stat
Impreza już się odbyła

17 lutego roku Polska Federacja Klubów Curlingowych wraz z siedmioma klubami curlingowymi organizuje Ogólnopolski Dzień Curlingu. W sześciu miastach zostaną zorganizowane otwarte treningi, na których uczestnicy będą mogli poznać tą bardzo ciekawą dyscyplinę olimpijską. Dowiedzą się o co chodzi z tym szczotkowaniem, a także dlaczego curling nazywany jest też "szachami na lodzie"

gru 30

poniedziałek, g. 18:30

Gdańsk Złota Karczma, koniec ul. Harfowej
bilety 25-40 zł
ulgowy 15-30 zł

w każdą niedzielę (do 23.03.2025), g. 11:00, 13:00

Wstęp wolny
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Curlingu treningi otwarte odbędą się w Hali Olivia w Gdańsku, w godz. 14.00 i 20.00

Organizatorzy:
Polska Federacja Klubów Curlingowych
GKS Stoczniowiec
Sopot Curling Club "Wakuta"
Śląski Klub Curlingowy
Krakowski Klub Curlingowy
KS Warszowice
Toruński Klub curlingowy

CURLING:
Curling jest sportem olimpijskim. Uprawiają go osoby niemal w każdym wieku, także osoby niepełnosprawne. Curling to sport który integruje ludzi. Jego powstanie jest nierozerwalnie związane z potrzebą wspólnego spędzania czasu. Stąd obecna od samego początku i pielęgnowana po dzień dzisiejszy tradycja "broomstacking" czyli towarzyskiego spotkaniu po zakończonym meczu.

Historia:
Początki curlingu sięgają XVI-wiecznej Szkocji, z tego okresu i miejsca pochodzą najstarsze wzmianki na temat uprawiania tej gry. W 1838 roku w Szkocji powstał powstał pierwszy na świecie klub curlingowy - Royal Caledonian Curling Club. Nie całe sto lat później curling miał swój olimpijski debiut na igrzyskach w Chamonix w 1924 roku. Jednak na kolejny turniej olimpijski w tej dyscyplinie sportu musieliśmy czekać do 1998 roku. Od tego czasu curling jest już na stałe obecny w programie igrzysk olimpijskich, a na obecnych igrzyskach roku rozgrywany jest także olimpijski turniej par mieszanych.

Zasady:
Każdy mecz curlingu składa się z endów, na turniejach rangi mistrzowskiej jest ich 10 (8 w przypadku Par Mieszanych) ale ich liczba może być mniejsza, szczególnie na turniejach towarzyskich nie rozgrywa się raczej meczy dłuższych niż 8 endowe. Drużyna curlingowa składa się z 4 zawodników, a w konkurencji Par Mieszanych jak sama nazwa wskazuje z dwóch osób różnej płci. W jednym endzie zawodnicy obu drużyn rzucają na przemian, w sumie każda z drużyn wykonuje osiem rzutów, wyjątkiem są znowu Pary Mieszane, gdzie jedna drużyna zagrywa tylko pięć razy. Na koniec każdego enda ustalany jest wynik. W danym endzie punktować może tylko jedna drużyna, ta której kamienie są bliżej środka domu od najlepszego kamienia drugiej drużyny. Liczba lepszych kamieni to liczba punktów. Punktują tylko kamienie znajdujące się w domu. Po rozegraniu wszystkich endów sumuje się punkty zdobyte przez obie drużyny. Mecz wygrywa ta drużyna która zdobędzie ich najwięcej.

Przeczytaj także