stat
Impreza już się odbyła

Ogólnoeuropejska konferencja dotycząca bioróżnorodności w Trójmieście

lis 16

sobota, g. 10:00 - 17:00

bilety 400 zł
przedsprzedaż 320 zł
lis 17

niedziela, g. 11:00 - 16:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
W dniach od 14 (poniedziałek) do 16 (środa) maja 2007 r. w Gdyni i w Sopocie odbędzie się czwarta już doroczna ogólnoeuropejska konferencja „Znaczenie obserwacji i kontroli bioróżnorodności dla badań naukowych oraz społeczeństw”. Weźmie w niej udział ‑ w ramach programu MarBEF ‑ blisko 100 naukowców z całej Europy. Po raz pierwszy konferencja gościć będzie się w jednym z 12. nowych krajów UE (poprzednie miały miejsce w Belgii, Portugalii i Włoszech).
Marine Biodiversity and Ecosystem Functioning (MarBEF) czyli „Bioróżnorodność Morza i Funkcjonowanie Ekosystemu” jest programem dotyczącym badania bioróżnorodności mórz i jej wpływu na funkcjonowanie ekosystemów morskich z budżetem ok. 10 mln euro. Program rozpoczął się w 2003 r. (trwa do 2009 r.) rokrocznie jest takie spotkanie w innym kraju. Uczestniczą w nim wszystkie kraje UE mające dostęp do morza oraz ‑ na specjalne zaproszenie ‑ goście z Rosji. Ogółem w programie bierze udział ok. 60 instytutów naukowych, wyższych uczelni, stacji morskich zajmujących się badaniem środowiska morskiego, a zwłaszcza bioróżnorodności. Polska jest reprezentowana przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego mającego swą siedzibę w Gdyni. W programie jesteśmy od początku, tj. od 2003 r.
Bioróżnorodność to wszystkie gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące dany obszar ekosystemu np. Zatokę Gdańską. Bałtyk, czy też Atlantyk charakteryzują się inną bioróżnorodnością, to jest bioróżnorodność gatunkowa. Jest też bioróżnorodność genetyczna wynikająca ze specyficznych warunków środowiska życia organizmów, powodujących że mogą się różnić między sobą na poziomie genetycznym. Bioróżnorodność ważna jest również w związku z degradacją środowiska przez człowieka, w wyniku której wiele gatunków ginie bezpowrotnie np. wycinanie lasów tropikalnych niszczy siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt, przełowienie niektórych gatunków ryb może doprowadzić do ich wyginięcia, zabijanie ssaków morskich na karmę dla psów może również doprowadzić do likwidacji gatunków. Zanieczyszczenia wprowadzane przez człowieka do morza mogą być niebezpieczne, szczególnie toksyczne i śmiertelne dla gatunków mało odpornych, w wyniku takich zmian liczba gatunków na naszym globie stale maleje. Ma to wpływ na sieć troficzną, czyli kto kogo zjada. Jeśli wyginie gatunek (np. śledź), który jest podstawa pożywienia np. dorsza, to może to doprowadzić najpierw do zmniejszenia stada dorsza, ale w końcu również do jego wyginięcia. Bioróżnorodność ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, ale również ma znaczenie kulturowe (połowy tradycyjnego pokarmu w niektórych kulturach), etyczne (wyginiecie specyficznego genotypu, który już się nigdy więcej nie pojawi na ziemi (tak jak np. dinozaury).
Spotkanie ma doprowadzić do przygotowania projektów naukowych, których celem jest badanie zmian bioróżnorodności, zapobieganie im, wskazanie co należy robić, żeby chronić gatunki, a tym samym żeby nadal można było jeść śledzia czy dorsza, żeby można było zjeść łososia nie z hodowli ‑ w której jest karmiony, jak prosie ‑ tylko żywiącego się tym, co jest dla niego dostępne w morzu. Żeby można było zobaczyć wieloryba czy fokę nie w ZOO, czy też na filmie archiwalnym, ale w ich naturalnym środowisku życia. Wreszcie żeby ludzie zdali sobie sprawę, że ich jakość życia zależy nie tylko od dostępu do Internetu, elektryczności i benzyny, ale również od robaczków, które są odpowiedzialne za obieg materii w biosferze, w której żyją, że jak zniszczymy rośliny (w tym morskie), to kto będzie produkował tlen którym oddychamy, etc. Obecnie te małe projekty przeradzają się w duże programy badawcze do finansowania w ramach 7. Programu Ramowego UE, który jest największym projektem badawczym na świecie.
Obrady (w języku angielskim) będą się toczyć:
14 maja 2007. r. (poniedziałek), od godz. 9:30 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Gdańskiego, Sopot, ul. Piaskowa
15 maja 2007 r. (wtorek), od godz. 9:00 w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Gdynia, ul. Marszałka Piłsudskiego 46
16 maja 2007 r. (środa), od godz. 9:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Gdańskiego, Sopot, ul. Piaskowa