Mikołaje na Motocyklach to akcja charytatywna, której korzenie sięgają 2003 roku. A czym są Mikołaje na Motocyklach? W skrócie: wielkim zrywem pozytywnie zakręconych motocyklistów... Wszystko co robimy ma na celu pomoc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, maluchom z domów dla dzieci i tym, które przebywają w szpitalu lub cierpią na choroby zagrażające ich życiu.
W ciągu 13 lat udało nam się ufundować dziesiątki tysięcy ciepłych posiłków dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie woj. pomorskiego, dotarliśmy z podarunkami do tysięcy małych pacjentów przebywających na oddziałach trójmiejskich szpitali oraz byliśmy świadkami szerokich uśmiechów odwiedzanych dzieci.
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, gdy to na trójmiejski szlak wyjechało 9 motomikołajów i dało zalążek imprezie jaką znamy dziś. Z roku na rok idea rozchodziła się po środowisku niczym wirus, kolejne lata owocowały liczbami rzędu nastu, dziesięciu, set motocyklistów, aby w końcu dobić do granicy niemal dwóch i pół tysiąca maszyn, w tym skuterów i quadów.
Dało to imprezie rangę największej motomikolajowej imprezy w Polsce. Obecnie, podobne imprezy odbywają się w wielu miastach naszego kraju, co nas bardzo cieszy, bo oznacza, że stanowimy tym samym największy ruch motomikołajowy na świecie. Przez te wszystkie lata akcja wpisała się na stałe w kalendarz trójmiejskich imprez. Dzięki zaangażowaniu ludzi wielkiego serca, miast, służb mundurowych i hojności sponsorów, jesteśmy w stanie kontynuować dzieło dziewięciu po dziś dzień.
XIII edycją Mikołajów na Motocyklach tradycyjnie będzie odbywać się na terenie całego Trójmiasta. Rozpoczynamy przed Stadionem Energa Gdańsk, punkt 11:00 kawalkada wytoczy się na ulicę Marynarki Polskiej i pogna w kierunku "Zieleniaka". Na Błędniku odbijemy w stronę Sopotu i przejedziemy główną arterią Trójmiasta aż do centrum Gdyni, gdzie przejeżdżając przez ul. Świętojańską i Skwer Kościuszki dotrzemy na metę, która znajdować się będzie na parkingu przy gdyńskim Akwarium. Zarówno na starcie, jak i na mecie, czas umilać będą zgromadzonym pozytywne rytmy oraz Sławek Bieniek (jeden z laureatów Idola). Miasta goszczące Mikołajów na początku oraz końcu trasy ufundowały ciepłe napoje, by atmosfera była jeszcze gorętsza. Ponadto w Gdyni na Mikołajów oraz widzów czekać będą FoodTrucki oraz przepyszny kurczaczek ufundowany przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.
Tegoroczną imprezę wspiera również CocaCola, która zapewniła atrakcje w postaci trzech wielkich świątecznych ciężarówek (dwie z nich będa czekać na publiczność już od 10:00 na mecie, trzecia przejedzie wraz z kolumną motomikołajów), punktu gdzie każdy będzie mógł własnoręcznie przygotować upominek dla swoich bliskich oraz wydrukować spersonalizowaną puszkę. Jako, że duże czerwone samochody lubią wszyscy w każdym wieku, zaprosiliśmy również strażaków z KMPSP w Gdyni - może nam nieco pohałasują.
Warunkiem uczestnictwa jest wykupienie biletu "cegiełki" w kwocie nie mniejszej niż 25zł (w przedsprzedaży) lub 30zł w dniu imprezy, wykupując ją na bramkach wjazdowych w Gdańsku. Cegiełki na paradę można tradycyjnie nabyć w sklepach i serwisach motocyklowych na terenie Trójmiasta. Lista tych miejsc udostępniona jest na stronie stronie www.mikolaje.gda.pl, oraz profilu parady Mikołaje na motocyklach na Facebook'u.
Cegiełka uprawnia do wjazdu na paradę dla motocykla (bez względu na liczbę osób w/na pojeździe). W tym miejscu prośba od organizatorów, by na zakup cegiełki nie czekać do ostatniej chwili. Nauczeni doświadczeniami z lat ubiegłych, w tym roku udostępniliśmy optymalną liczbę punktów rozsianych po Trójmieście i okolicach, zakupu w nich można dokonać do 4.12.2015.
Każdy motocyklista obowiązkowo musi być odziany w pełny strój św. Mikołaja (czapka, bluza i spodnie). Dopuszczalne są rzecz jasna wariacje w tym zakresie i z otwartymi ramionami witamy śnieżynki, renifery, choinki. Tak czy inaczej musi to być pełny strój, sama malutka czapeczka na czubku kasku nie wystarczy.
Każdy uczestnik podlega przepisom ruchu drogowego, co oznacza, że musi dosiadać motocykla, quada lub skutera zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, a pojazd obowiązkowo musi mieć ważny przegląd rejestracyjny oraz opłacone ubezpieczenie OC. Bilet-naklejka uprawniająca do wjazdu na teren imprezy powinna być naklejona w widocznym miejscu, możliwa do identyfikacji w sprawny sposób przez służby wyznaczone przez organizatora. Każdy z uczestników Parady musi też zaakceptować Regulamin Imprezy, co potwierdza własnoręcznym podpisem w momencie zakupu biletu-cegiełki.
Patronat nad imprezą objęli prezydenci wszystkich trzech miast trójmiejskiej aglomeracji oraz marszałek województwa.
Warty podkreślenia jest fakt, że bilet-cegiełka upoważniający do udziału w paradzie, zasila konto zbiórki, z której cały przychód zostanie przekazany na dofinansowanie obiadów dla potrzebujących dzieci. Paczki oraz upominki dla dzieci odwiedzanych w szpitalach i domach dla dzieci finansowane będą ze zbiórki otwartej jaką Mikołaje prowadzili w drugiej połowie listopada.
Do składki może dołączyć również publiczność na starcie i mecie, wrzucając datki do puszek ustawionych przez motomikołaje.
Na koniec prośba do kierowców, którzy w tym dniu planują przejazd głównymi ulicami Trójmiasta - liczymy na wyrozumiałość i odrobinę luzu oraz wybranie jeśli to możliwe innej trasy przejazdu w godzinach 11.00-13.00 . Szczegółowa mapa wraz z czasowym rozpisaniem utrudnień znajduje się na stronie akcji.