stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Na Miastoprojekcje - Filmowe Spotkania z Miastem, IKM zaprasza 8 kwietnia o godz. 16.30. Tym razem bohaterką filmu i rozmowy będzie Kopenhaga "Najlepsze miasto na świecie", a ekspertem w rozmowie z Weroniką Mazurkiewicz i Dorotą Kamrowską-Załuską, Kacper Kępiński - architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych.

24 - 30 stycznia 2025, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 16 - 18 zł
Miastoprojekcje - Filmowe Spotkania z Miastem, 8 kwietnia godz. 16.30. Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Partner: Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Kopenhaga. Najlepsze miasto świata, film dokumentalny, 58 min, reż. Hans Christian Post, Dania 2022. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem Weroniki Mazurkiewicz, Doroty Kamrowskiej - Załuskiej oraz Kacpra Kępińskiego.

Obserwując zmiany zachodzące w miastach na całym świecie, można pomyśleć, że Kopenhaga, konsekwentnie realizując swoje cele w rozwoju, stała się miejscem idealnym. Zrównoważony rozwój, proekologiczne podejście do projektowania i funkcjonowania społeczeństwa, nowatorskie rozwiązania w architekturze i uważność na poprawę jakości życia mieszkańców - tak opowiada o sobie stolica Danii. Reżyser Hans Christian Post, znany obserwator procesów miejskich Berlina i Drezna, tym razem przygląda się swojej ojczyźnie. Pokazuje, że za sukcesem miasta w ostatnich trzech dekadach stoi głównie gospodarka neoliberalna. Przemiana w kierunku przyjaznego miejsca do życia sprzęga się więc mocno z kosztami społecznymi. W filmie przyglądamy się charakterystyce tych zmian i poznajemy skalę przenikania się myślenia biznesowego z tworzeniem w Kopenhadze jakościowych i nowatorskich miejsc dla mieszkańców.

Kacper Kępiński - architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury, stały współpracownik kwartalnika "Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni" oraz redaktor portalu Architektura & Biznes. Kurator wystaw, m.in. "Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego" i "Antropocen". Autor przewodnika "Ruch tektoniczny" po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł