stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Wrzeszcza Opinie (2)

Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Bohaterem czwartej Nocy Wrzeszcza będzie Park Jaśkowej Doliny. Zapraszamy na słuchowisko "Sen Nocy Leśnej"!

sty 26

niedziela, g. 10:10

Gdańsk Wyspa Ołowianka, Ołowianka 9-13
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł

w każdy czwartek (od 06.02 do 27.02.2025), g. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
Tworząc "Sen Nocy Leśnej" Zebraliśmy teksty wydane na przestrzeni kilkuset lat, opisujące to niezwykłe miejsce - historyczne opisy Jerzego Sampa i Katarzyny Rozmarynowskiej, relacje autorki przewodników Elise Püttner, gdańskiego kupca i pisarza Johannesa Trojana czy duchownego, Konstantego Damrota. Czytają je aktorzy Teatru Wybrzeże, Małgorzata Brajner i Jarosław Tyrański, a w jednym z odcinków ornitolog, Jacek Karczewski opowiada o ptakach, które można spotkać w parku.

Całość udźwiękowił klarnecista, kompozytor i improwizator Paweł Szamburski, związany z warszawską sceną muzyczną i wytwórnią Lado ABC, a nagrania wyprodukował Marcin Dymiter.



"Sen Nocy Leśnej" odbywa się w ramach Nocy Wrzeszcza 2020. Słuchowisko będzie dostępne na najważniejszych serwisach streamingowych, ale także na płycie - można je nabyć w naszym sklepie.

30 listopada 21.00: Zielone płuca Wrzeszcza

W XVII i XVIII wieku Wrzeszcz wchodzi w nowy okres rozwoju. Powstaje tu coraz więcej letnich rezydencji o charakterze rekreacyjnym, czemu sprzyjają walory pejzażowe i klimatyczne oraz bliskość Gdańska. Największym powodzeniem cieszy się zielone miejsce zabaw, Jaśkowa Dolina.

1 grudnia 21.00: Jan Labes zakłada promenadę

Pod koniec XVIII wieku posiadaczem Jaśkowej Doliny zostaje kupiec i filantrop Jan Labes. Buduje dwór i otacza go ogrodem, a jedno ze wzgórz przekształca w promenadę spacerową, którą otwiera dla mieszkańców miasta. Ci coraz chętniej odwiedzają atrakcyjne tereny spacerowe na Górze Jana.

2 grudnia 21.00: Wycieczki Elise Püttner

Od Placu Labesa, przez Wzgórze Kronprinza i Plac Zerneckego aż po Gaj Gutenberga i Diabelski Most. W Parku Jaśkowej Doliny pojawia się gdańska autorka przewodników, Elise Püttner, która wędruje po parkowych wzgórzach i polanach, opisując ich historie i niesamowite widoki, które można z nich zobaczyć.

3 grudnia 21.00: Idziemy na ptaki!

Bogatka, Modraszka, Kos, Dzięcioł, Rudzik, Sójka - to tylko niektórzy z mieszkańców Parku Jaśkowej Doliny. Ornitolog Jacek Karczewski odkrywa ich tajemnice, opowiada kogo można tam spotkać, czym się różnią, ale też zdradza kto jest najlepszym jazzmanem, a kto posuwa się do rozwiązań rodem z horrorów.

4 grudnia 21.00: Park miejski dla mieszkańców

Park Jaśkowej Doliny poszerza się o zachodnią część. To już nie tylko miejsce spacerów, ale zgromadzeń licznej publiczności - w Gaju Gutenberga, na sobótkowych imprezach na Festynowej Łące i jej licznych kawiarniach czy w Teatrze Leśnym, gdzie można usłyszeć dramaty Szekspira czy opery Wagnera.

5 grudnia 21.00: Co wydarzyło się w parku, zostaje w parku

Park Jaśkowej Doliny gości rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród podróżnych są m.in. kupies Johannes Trojan i Konstanty Damrot, duchowny katolicki. Uczestniczą w świętowaniu na Festynowej Łące, ale odkrywają też tajemnice, o których bawiący się gdańszczanie mogą nie mieć pojęcia.

6 grudnia 12:00

rozdajemy mapy Parku Jaśkowej Doliny. Przyjdźcie je odebrać przy Altance Gutenberga!



Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl i Nowe idzie od morza.