Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Bohaterem czwartej Nocy Wrzeszcza będzie Park Jaśkowej Doliny. Zapraszamy na słuchowisko "Sen Nocy Leśnej"!
Tworząc "Sen Nocy Leśnej" Zebraliśmy teksty wydane na przestrzeni kilkuset lat, opisujące to niezwykłe miejsce - historyczne opisy Jerzego Sampa i Katarzyny Rozmarynowskiej, relacje autorki przewodników Elise Püttner, gdańskiego kupca i pisarza Johannesa Trojana czy duchownego, Konstantego Damrota. Czytają je aktorzy Teatru Wybrzeże, Małgorzata Brajner i Jarosław Tyrański, a w jednym z odcinków ornitolog, Jacek Karczewski opowiada o ptakach, które można spotkać w parku.
Całość udźwiękowił klarnecista, kompozytor i improwizator Paweł Szamburski, związany z warszawską sceną muzyczną i wytwórnią Lado ABC, a nagrania wyprodukował Marcin Dymiter.
"Sen Nocy Leśnej" odbywa się w ramach Nocy Wrzeszcza 2020. Słuchowisko będzie dostępne na najważniejszych serwisach streamingowych, ale także na płycie - można je nabyć w naszym sklepie.
30 listopada 21.00: Zielone płuca Wrzeszcza
W XVII i XVIII wieku Wrzeszcz wchodzi w nowy okres rozwoju. Powstaje tu coraz więcej letnich rezydencji o charakterze rekreacyjnym, czemu sprzyjają walory pejzażowe i klimatyczne oraz bliskość Gdańska. Największym powodzeniem cieszy się zielone miejsce zabaw, Jaśkowa Dolina.
1 grudnia 21.00: Jan Labes zakłada promenadę
Pod koniec XVIII wieku posiadaczem Jaśkowej Doliny zostaje kupiec i filantrop Jan Labes. Buduje dwór i otacza go ogrodem, a jedno ze wzgórz przekształca w promenadę spacerową, którą otwiera dla mieszkańców miasta. Ci coraz chętniej odwiedzają atrakcyjne tereny spacerowe na Górze Jana.
2 grudnia 21.00: Wycieczki Elise Püttner
Od Placu Labesa, przez Wzgórze Kronprinza i Plac Zerneckego aż po Gaj Gutenberga i Diabelski Most. W Parku Jaśkowej Doliny pojawia się gdańska autorka przewodników, Elise Püttner, która wędruje po parkowych wzgórzach i polanach, opisując ich historie i niesamowite widoki, które można z nich zobaczyć.
3 grudnia 21.00: Idziemy na ptaki!
Bogatka, Modraszka, Kos, Dzięcioł, Rudzik, Sójka - to tylko niektórzy z mieszkańców Parku Jaśkowej Doliny. Ornitolog Jacek Karczewski odkrywa ich tajemnice, opowiada kogo można tam spotkać, czym się różnią, ale też zdradza kto jest najlepszym jazzmanem, a kto posuwa się do rozwiązań rodem z horrorów.
4 grudnia 21.00: Park miejski dla mieszkańców
Park Jaśkowej Doliny poszerza się o zachodnią część. To już nie tylko miejsce spacerów, ale zgromadzeń licznej publiczności - w Gaju Gutenberga, na sobótkowych imprezach na Festynowej Łące i jej licznych kawiarniach czy w Teatrze Leśnym, gdzie można usłyszeć dramaty Szekspira czy opery Wagnera.
5 grudnia 21.00: Co wydarzyło się w parku, zostaje w parku
Park Jaśkowej Doliny gości rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród podróżnych są m.in. kupies Johannes Trojan i Konstanty Damrot, duchowny katolicki. Uczestniczą w świętowaniu na Festynowej Łące, ale odkrywają też tajemnice, o których bawiący się gdańszczanie mogą nie mieć pojęcia.
6 grudnia 12:00
rozdajemy mapy Parku Jaśkowej Doliny. Przyjdźcie je odebrać przy Altance Gutenberga!
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl i Nowe idzie od morza.