stat
Impreza już się odbyła

Nieznane historie Niebieskich Beretów

Od 22 czerwca 2023 roku w Ratuszu Głównego Miasta zwiedzający mogą zapoznać się z historią Niebieskich Beretów, związku taktycznego Sił Zbrojnych PRL. Wystawa czasowa potrwa do 16 sierpnia.

23 czerwca - 3 listopada 2024

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 18 zł

12 maja 2024 - 4 maja 2025, g. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł
- Wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Niebieskie Berety w związku z obchodami 60-lecia formacji, ma za zadanie przypomnienie historii tej jednostki oraz setek mieszkańców Pomorza, którzy w latach 1963-1986 pełnili służbę na rzecz naszego kraju - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Podjęliśmy tego tematu by pokazać, że sfera naszej pamięci o historii nie powinna ograniczać się do wybierania określonych faktów i eksponowania ich. Zamiast tego proponujemy przyjrzeć się temu tematowi z wielu stron, dowiedzieć się nieznanych faktów i finalnie wyrobić sobie własne zdanie.

Na wystawie w Sali Morskiej na II piętrze Ratusza Głównego Miasta zaprezentowano archiwalne zdjęcia, odznaczenia, pamiątki, plany, mundury i sprzęt wojskowy oraz modele uzbrojenia stosowanego przez jednostkę, np. czeskie transportery opancerzone OT-62 TOPAS oraz radzieckie lekkie czołgi pływające PT-76 i wiele innych.

Dania. Grudzień 1970 vs. zapomniana codzienność
Żołnierzy 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej szkolono, by zaatakowali Danię. Ostatecznie jednak III wojna światowa, konflikt między NATO a Układem Warszawskim, nie wybuchł. Żołnierze dostali w grudniu 1970 roku rozkaz blokowania strajkujących Stoczniowców. Pod kołami pojazdu, najpewniej należącego do Niebieskich Beretów, w okolicy Dworca Głównego zginął Kazimierz Stojecki.