Obiady Czwartkowe to dwudniowe warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 27-28 Maja 2006r. w Gdańsku. Istotą przedsięwzięcia jest działanie na pograniczu estetyki muzyki kameralnej i improwizowanej. Na całość przedsięwzięcia złożą się warsztaty dla zaproszonej grupy muzyków oraz koncert, który odbędzie się ostatniego dnia imprezy i zostanie zarejestrowany.
Celem warsztatów jest przejęcie klasycznego aparatu wykonawczego, instrumentarium i estetyki brzmienia by zamiast w rygorystycznej formule muzyki poważnej, wykorzystać je do zupełnie swobodnej i niezobowiązującej wypowiedzi, tworzenia muzyki bazującej głównie na improwizacji i spontanicznej energii, płynącej z faktu niecodziennego spotkania grupy ludzi, wymiany doświadczeń, poznawania i słuchania siebie nawzajem.
W ramach Obiadów Czwartkowych odbędą się dwa koncerty. Pierwszy koncert, w Sobotę 27 Maja 2006r. o godzinie 22. w Wolnej Pracowni PGR ART w Kolonii Artystów, będzie miał formę otwartej próby, niezobowiązującego występu uczestników warsztatów w różnych konfiguracjach. Koncert główny, kończący warsztaty, odbędzie się 28 Maja 2006r. o godzinie 20. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i będzie miał charakter podsumowania całej imprezy połączonego z nagraniem.
Obiady Czwartkowe realizowane są w ramach nagrody programu TVP Dolina Kreatywna. Przebieg warsztatów i koncert główny rejestrowane będą przez TVP, relacja z imprezy zostanie wyemitowana w programie Dolina Kreatywna, w czerwcu 2006.
Uczestnicy:
Marek Dybuść – skrzypek, były student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie przedstawiciel młodej generacji trójmiejskich improwizatorów. W swojej grze bardziej niż na kontekście solowego instrumentu skupia się na mechanicznym aspekcie brzmienia skrzypiec. Występuje z formacją Lud Hauza.
Wojciech Kosma – programista pracujący z dźwiękiem i video. Autor interaktywnych instalacji i oprogramowania do eksperymentalnej muzyki i filmu. W swoich pracach traktuje muzykę jako medium, improwizuje na płaszczyźnie tworzywa i technologii redefiniując rolę kompozytora w procesie twórczym.
Paweł Nowicki – perkusista (marimba, wibrafon), ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu. Jest współtwórcą zespołu Kwartludium, wykonującego muzykę współczesną, występuje solo w repertuarze klasycznym i współczesnym w opracowanym na marimbę i wibrafon, gościnnie współpracuje min. z zespołami Kobiety i Pink Freud.
Krzysztof Topolski -perkusista, artysta dźwiękowy. Jest współzałożycielem grupy Ludzie. Współautor duetu emiter.arszyn z którym nagrał płyty: „emiter.arszyn.emiszyn” oraz emiter.arszyn „07.05.05”. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji (łojenie na garach) oraz live electronic, muzyka improwizowana czy elektroakustyczna. Tworzy kompozycje komputerowe oraz instalacje dźwiękowe.
Maciej Wojnicki – gitarzysta, skrzypek, wokalista, kompozytor. Działa z formacją Lud Hauza jako gitarzysta oraz solo jako człowiek orkiestra.
Anna Zielińska - skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertuje jako solistka, kameralistka i członek orkiestr. Autorka projektu "ElectromAnia" w ramach którego wykonuje muzykę skrzypcowo-elektroakustyczną, głównie młodych kompozytorów polskich i zagranicznych. Znaczna część repertuaru „ElektromAni” została skomponowana z myślą o tym projekcie i w jego ramach prawykonana.
Wstęp:
Koncert przystawkowy:
27 Maja 2006. godz. 22. Wolna Pracownia PGR ART, Kolonia Artystów, Stocznia
Gdańska. - wstęp 5zł, konieczne zapisanie się na listę pod adresem rezerwacja@obiadyczwartkowe.com
Koncert główny:
28 Maja 2006. godz. 20. Ratusz Staromiejski, Gdańsk. - wstęp wolny