stat
Impreza już się odbyła

W dniach od 17 czerwca do 31 października 2013 roku w Bibliotece Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego prezentowana będzie wystawa pt. MICHIKO TSUKADA - AMBASDORKA KULTURY POLSKIEJ W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI. Wystawa poświęcona będzie osobie i działalności japońskiej pisarki, poetki i tłumaczki Michiko Tsukady.

12 - 25 września 2025, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 12-14

piątek - niedziela, g. 18:00

Wejherowo, Zamkowa 2a
Wstęp wolny
Michiko Tsukada przyjeżdża do Polski z okazji Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej organizowanego przez Instytut Książki, który odbędzie się w dniach od 19 do 23 czerwca w Krakowie. Następnie odwiedzi Gdańsk i Uniwersytet Gdański. W ciągu swojej wieloletniej działalności na rzecz kultury polskiej w Japonii Michiko Tsukada przetłumaczyła m. in. utwory Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Tadeusza Śliwiaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Prusa czy Sławomira Mrożka. Przetłumaczyła też utwory gdańskich twórców: Emmy Popik i Tomasza Snarskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostały książki Michiko Tsukady, oryginały tłumaczeń literackich, japońskie magazyny literackie zawierające tłumaczenia opowiadań Emmy Popik, tomik z antologią poezji polskiej przetłumaczonej na język japoński, informacje o twórczości i działalności Michiko Tsukady, a także polskie wydawnictwa utworów tłumaczonych na japoński oraz artykuły prasowe poświęcone polsko - japońskiej współpracy. Można także obejrzeć publikacje pracowników Uniwersytetu Gdańskiego poświęcone Japonii.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.