stat
Wydarzenie już się odbyło

Od Ratusza do Muzeum - inauguracja obchodów 50. rocznicy powstania Muzeum Gdańska

Obchodzące 49. rocznicę powołania Muzeum Gdańska rozpoczyna uroczystości związane z 50-leciem swojej działalności. 2 kwietnia 2019 r. w Ratuszu Głównomiejskim odbędzie się konferencja poświęcona powojennym dziejom Ratusza Głównego Miasta z udziałem osób zaangażowanych i pamiętających początki muzeum miejskiego, a także naukowców. Uroczystość zakończy okolicznościowy, otwarty koncert Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom wykonany przez Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gendanensis.

2 kwietnia 1970 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku przekazało Ratusz Głównego Miasta powołanemu Muzeum Historii Miasta Gdańska - obecnemu Muzeum Gdańska. Dziś Muzeum liczy dziesięć oddziałów, z czego osiem jest udostępnionych do zwiedzania. Miejska instytucja kultury opiekuje się również fragmentami średniowiecznych murów okalających Główne Miasto, a także zarządza Bramą Wyżynną.

Sesja od Ratusza do Muzeum i prezent od Prezydent Miasta Gdańska

- Uroczystości 49. urodzin naszego muzeum, to próba powrotu do historii powojennego Gdańska i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "jak to się stało?", "co się zmieniło przez niemal pół wieku?". Dziś historie sprzed 50 lat pamięta mało kto, a naocznych świadków i osób zaangażowanych w przekształcenie Ratusza w muzeum ubywa z każdym kolejnym rokiem.

Urodzinowa sesja to okazja do utrwalenia ważnych relacji i wspomnień. Chcemy, by znalazły się one w jubileuszowym raporcie, który wydamy w 2020 r. - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W sesji "Od Ratusza do Muzeum" wezmą udział naukowcy zajmujący się historią powojennego Gdańska: dr Piotr Brzeziński, dr hab. Marcin Gawlicki, dr Katarzyna Darecka, Jacek Borzych oraz dr Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni oraz świadkowie: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, a także poprzedni dyrektorzy Muzeum: Adam Koperkiewicz (1989-2015) oraz Tadeusz Matusiak (1972-1976).

Podczas uroczystości Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekaże o godzinie 12:00 łańcuch urzędowy śp. Pawła Adamowicza. Nowy eksponat zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie stałej poświęconej osobie zamordowanego w styczniu br. zasłużonego poprzednika obecnej Prezydent.

Po zakończeniu sesji, o godz. 18:00, w Dworze Artusa odbędzie się okolicznościowy, godzinny i bezpłatny koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, zatytułowany "Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom".

- Radosnemu świętowaniu zawsze powinna towarzyszyć dobra muzyka. Wyjątkowo nie będzie to muzyka dawna, czy koncert carillonowy, ale bliskie nam piosenki Kabaretu Starszych Panów oraz Pieśni Miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera autorstwa Macieja Małeckiego. W imieniu wszystkich pracowników naszego Muzeum zapraszamy do wspólnego świętowania z gdańskim chórem, który od 1978 r. jest jednym z ambasadorów Gdańska i jego wizytówką na całym świecie - mówi Waldemar Ossowski.

Z okazji obchodów 50-lecia Muzeum Gdańska przygotuje wystawę on-line, prezentującą 50 zabytków na 50 lat swojego istnienia. Szczegółowy program uroczystości i towarzyszące mu atrakcje dla gdańszczanek i gdańszczan zostaną ogłoszone na początku 2020

Program:

09.30 wspólne zdjęcie pracowników i przyjaciół Muzeum Gdańska (przed Dworem Artusa)

Część 1: Konferencja / prowadzenie dr hab. Waldemar Ossowski, (Ratusz Głównego Miasta)
10.00 Powitanie gości
10.10 Gdańsk na początku lat siedemdziesiątych XX wieku: dr Piotr Brzeziński (IPN)
10.30 Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku w obliczu zniszczeń 1945 roku i koncepcji odbudowy: dr hab. Marcin Gawlicki, prof. KUL (KUL)
10.50 Prace konserwatorskie we wnętrzach ratusza Głównego Miasta Gdańska w latach 1950 -
1970: dr Katarzyna Darecka (Muzeum Gdańska)
11.10 Ignacy Klukowski - malarz i konserwator Gdańska: Jacek Borzych (Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej)
11.30 Powojenna dekoracja Ratusza Głównego Miasta - między historią a propagandą: dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański/Muzeum Miasta Gdyni)
12.00 Dyskusja
12:00 - 12:30 życzenia Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska łańcucha Prezydenta Pawła Adamowicza
12.30 Przerwa obiadowa i tort urodzinowy

Część 2: Dyskusja panelowa / prowadzenie: Wojciech Suleciński, (Ratusz Głównego Miasta)
13.30-14.30 Dyskusja: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, Adam Koperkiewicz, Tadeusz Matusiak
14.30-15.00 Pytania i otwarta dyskusja
15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

18:00 Urodzinowy koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis:
Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom
Dwór Artusa, Długi Targ 43/44, wstęp bezpłatny


PROGRAM
Maciej Małecki Pieśni miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera
- Czymże jest młodość bez miłości?
- Blada róża
- A kiedy będziesz moją żoną
- Kocham Cię, tęsknię!
Piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, muz. Jerzy Wasowski, sł. Jeremi Przybora
W czasie deszczu dzieci się nudzą
No i jak tu nie jechać?
O Kutno okrutne
O mamo, jaki Pan śliczny
Embarras
Wesołe jest życie staruszka
Ząb, zupa, dąb
Rodzina
Już czas na sen
Piosenka jest dobra na wszystko

WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent


Muzeum Gdańska (dawniej: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. na podstawie Uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 31 marca 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Samodzielnie Muzeum działa od 22 marca 1971 r. Na swoją siedzibę otrzymało nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Zbiory Muzeum liczą ok. 25 tys. obiektów (stan na początek 2018 r.).