stat
Podczas spotkania z Korą Teą Kowalską usłyszymy opowieść o zbieraniu świata, czyli o tym, dlaczego ludzie raczej kolekcjonują niż nie.

Spróbujemy zastanowić się nad fenomenem kolekcji z różnych perspektyw badawczych: historycznej, antropologicznej, artystycznej, a także tych pozaakademickich, związanych z kolekcjonowaniem prywatnym.

Każda perspektywa wypracowała swoje własne odpowiedzi na pytania o to, czym jest kolekcja i czym nie jest, dlaczego ludzie zbierają rzeczy i które z nich są warte zebrania.

Jednak, jak pisał Werner Muensterberger w próbie filozoficznego ujęcia tej krnąbrnej pasji, impulsy kolekcjonerów są przeważnie irracjonalne.

Także relacje, jakie łączą rzeczy i ludzi, są pełne tajemnic, które można badać, ale także poddać filozoficznej refleksji i spróbować spojrzeć na nie z perspektywy nieantropocentrycznej.
Czy każda kolekcja jest wartościowa?

Jak rozmawiać o wartości przedmiotów w świecie zdominowanym przez mechanizmy rynkowe?
Czy jest różnica między zbiorem a kolekcją?

Czy jedynie selekcja uczyni kolekcję?

I wreszcie - kim jest kolekcjoner i czy może być nim ten, który nigdy nic nie wyrzuci?

Spotkanie będzie zaczynem do tego, by owe zagadnienia zdekonstruować, odwrócić do góry nogami i w nich pogrzebać bez z góry ustalonej tezy. Bo kolekcja jest przygodą, czyż nie?

Informacje praktyczne:
- kiedy: 21.11.2025 r. (piątek), godz. 17:30-19:00
- gdzie: Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, Długi Targ 24, Gdańsk
- wstęp wolny
- nie obowiązują zapisy.

"Opowiem Wam" to cykl spotkań towarzyszący wystawie "Opowiem Wam o półsnach".
W ich trakcie gościć będziemy osoby artystyczne, których prace prezentowane są na wystawie oraz specjalistów i specjalistki z różnych dziedzin.

Dzięki temu multidyscyplinarnemu spojrzeniu poznamy współczesne środowisko artystyczne i sprawdzimy jak kształtował się jego język w czasach dynamicznych przemian, kryzysów i niepewności oraz galopującego rozwoju technologii i cyberkultury.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.

10 października 2025 - 22 marca 2026, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł