stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Opinie (5)

Kochamy wszystkie: szlachetne rasowe i szlachetne domowe. Pochwalimy się nimi na Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych Sopot 2015 NA PLAŻY, czyli w Zatoce Sztuki przy Alei Mamuszki 14 w Sopocie. Organizator, Klub Felinologiczny Cat Club Amber Amber - członek Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia, zaprasza w dniach 27-28.06.2015 r. w godz. 10:00-18:00.

lip 27

sobota, g. 16:00

bilety 30 zł
przedsprzedaż 20-28 zł
lip 27

sobota, g. 16:00

bilety 29,90 zł
ulgowy 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90-27,90 zł
Wystawa to święto dla klubu i dla hodowców i dla miłośników kotów. Można zobaczyć na niej najładniejsze koty, zaprezentować swoich pupili, wymienić poglądy i doświadczenia. Zapoznać się z najnowszymi kierunkami hodowli, poznać innych hodowców.

Co się dzieje na wystawie?

Koty rasowe są podzielone na 4 kategorie kotów rasowych: długowłose, półdługowłose, krótkowłose, syjamskie i orientalne. Osobna piąta kategoria to koty domowe, czyli "zwykłe" domowe koty i każdy inny, który nie ma rodowodu.

Musimy pamiętać, że kot rasowy zawsze ma rodowód. Tu nie ma wyjątków.

Koty rasowe są oceniane wewnątrz swoich kategorii, klas i grup. Z najlepszego kota z każdej kategorii jest wyłaniamy zwycięzca wystawy. Zwycięzcy otrzymują tytuły BIS (Best in Show) i BOS (Best of Best), okazałe puchary i imponujące nagrody.

Spośród kotów domowych również jest wyłaniany zwycięzca tej kategorii.

Na wystawie satysfakcję znajdzie więc właściciel każdego kota.

Niezwykle ważni na wystawie są sędziowie. Są to hodowcy, którzy mają wybitne osiągnięcia hodowlane, uczyli się oceniania i sędziowania pod okiem innych sędziów, po czym zdali egzamin i otrzymali certyfikat Międzynarodowej Federacji Felinologicznej - Internationele Federation Feline, w skrócie FIFe.

Sędziom pomagają stewardzi. Stewardzi są pomocnikami sędziego, w konkursie BIS prezentują koty przed sędziami. Wiedzą, jak obchodzić się z kotem, jak trzymać go do oceny, którego kota zwinąć w kulkę, a którego wyciągnąć, jak opanować jego humory. Tajniki stewardowania poznają na wystawach, na kursach i seminariach. Stewardowanie stało się popularnym sposobem spędzania czasu, podróżowania, poznawania nowych ludzi. Wielu stewardów zostaje sędziami felinologicznymi.

"Chłopcem z plakatu" tegorocznej wystawy jest niesamowity kot rasy curl amerykański. Jest to kot z lokiem, po angielsku curl, na uszach. Jego uszy są lekko zagięte do tyłu. Co ciekawe, curle rodzą się z uszami prostymi, dopiero później się odginają, a stopień odgięcia to zawsze wielka niewiadoma. Curle to młoda rasa. Legend głosi, że początek dała jej w 1981 r. amerykańska bezpańska kotka, nazwana Shulamith. Kotów tej rasy jest w Polsce niewiele. Czy taki kot przyjedzie na naszą wystawę? Nie znamy niestety odpowiedzi na to pytanie.

Na pewno zobaczymy na wystawie reprezentantów ras: maine coon, rosyjski niebieski, perski, egzotyczny, syberyjski, brytyjski krótkowłosy, sfinks, neva mascquarade, cornish rex, devon rex, ragdoll, i - uwaga - somalijski, burmilla, korat.
Klub Felinologiczny Amber przygotował wiele nagród dla zwycięzców. Medale, puchary, produkty i akcesoria przeznaczone dla zwierząt.

Oczywiście najbardziej imponujące nagrody są dla zwycięzców.

I w ten sposób doszliśmy do zakończenia wystawy. Ucichnie gwar, dekoracje zostaną złożone, sala opustoszeje, wszyscy rozjadą się do domów. Ale następnego roku wrócą do Sopotu na następne Święto Kotów i Hodowców.

Informacja o biletach

Cena biletu normalnego 10 zł, ulgowy (dla dzieci w wieku 7-14 lat) - 5 zł, dzieci do lat 7 - bezpłatnie