stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Open House Gdańsk | 1 edycja

Czy zwiedziłeś kiedyś zespół klasztorny franciszkanów przy ulicy św. Trójcy albo budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Łąkowej po tym, jak został odnowiony przez firmę LPP? Te miejsca oraz 63 inne obiekty zabytkowe, użyteczności publicznej czy prywatne mieszkania zobaczyć będzie można od wewnątrz w czasie pierwszej gdańskiej edycji festiwalu Open House Gdańsk. Odbędzie się on 21 i 22 października od 10 do 18.

sty 24

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 140 zł
wyprzedane
Open House Gdańsk to polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide. Na całym świecie fascynatów dobrej architektury połączyła idea spotkania z żywym miastem i jego mieszkańcami. Zapraszamy do udziału w pierwszej gdańskiej edycji wydarzenia.

Pierwsza edycja Open House Gdańsk zaprezentuje to, co w mieście najbardziej fascynujące: jego różnorodność. To tu, w samym centrum Gdańska, hanzeatyckie dziedzictwo spotyka się z powojenną adaptacją i wchodzi w dialog ze współczesną architekturą. W czasie festiwalu poznamy jednak miasto z zupełnie nowej, nieznanej dotąd perspektywy.

Zobacz listę miejsc, do których będzie można wejść w czasie Open House Gdańsk 2017

Zapraszamy mieszkańców Głównego, Starego i Dolnego Miasta, Biskupiej Górki oraz Starego Przedmieścia do otwarcia przed zwiedzającymi swoich domów, mieszkań i miejsc pracy. Poszukujemy inspirujących projektów wnętrz, niebanalnych rozwiązań, ale przede wszystkim porywających historii. Pragniemy poznać się nawzajem, budować nowe więzi i zacieśniać istniejące - a wszystko to w kontekście architektury i designu.

Gościem specjalnym pierwszej edycji festiwalu będzie Victoria Thornton - założycielka organizacji Open City, z której pomysłu narodził się festiwal Open House London.

Po 25 latach od założenia Open House Worldwide zrzesza 35 miast na całym świecie i jest najbardziej rozpoznawalnym, globalnym festiwalem architektury, który dociera do ponad miliona odbiorców.

W 2012 roku Victoria Thornton otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za zasługi w edukacji architektonicznej oraz znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi Wielkiej Brytanii.

Przeglądając listę dostępnych do zwiedzania obiektów warto sprawdzić, czy konieczna jest rezerwacja, by móc wejść do wybranego punktu.

Tu obowiązują wcześniejsze zapisy:

* Gdański Monopol Tytoniowy (LPP),* Zespół klasztorny franciszkanów, * Baszta Biała, * Dziedziniec plebanii bazyliki Mariackiej, * Piwnica Romańska, * Teatr Wybrzeże, * Europejskie Centrum Solidarności (spacer z Wojciechem Targowskim), * Muzeum II Wojny Światowej, * Carillon kościoła św. Katarzyny, * Poddasze na Aniołkach, * Pracownia Malarska na Świętojańskiej, * Opera Bałtycka, * Brabank Apartamenty, * Warsztaty "Mapa Myśli"

#otworzsienagdansk
#openhousegdansk
#ohgdansk

Mecenasem wydarzenia jest Invest Komfort


Ciekawe wydarzenia towarzyszące

W sobotę o godzinie 17 w siedzibie IKM odbędzie się absolutnie unikatowy wykład poprowadzony przez dwie znane postaci gdańskiego świata architektury: prof. Wiesława Gruszkowskiego oraz dr. hab. Jacka Dominiczaka. Wykład ma być manifestem o przyszłości gdańskiej architektury.

W niedzielę o 16:30 w tym samym miejscu Jacek Friedrich w sugestywny sposób opowie o niuansach gdańskiej architektury. Za przewodnik po nich posłużą kadry z filmu Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra", którego akcja rozgrywa się w Gdańsku lat 50.
W sobotę i niedzielę odbędą się także unikatowe zajęcia: warsztaty Mapa myśli - warsztaty badawczo-twórcze, gra polegająca na poszukiwaniu i zakładaniu skrytek w atrakcyjnych turystycznie miejscach oraz tradycyjne poszukiwanie naklejek w festiwalowych punktach, dzięki czemu wygrać można atrakcyjne nagrody.

Przeczytaj także