Nagroda im. Jerzego Giedroycia to najważniejsza niezależna nagroda literacka Białorusi, przyznawana od 2012 roku. Jury wybierze trzy najlepsze książki prozatorskie lub dokumentalne wydane w 2023 roku. 26 listopada poznamy nazwiska laureatów, a ci odbiorą nagrody, a 25 i 26 listopada zapraszamy na spotkania z autorami, kiermasz książek, wystawę.
W skład jury wchodzą: Uljana Vieryna - literaturoznawczyni, doktor nauk filologicznych, autorka dziesięciu tomów poezji, Katažyna Drozd-Urbańska - literaturoznawczyni, adiunktka w Katedrze Białorutenistyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Siarhiej Kavaloŭ - literaturoznawca, krytyk, dramatopisarz, profesor na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Juhasia Kalada - pisarka, poetka, współpracowniczka organizacji praw człowieka.
Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in. Uładzimir Niaklajeŭ, Ihar Babkoŭ, Jeva Viežnaviec. W ubiegłym roku główną nagrodę otrzymała Hanna Kandraciuk, pisarka z Podlasia, dziennikarka tygodnika białorusinów w Polsce "Niwa", za reportażową książkę "U pristenkach starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej".
Organizatorami konkursu są Białoruski PEN i Międzynarodowy Związek Pisarzy Białoruskich.
Program:
25/11/2024
17.00 | wystawa
Otwarcie wystawy oryginalnych ilustracji białoruskiej artystki Sviatlany Dziemidovič. Jej prace do książki poezji Nasty Kudasavaj "Obok" w tonacji czarno-białej wspomnienia tworzą dom dla słów, nawet tych najtrudniejszych. W tym roku autorka otrzymała nagrodę Aniempadystava za najlepszą okładkę właśnie do tej książki.
Na stronie Budźma bielarusami można przeczytać wywiad ze Swietłaną i zapoznać się z jej pracami.
Wystawa czynna będzie w dniach 25-29 listopada.
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ wstęp wolny
18.00 | Konfiskowane głosy: utracona wolność i podzielone rodziny | dyskusja
Białoruscy i polscy obrońcy praw człowieka oraz działacze kultury będą wspólnie omawiać opór wobec przymusowej rusyfikacji oraz problemy represjonowanych obywateli Białorusi, więźniów politycznych i rodzin rozdzielonych przez tragiczne wydarzenia.
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ język spotkania: polski
/ wstęp wolny
26/11/2024
15.00 - 21.00 | Targi białoruskiej książki
Nabyć będzie można białoruską literaturę, w tym książki finalistki Nagrody Giedroycia za 2023 rok.
/ ogród zimowy (parter)
16.30 | Źmicier Bartosik | spotkanie autorskie
Bohater spotkania jest bardzo znany białoruski bard, reporter radiowy i pisarz, laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia za rok 2016, finalista Nagrody im. Jerzego Giedroycia za 2023 rok. To okazja do rozmowy i zdobycia autografu.
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ język spotkania: białoruski
/ wstęp wolny
17.00 | Hanna Jankuta | spotkanie autorskie
Bohaterką spotkania jest białoruska pisarka, tłumaczka z języków polskiego i angielskiego, badaczka literatury białoruskiej i anglojęzycznej, finalistka Nagrody im. Jerzego Giedroycia za 2023 rok. To okazja do rozmowy i zdobycia autografu.
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ język spotkania: białoruski
/ wstęp wolny
17.30 | Uładzimir Niaklajeu | spotkanie autorskie
Wybitny białoruski poeta, działacz społeczny, laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia za rok 2012 zaprezentuje książkę "Bez ojczyzny". To okazja do rozmowy i zdobycia autografu.
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ język spotkania: białoruski
/ wstęp wolny
19.00 | Gala
Gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia, podczas której zaprezentowane zostaną nazwiska laureatów. Głos zabiorą przedstawiciele białoruskiej i polskiej kultury. Odbędzie się też premiera booktrailerów do książek finalistki i finalistów nagrody, nagranych przez zespół profesjonalnych aktorów wydawnictw audio Knižny voz i Audiobooks.by.
Wystąpi białoruska piosenkarka i aktorka Darja Novik z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Specjalnie na tę okazję, we współpracy z kompozytorem Kanstańcinam Jaśkovym, powstały pieśni na podstawie wierszy białoruskich więźniów politycznych.
Ceremonię poprowadzi Siarhiej Padsasonny - dziennikarz i działacz społeczny, prezenter kanału "Biełsat".
/ audytorium (parter)
/ język spotkania: białoruski z symultanicznym tłumaczeniem na język polski
/ wstęp wolny