stat
Impreza już się odbyła

Nordic Talking Festival Online

Nadbałtyckie Centrum Kultury, szkoła językowa Trolltunga i blog "Pofikasz? O Szwecji po polsku" zapraszają na trzecią edycję festiwalu miłośników Północy, Nordic Talking.

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny
lis'25 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Na żywo

Zobacz transmisję live


Tym razem spotkamy się w wyjątkowych okolicznościach. Sytuacja wokół epidemii Covid-19 nie pozwala nam się z Wami spotkać, ale nie poddajemy się i organizujemy dla Was festiwal internetowy. Wszystkie wydarzenia będziecie więc mogli obejrzeć za darmo prosto ze swojej kanapy!

Poniżej szczegółowy program tegorocznego festiwalu online:
PIĄTEK

18.00 otwarcie 
18.15 - 19.15 Skandynawski design i ekologiczne rozwiązania przyszłości - poprowadzą  Małgorzata Szczypka van Heeswijk i Klaudia Borowiec

19.30 - 20.15 Jak zrobić piękne zdjęcia zorzy polarnej? - poprowadzi Emilia
Długa, autorka bloga Globfoterka

Emilia Długa określa się jako "dziewczyna z Bieszczad". Jest lektorką języka szwedzkiego i poszukiwaczką fotograficznych przygód. Jej główne podróżnicze inspiracje to Skandynawia i Azja. Publiczności Nordic Talking zdradzi, jak podejść z aparatem do nordyckiego fenomenu, jakim jest zorza polarna.

SOBOTA
Warsztaty językowe:
10.00 - 11.00 Fiński podstawowy (prowadzenie: Kolektyw Tłumaczy
Literatury Fińskiej KIRJA)

11.00 - 12.00 Duński podstawowy (prowadzenie: Nelli Trushina)  
12.00 - 13.00 Islandzki podstawowy (prowadzenie: Agnieszka
Jastrząbek) 

16.00 - 16.45
Suomi, sisu, sauna, salmiakki - obalamy fińskie mity! Aleksandra Michta-Juntunen, autorka bloga Fińskie Smaki . Fińskie smaki to pierwszy polski blog w całości poświęcony kuchni Finlandii. Jego autorka, Aleksandra Michta-Juntunen z wykształcenia jest politolożką. Zawodowo zajmuje się rozwojem edukacji zawodowej oraz tłumaczeniami. Prywatnie to matka siedmiolatka i żona byłego właściciela reniferów. Aleksandra na swoim blogu upowszechnia nie tylko kulinarną kulturę Finlandii.

17.00 - 17.45 Dobro i zło, kobiecość i męskość, ofiara i kat, czyli ludzka strona kryminału. Bardzo Zimna Wiosna - spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz.

Katarzyna Tubylewicz to polska reporterka, pisarka i tłumaczka od dwudziestu lat mieszkająca w Szwecji. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Ma na koncie książki reportażowe "Szwecja czyta. Polska czyta" (wraz z Agatą Diduszko-Zyglewską) i "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie". Tym razem wraca z kolejną powieścią, kryminałem osadzonym oczywiście w Szwecji.

18.00 - 18.45W poszukiwaniu skupienia i wolności - o samotnym trawersie Islandii zimą - spotkanie z Łukaszem Superganem. Łukasz Supergan - podróżnik długodystansowy. Na piechotę przeszedł już z Warszawy do Santiago de Compostela i wzdłuż całego Łuku Karpat. Autor dwóch książek ("Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat" i "Pieszo do irańskich nomadów") oraz artykułów publikowanych w "National Geographic". Szczególne miejsce w sercu Łukasza zajmuje daleka Północ, a dokładniej - Islandia, z którą zmierzył się podczas dwóch trawersów.

19.00 - 19.45 "Nikt nie będzie z wami rozmawiać. To miejsce zarezerwowane wyłącznie dla Islandczyków." - reportaż z Fiordów Zachodnich Islandii. Rozmowa z Piotrem Mikołajczakiem i Bereniką Lenard, pisarzami i autorami bloga Ice Story . Piotr Mikołajczyk i Berenika Lenard to poszukiwacze nieoczywistych historii. Autorzy książek reporterskich "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" i "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii". Od niedawna także organizatorzy nieszablonowych wycieczek na tę niezwykłą Wyspę.

20.00-20.45 "Wyprawy polarne są laboratorium stosunków międzyludzkich" - o pracy kobiet w polskich stacjach polarnych. Wystąpi Dagmara Bożek. Dagmara Bożek - tłumaczka języka rosyjskiego i polarniczka. Uczestniczyła w 45. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Autorka książek "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" i "Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze".

NIEDZIELA
Warsztaty językowe: 
10.00 - 11.00 Szwedzki podstawowy (prowadzenie: Dalarna - kursy
szwedzkiego) 
11.00 - 12.00 Norweski podstawowy (prowadzenie: Trolltunga - kursy
norweskiego) 
12.00 - 13.00 Farerski podstawowy (prowadzenie: Kinga Eysturland) 

16.00 - 16.45 Wyspy Owcze: Tradycja i nowoczesność czy tradycja kontra nowoczesność? Wystąpią Kinga Eysturland i Marcin Michalski. Kinga Eysturland to gdańszczanka, skandynawistka i podróżniczka. Od
wielu lat mieszka na Wyspach Owczych, gdzie prowadzi pensjonat, w którym gości turystów z całego świata. Swoje przygody opisuje na blogu Kierunek Dania .
Marcin Michalski - od lat kultywuje "farerskiego fioła". Swoją fascynację zamienił na książkę reporterską "81:1. Opowieści z Wysp Owczych". Prowadzi fanpage Wyspy Owcze - Projekt Føroyar, zrzeszający ludzi kochających ten zakątek globu.

17.00 - 17.45 Co to znaczy być świadomym podróżnikiem? O norweskim friluftsliv. Gosia Dvořáková, autorka bloga Gazela w Laponii

Gosia Dvořáková mieszka w arktycznym miasteczku tuż za kołem podbiegunowym. Eksploruje północne krańce Norwegii, a swoje impresje pokazuje na prowadzonym wraz z mężem blogu Gazela w Laponii. 18.00 - 18.45 We, the Sámi people. About the identity of the indigenous people of the North - poprowadzi Johhny Mathis Sara.

Johny Mathis Sara jest rodowitym Saamem, miłośnikiem natury, a także pilotem wycieczek po jego ukochanej Laponii. Podczas spotkania na żywo w j. angielskim opowie o tożsamości przedstawicieli ludu Saami - mieszkańców Laponii.

19.00 - 19.45 W głąb Arktyki, w głąb siebie - relacja z wyprawy polarnej
Fjällräven 2019. Inka Wu.
Inka Wu - czyli Sabina - grafik z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania.
Zakochana w Północy i w psich zaprzęgach. Czerpiąca inspiracje z Arktyki.

20.00 - 21.00 Koncert - wystąpi Łukasz Sabat.
Łukasz Sabat - wokalista, multiinstrumentalista, dj. Wśród jego instrumentów znajdują się armeński duduk, saksofon altowy, hulusi czy sopilka. Jego muzyczne horyzonty sięgają od muzyki świata, przez rap, do poezji śpiewanej.

Wszystkie wydarzenia obejrzycie na żywo na fanpage'u Nordic Talking .
Więcej o projekcie:
https://www.nck.org.pl/pl/projekt/nordic-talking
https://nordic-talking.pl/