Roch Modrzejewski - gitara
***
Lutosławski Piano Duo
Emilia Sitarz i Bartłomiej WąsikOrganizatorzy: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Filharmonia Bałtycka, Fundacja Musica Mundi oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Roch Modrzejewski – (ur. 1983)
Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Michała Nagy, jednocześnie przebywa na stypendium zagranicznym w Niemczech w klasie prof. Thomasa Müllera-Peringa w Hohchschule für Musik Franz Liszt w Weimarze. Jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych, m.in.: I miejsce w konkursie „Guitare Lachine” w Montrealu (Kanada 2005), II miejsce w konkursie „Westfalian Guitar Spring” w Erwitte (Niemcy, 2006). Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymał wiele nagród i stypendiów. Koncertował na wielu festiwalach gitarowych w Polsce. Występował także z orkiestrą wykonując słynny „Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo.
Lutosławski Piano Duo
Jest jednym z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej zespół specjalizujący się wyłącznie w jednej dziedzinie – grze na dwa fortepiany i na cztery ręce. Swą wspólną muzyczną podróż, pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, rozpoczęli w 1999 roku pod opieką wybitnych duetów fortepianowych – Brachy Eden i Alexandra Tamira oraz Hansa-Petera i Volkera Stenzl. Już w następnym roku jury 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Konzerteum w Grecji dostrzegło niezwykłe zgranie pianistów i wysoki artyzm przyznając I nagrodę. Wspólne doświadczenie w tym gatunku kameralistyki zaowocowało znalezieniem wspólnych barw i artykulacji, oddechu, perfekcyjnego zgrania. Rozległy repertuar Lutosławski Piano Duo obejmuje obecnie około stu utworów od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich autorskie transkrypcje utworów symfonicznych.
Duet im. Witolda Lutosławskiego uczestniczył w prestiżowych kursach i seminariach dla duetów fortepianowych, jest laureatem wielu konkursów. Muzycy kilkakrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury. W styczniu 2006 roku zostali laureatami programu stypendialnego Młoda Polska.
Lutosławski Piano Duo zyskuje przychylne głosy krytyków i publiczności, czego potwierdzeniem są liczne zaproszenia na prestiżowe festiwale, m.in. Festiwal Polskiego Radia, Festiwal Nowa Tradycja, Chanterelle, w Antoninie, Słupsku, Kwartesencja, Nova Polska (Francja), Festiwal Duetów Fortepianowych (Litwa), Scelsi Festival (Włochy).
W roku 2006, nakładem Polskiego Radia, ukaże się debiutancka płyta duetu, zawierająca utwory Lutosławskiego, Poulenca, Strawińskiego i Maurizio Kagela.
Muzyczne Forum Młodych powołali (w roku 2004) przedstawiciele Akademii Muzycznej, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Fundacji FBB Musica Mundi. Od tego czasu odbyło się ponad 30 koncertów, w których wystąpiło ponad 80 muzyków - solistów, zespołów kameralnych a także dwie orkiestry. Od początku całemu przedsięwzięciu patronuje Prezydent Miasta Gdańska.
Z założenia celem MFM jest wzbogacenie życia muzycznego Trójmiasta. Wprowadzenie bezpłatnych wejściówek dla dzieci i młodzieży oraz studentów wyższych uczelni ma ułatwić upowszechnianie muzyki poważnej wśród młodych odbiorców.
W 2006 roku koncerty Muzycznego Forum Młodych odbywają się od maja do grudnia, zawsze w poniedziałki, w salach koncertowych będących we władaniu NCK, PFB i AM.
Najlepszy wykonawca cyklu wyłoniony zostanie w plebiscycie publiczności (po każdym koncercie słuchacze wypełniają kupony, oceniając wykonanie w skali od 1 do 5). Organizatorzy przewidzieli także nagrodę dla najwierniejszego słuchacza cyklu.