Od 0 do 100
18 - 19 października (sobota - niedziela) 2008
Uroczyste zakończenie młodzieżowego projektu "Od 0 do 100" połączone z pokazem filmów, wernisażem zdjęć wykonanych przez młodzież oraz koncertem zespołu Mjut.
W programie:sobota, 18 października16:00 Wernisaż wystawy zdjęć uczestników projektu.
16:30 Pokaz filmów.
18:30 Specjalny pokaz wyróżnionego na 33. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni filmu
Mirona Wojdyły "Dzieci i ryby głosu nie mają"
20:00 Koncert zespołu mjut
niedziela, 19 października14:00 - 18:00 Pokaz filmów z projektu oraz filmów z warsztatów IV edycji Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
Projekt "Od 0 do 100" dotyczy problematyki starości w naszej kulturze i skierowany jest do gimnazjalistów oraz licealistów z trójmiejskich i warszawskich szkół. Przedsięwzięcie realizowane jest przez nieformalną grupę "Szydełko i komputer" przy Towarzystwie Pomocy im. Św. Brata Alberta w Gdańsku ze środków unijnego programu "Młodzież w działaniu".
Wszystkie działania przewidziane w projekcie służą nawiązaniu dialogu pomiędzy młodzieżą a ludźmi starymi. Chcemy, aby ludzie starsi czuli się akceptowani jak również, aby młodzi podchodzili do starszych ze zrozumieniem. Naszym celem jest przełamywanie stereotypów na temat ludzi starszych postrzeganych jako niepotrzebnych społeczeństwu, nieinteresujących i biernych. Zwrócimy również uwagę na pomijanie tematu starości w mediach, które kreują młodość jako niepodważalną wartość. Pragniemy również, aby młodzi zaakceptowali okres życia, który jest przed nim.
Ideą przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do twórczej wypowiedzi na powyższy temat poprzez film. Zanim to nastąpi uczestnicy wezmą udział w zajęciach literackich, przeglądzie filmowym i wyjściu do starszych osób mieszkających w Domach Pomocy Społecznej. Działania te będą wprowadzały młodzież w tematykę i staną się inspiracją do stworzenia filmów. Stąd ważnym wydarzeniem w projekcie będą warsztaty z filmowcami, podczas których młodzież będzie miała okazję nauczyć się podstaw kręcenia filmu i montażu. Pierwsza część tych warsztatów odbędzie się w czerwcu, a po okresie wakacji, kiedy to młodzież będzie nakręci materiały do filmów, nastąpi druga część warsztatów filmowych dotycząca montażu.
Uwieńczeniem projektu będzie spotkanie grup z Trójmiasta i Warszawy na przeglądzie filmów oraz wystawie zdjęć przygotowanych przez młodzież. Planujemy również wydać biuletyn informacyjny z płytą DVD, na której znajdą się filmy stworzone w trakcie projektu.
Wkrótce powstanie strona internetowa, na której będzie można obserwować
i komentować kolejne etapy projektu.
Przewidywane działania:
1. Zajęcia literackie - kwiecień
2. Przegląd filmów poruszających tematykę starości - maj
3. Spotkanie z Renatą Dąbrowską - dziennikarką Gazety Wyborczej, autorką zdjęcia "Czas" - nagrodzonego w zeszłorocznym konkursie Gdańsk Press Foto - maj
4. Obserwatorium Międzypokoleniowe - wyjście do Domu Pomocy Społecznej lub Hospicjum - czerwiec
5. Warsztaty na temat kręcenia filmów - czerwiec i wrzesień
6. Spotkanie podsumowujące oraz przegląd filmów i wystawa zdjęć przygotowanych przez młodzież - październik
Relacja z projektu:
https://www.multikulti.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=1