stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zdradzą tajemnice najciekawszych gdyńskich kamienic i budynków użyteczności publicznej. Zaproszą do prywatnych mieszkań i pracowni artystów. W tym roku 5. edycja festiwalu architektury i designu Open House Gdynia odbędzie się w ostatni weekend maja (25 i 26) pod hasłem "Miasto i zmysły". Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

w każdy piątek (do 31.01), g. 17:00

Sopot, ul. Dworcowa 4
Wstęp wolny

12 lutego - 1 czerwca 2025, g. 10:00 - 20:00

Gdynia,
bilety 59 - 65 zł
ulgowy 39 - 45 zł
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Już wieki temu patrzenie zdefiniowało sposób, w jaki odbieramy otaczającą nas rzeczywistość. Aspekty wizualne zdominowały nasze relacje z przedmiotami, spychając na drugi plan ich fakturę, smak czy zapach. W piątej edycji Open House Gdynia przywrócimy architekturze pierwotny, cielesny charakter, uruchamiając wszystkie pięć zmysłów.

Z uważnością przemierzymy Gdynię w poszukiwaniu nowych, często niespodziewanych doznań. Pozwolimy miastu czarować nas nie tylko widokami, ale także smakami i zapachami. Dotkniemy chropowatych, modernistycznych tynków i poczujemy chłód szkła oraz betonu. Wsłuchamy się w szmery piwnic i szumy klatek schodowych. Udowodnimy, że w pędzie codziennych, niezałatwionych spraw warto się zatrzymać, by odczuć miasto pełniej, dogłębniej, mocniej - wszystkimi zmysłami.

https://ohgdynia.org

Jak co roku odwiedzimy inspirujące mieszkania, zachwycające kamienice, przepełnione historią budynki użyteczności publicznej oraz pracownie twórczych gdynian. Dzięki współpracy z architektami, projektantami i znawcami dziejów miasta poznamy sekrety najwspanialszych gdyńskich budynków. Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci i dorosłych, wystaw oraz wykładów. Szczególną uwagę poświęcimy potrzebom osób niepełnosprawnych, które chcemy jeszcze serdeczniej zachęcić do odkrywania gdyńskich wnętrz - wprowadzimy szereg udogodnień dla niewidomych, niesłyszących oraz poruszających się na wózkach.

Odpowiadając na rosnące zainteresowanie ideą otwartości w kontekście miasta i architektury, zamierzamy aktywnie działać przez cały 2019 rok, udostępniając najwspanialsze gdyńskie wnętrza w ramach jednodniowych, tematycznych odsłon festiwalu.

Oprócz motywu przewodniego organizatorzy zdradzili także pierwsze lokalizacje, które otworzą swoje drzwi przed uczestnikami festiwalu.

Kamienica Ogończyka-Blocha i Mazalona
To prawdziwa perła gdyńskiego modernizmu. Kamienica została wybudowana według projektu Leona Mazalona w latach 1936-1937. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest zaokrąglony i przeszklony narożnik, w którym docelowo miały znajdować się ogrody zimowe. Co ciekawe, kamienica była pierwszym w Gdyni budynkiem z własnym schronem przeciwlotniczym i przeciwgazowym.

Dom Wendy
O Tadeuszu Kwiatkowskim mówi się, że był budowniczym Gdyni. W takim wypadku Tadeusz Wenda w pełni zasługuję na miano jej ojca chrzestnego. Jako twórca portu Wenda dał miastu impuls do rozwoju. A gdzie mieszkał i pracował ten wybitny inżynier? Po kamienicy z 1928 roku przy ul. Waszyngtona 38 oprowadzi uczestników festiwalu Ewa Małyszek, mieszkanka historycznej kamienicy.

Hardziej Studio
Kolejna lokalizacja to pracownia, dobrze znanego gdynianom artysty Patryka Hardzieja (wystawa "Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci", Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych). Położone na terenie należącym kiedyś do Dalmoru studio znajduje się w budynku chłodni z lat 50. - Patryk opowie swoim gościom o trudach remontu w wymagającej, postindustrialnej przestrzeni. Na pewno z chęcią porozmawia też o projektowaniu graficznym, które jest nie tylko jego pracą, ale także życiową pasją - mówi Diana Lenart.

Dalmor
Charakterystyczną bryłę chłodni znają wszyscy, ale niewielu widziało ją od środka. Budynek należał do założonego w 1946 roku Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Dalmor, które w szczytowym okresie miało na stanie ponad 70 statków i roczny połów ryb w wysokości blisko 300 ton. Zwiedzanie ponad 70-letnich chłodni poprowadzi Paulina Woszczejko.

Willa Pauly'ego
To nowa lokalizacja na mapie festiwalu. Willa została wybudowana na zlecenie Maxa Pauly'ego, komendanta obozu Stutthof w latach 1939-1942 i do tej pory nie była udostępniana do zwiedzania. W Gdyni jest to jeden z niewielu przykładów niemieckiej architektury.

Poddasze Kasi
Open House to także prywatne mieszkania, które zachwycają i inspirują. Mieszkanie Katarzyny Stefani Józefowicz jest doskonałym przykładem metamorfozy ciemnego poddasza w jasną i przestronną przestrzeń. Jak to zrobić? O tym opowie sama gospodyni, która z zawodu jest docenianym w Polsce i za granicą grafikiem.

Mieszkanie Diany
Chcesz zobaczyć, gdzie powstaje festiwal Open House? W ostatni weekend maja do swojego mieszkania zaprosi koordynatorka gdyńskiej odsłony wydarzenia, Diana Lenart. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy wybudowanej w latach 1932-1935 według projektu Mariana Maślińskiego. Obecnie dom należy do rodziny Hundsdorffów, która przykłada dużą wagę do zachowania obiektu w oryginalnym stanie, dzięki czemu kamienica jest jednym z lepiej utrzymanych zabytków w Śródmieściu.

Mieszkanie Tiny
Zapierający dech w piersiach widok i niesamowita historia domu i jego lokatorów. Od ponad 40 lat mieszkanie w budynku dawnego Domu Kuracyjnego w Gdyni Orłowie zamieszkuje Tina Janusz, absolwentka Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP. Artystka w swoim pokoju na poddaszu zgromadziła pokaźną kolekcję obrazów i rzeźb inspirowanych właśnie Orłowem. Pani Tina ma w zanadrzu także kilka historii o życiu tej pięknej dzielnicy sprzed lat.

Dom Agi na Zegarkowie
Ostatnią z ogłoszonych do tej pory lokalizacji jest dom Agi Piaseckiej, artystki zajmującej się historycznymi i alternatywnymi metodami fotografii. Mieszkanie znajduje się na terenie osiedla Zegarkowo wybudowanego w latach 50. dla rodzin marynarzy. Przez lata osiedle było wielokrotnie przebudowywane, jednak zmiany nie dosięgły domu Agi Piaseckiej. O historii Zegarkowa będzie można dowidzieć się więcej od samej bohaterki już za niecały miesiąc.

Wydarzenia towarzyszące:

Miasto, które stymuluje mieszkańców - debata
piątek, 24 maja, godz. 18:00, Muzeum Miasta Gdyni

Porozmawiamy o miejskim aktywizmie uczestnicząc w debacie "Miasto, które stymuluje mieszkańców. Jak projektować, żeby angażować", organizowanej wspólnie z mecenasem festiwalu firmą Invest Komfort.

Menno Van Der Meera - City Creatures - wernisaż
piątek, 24 maja, godz. 20:00, HALO Kultura

Artysta należący do światowej czołówki fotografów architektury - Menno van der Meer, odwiedzi Gdynię po raz trzeci, ze specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawą składającą się z nigdy dotąd nie pokazywanych szerokiej publiczności prac. Menno, zakochany w architekturze Gdyni zaprezentuje kolejną odsłonę swojego dorobku artystycznego - fotografie street artu, które były początkowo tylko 'produktem ubocznym' fotografowania architektury. W rezultacie powstał zbiór przykładów "sztuki ulicy" - począwszy od pieczołowicie wykonanych murali uznanych artystów - skończywszy na przypadkowych interwencjach anonimowych twórców.

Architektura i zmysły - wykład dra Jacka Friedricha
sobota 25 maja, godz. 15:30, Muzeum Miasta Gdyni

W tym roku wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni zapraszamy serdecznie na wykład dra Jacka Friedricha pt. "Architektura i zmysły", podczas którego wspólnie zastanowimy się nad zmysłowym wymiarem budynków, w których mieszkamy i pracujemy.


Fyrtel Party
sobota, 25 maja, godzina 19, ul. Świętego Piotra 19

Zapraszamy koncert RUCHY i na wystawę, która opowie o przeszłości tego miejsca, jego okolicy oraz o tym jak my dokładamy kolejną cegiełkę do osi czasu.

20% rabatu na wszystko na hasło OHGdynia!

Jam w Ogrodzie Zimowym
Zmysły - zbiorowe improwizacje. Koncert
26 maja, godz 17:00, ul. Korzeniowskiego 25a


W przestrzeni ogrodu zimowego połączymy wszystkie zmysły w jeden wszechzmysł dźwięku.

Otwarty kolektyw pod przewodnictwem Piotra Hopci (Współpracował m.in. Robertem 'Navigatorgong' Usewiczem czy Jackiem Stromskim) zapewni podróż przez tradycję muzyczną wszystkich kontynentów naszej planety. Brzmi specyficznie? Otwórz się na akustyczne instrumenty, improwizacje i odleć w majowe popołudnie. To będzie prawdziwa transmisja mocy z Kamiennej Góry ku nowo odkrytej Czarnej Dziurze. Co nas spotka za horyzontem zdarzeń?

Gra miejska dla najmłodszych na Open House Gdynia!
Coś dla tych, którzy są dziećmi lub z dziećmi chcą spędzić weekend pełen architektonicznych wrażeń. Kochane dzieciaki! Mamy dla Was #konkurs, w którym możecie wygrać nagrody. Jedyne, co musicie zrobić to zebrać 5 naklejek w 5 lokalizacjach festiwalowych. Naklejki zaprojektował specjalnie dla Was Mikołaj Sałek. Mikołaj wie co dobre i ładne! Wszystkie lokalizacje, w których zostawiliśmy dla Was naklejki znajdują się w centrum, żeby ułatwić Wam zadanie.

Naklejki zbierajcie i z kompletem zgłoście się do Gdynia InfoBox! Spośród Was wylosujemy zwycięzców nagród - niespodzianek! Po festiwalu zróbcie z naklejkami co tylko chcecie. Wklejcie je do swoich pamiętniczków, albo na zeszyty w nowym roku szkolnym, pokażcie wszystkim koleżankom i kolegom. Niech do nas dołączą w przyszłym roku!



---
O festiwalu:

W 1992 roku Victoria Thornton założyła organizację Open City, z której pomysłu narodził się festiwal Open House London. Po 27 latach Open House Worldwide zrzesza 42 miasta na całym świecie, i jest najbardziej rozpoznawalnym, globalnym festiwalem architektury, który dociera do ponad miliona odbiorców. Gdynia jest pierwszym polskim miastem należącym do rodziny Open House.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MIASTA GDYNI

Przeczytaj także