony na ścianie", RADOSŁAW ROMANIUK "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza" t. II, MARIAN SWORZEŃ "Czarna ikona - Biełomor. Kanał Białomorski - dzieje, ludzie, słowa", MARCIN WICHA "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
godz. 21:00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Poetka z Arabii" | reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff, Niemcy 2017, 90 min
30 sierpnia / czwartek godz. 16.00 / autobusy ZKMSŁOWO DO KONTROLI - akcja teatralno-literacka
godz. 18:00 / Muzeum Miasta GdyniSpotkanie z Nominowanymi w kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
Prowadzi: Tomasz Swoboda Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański
SŁAWA LISIECKA /Thomas Bernhard "Chodzenie. Amras", ADAM POMORSKI/Andriej Płatonow "Dół", MAGDALENA PYTLAK/Milen Ruskow "Wzniesienie", JULIA RÓŻEWICZ/Petra Hulova "Macocha", AGATA WRÓBEL /Anna Bolavá "W ciemność".
godz. 19:30 / Muzeum Miasta GdyniSpotkanie z Nominowanymi w kategorii PROZA
Prowadzi: Michał Sowiński Tygodnik Powszechny
WALDEMAR BAWOŁEK "Echo słońca", GRZEGORZ BOGDAŁ "Floryda", MARTYNA BUNDA "Nieczułość", PAWEŁ SOŁTYS "Mikrotyki", ALEKSANDRA ZIELIŃSKA "Kijanki i kretowiska".
godz. 21.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Muzeum niewinności" | reż. Grant Gee, Wielka Brytania 2016, 97 min
31 sierpnia / piątek / godz. 19:00 / Muzeum Emigracji w Gdyni
Gala Finałowa - ogłoszenie laureatów (wstęp na zaproszenia)31 sierpnia / piątek godz. 16.00 / autobusy ZKMSŁOWO DO KONTROLI - akcja teatralno-literacka
godz. 17:00 / Muzeum Miasta GdyniCzeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech. PETRA HULOVA - autorka powieści "Macocha", JULIA RÓŻEWICZ - nominowana do GDYNI 2018 za "Macochy" przekład (również jej wydawczyni), AGATA WRÓBEL - nominowana do GDYNI 2018 za przekład "W ciemność", czeskiej pisarki Anny Bolavy.
Prowadzi naczelny czechofil Rzeczpospolitej ALEKSANDER KACZOROWSKI.
www.facebook.comgodz. 21.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko LITERATURA I FILM: "Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii" | reż. Stephane Kaas, Holandia 2017, 67 min
1 września / sobota godz. 10.00 / Dworzec PKP Gdynia GłównaCZYTELNIA DWORCOWA
godz. 12.00 / autobusy ZKMSŁOWO DO KONTROLI - akcja teatralno-literacka
godz. 14.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Film o niczym" | reż. Boris Mitic, Serbia/Chorwacja/Francja 2017, 78 min
godz. 16.00 / Muzeum Miasta GdyniSPOTKANIE: Olga Drenda, Paweł Mościcki, Marcin Wicha: "Gdzie jest esej?"
Gdzie jest esej? Na pewno w Gdyni, gdzie co roku się o nim mówi i gdzie co roku jest nagradzany. Ale poza tym nie za bardzo wiadomo. O tym jak eseistyka wygląda dziś i w którym kierunku zdaje się zmierzać rozmawiać będą autorzy tekstów bardzo różnych, ale ponad wszelką wątpliwość ciekawych, symptomatycznych i charakterystycznych.
Prowadzi: Maciej Jakubowiak / spotkania: "Dwutygodnik"
godz. 17.30 / Muzeum Miasta GdyniSPOTKANIE: Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski: "Adaptacje, remiksy, przeróbki. Literatura postpapierowa"
O tym jak brzmieć mógłby Conrad gdyby pisał w XXI wieku, o tym jak wyglądać powinien Trurl i Klapaucjusz, a jak mogłyby Sepulki i o ewolucji języka diabelskiego opowiedzą: Jacek Dukaj i łukasz Orbitowski. Będzie też słów kilka o komiksach, filmach, serialach, grach i innych aktywnościach paraliterackich.
Prowadzi: Szymon Kloska
godz. 19.00 / Konsulat Kultury w GdyniSPOTKANIE: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys, Jerzy Jarniewicz: "O związkach literatury i muzyki"
O związkach literatury i muzyki mówi się przynajmniej od Sokratesa, a pisze od Platona. Tymczasem relacje tych dwóch artystycznych przedsięwzięć wciąż się zmieniają i bywa że zaskakują. W najskoczniejszej i najbardziej rozbujanej rozmowie festiwalu Miasto Słowa udział wezmą twórcy, którzy doświadczyli obu stron barykady. Wśród gości specjalnych laureat literackiej nagrody Nobla Bob Dylan i sir Paul McCartney (w osobach prawie własnych).
Prowadzą: Michał Sowiński i Katarzyna Trzeciak |partner spotkania: "Tygodnik Powszechny"
godz. 21.00 / Klub UchoKONCERT:
Pablopavo i ludziki / bilety: 25/35 zł
2 września / niedziela godz. 10.00 / Dworzec PKP Gdynia GłównaCZYTELNIA DWORCOWA
godz. 11.00-15.00 / Konsulat Kultury w GdyniLITERACKI PIKNIK RODZINNY | "Florka i reszta ferajny" - spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel | "Poczet Królów Polskich" - warsztaty z Anną Kaszubą-Dębską | "Poradnia literacka dla rodzica" - warsztaty o tym, co i jak czytać dzieciom; prowadzą: Anna Kaszuba-Dębska, Natalia Gromow, Szymon Kloska | warsztaty plastyczne dla dzieci
godz. 12.00 / Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie OkoLITERATURA I FILM: "Twarze, plaże" | reż. Agnés Varda, JR, Francja 2017, 89 min
godz. 16.00 / Konsulat Kultury w Gdyni
SPOTKANIE: Jerzy PilchLaureat Nagrody Literackiej Gdynia za rok 2014 spotka się z czytelnikami by porozmawiać przede wszystkim o swojej najnowszej książce "Żywego ducha". Postapokaliptyczna wizja tej powieści skłania do zadawania pytań ostatecznych, ostatecznych w sensie ścisłym i to nim poświęcone będzie to spotkanie. O ile starczy czasu, pojawią się też watki, jeżeli nie ostateczne to na pewno podstawowe - piłka nożna, Wisła, Bruno Schulz, proza autobiograficzna i przyszłość ojczyzny.
Prowadzi: Michał Nogaś
godz. 18:30 / Konsulat KulturySpotkanie z LAUREATAMI Nagrody Literackiej GDYNIA - Jerzy Pilch
Prowadzi: Michał Nogaś Nogaś na stronie
www.facebook.comgodz. 20.00 / Konsulat Kultury w GdyniSPOTKANIE: Martyna Bunda, Michał Cichy, Michał Sobol: "Wsie, zaścianki, peryferia"
Są takie książki, które sprawiły że odkryliśmy są w sobie chłopów. Są też i inne, takie które podsycały naszą słabość do tego co kawał w bok od szosy głównej. I im bardziej rozkrzyczana i zatłoczona rzeczywistość tym więcej takich właśnie tytułów i, niestety, tym dalej do zaściankowego raju utraconego.
Prowadzi: Aleksander Kaczorowski