W dniach 26-27 kwietnia 2025 r. zapraszamy na weekend otwarcia na Westerplatte! W dawnej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej udostępnimy nową wystawę pt. Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte, prezentującą artefakty odnalezione przez naszych archeologów w czasie wykopalisk na półwyspie, oraz pokażemy wnętrza niedawno wybudowanego Centrum Obsługi Zwiedzających Pole Bitwy Westerplatte.
Wydarzeniom towarzyszyć będą atrakcje przygotowane przez nasz zespół dla zwiedzających nie tylko pasjonatów historii i archeologii, lecz także rodzin z dziećmi i miłośników lokalnej przyrody. Zaplanowaliśmy m.in. spacery z przewodnikami, oprowadzania kuratorskie, warsztaty edukacyjne, rozmowy z konserwatorami zabytków czy stanowiska rekonstruktorskie. Bądź z nami na Westerplatte!Opis wystawy Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte Wystawa Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte opowiada o historii Westerplatte poprzez artefakty znalezione na jego obszarze w czasie badań archeologicznych prowadzonych tam od 2016 r. Ramy czasowe ekspozycji obejmują okres od połowy XVII w. od utworzenia się u ujścia Wisły piaszczystej łachy, nazwanej płytą zachodnią, do połowy 1941 r. daty zakończenia funkcjonowania na Westerplatte filii niemieckiego obozu Stutthof dla jeńców cywilnych. Szczególny nacisk autorzy położyli na ukazanie zadań obsady Wojskowej Składnicy Tranzytowej, realizowanych w bardzo trudnych warunkach społecznopolitycznych, oraz podkreślenie symbolicznego znaczenia półwyspu jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.
W narracji, prowadzonej w porządku chronologicznym, pojawiają się pewne odstępstwa wynikające z chęci umieszczenia prezentowanych przedmiotów w szerszym kontekście. W wielu miejscach znajdują się więc odniesienia do wyników badań wykopaliskowych oraz, jak choćby w przypadku odnalezienia mogił polskich obrońców Składnicy, do pracochłonnej analizy dostępnego materiału źródłowego poprzedzającej to odkrycie.
Miejsce, w którym znajduje się wystawa, nie jest przypadkowe. To odrestaurowany i zaaranżowany do celów ekspozycyjnych zabytkowy budynek dawnej elektrowni WST.
Obowiązują bilety w cenie 1 zł!26 kwietnia (sobota), g. 10.0018.00Budynek Centrum Obsługi Zwiedzających * Warsztaty edukacyjne
* "Mali kuratorzy, tworzymy wystawę" - warsztaty skierowane do rodzin wraz z dziećmi. Uczestnicy wcielą się w rolę muzealników i wspólnie przygotowują miniwystawę, pracując z autentycznymi eksponatami. Zajęcia mają charakter angażujący, uczestnicy podzieleni na rodzinne grupy sami zdecydują o aranżacji ekspozycyjnej, przy zachowaniu zasad natury konserwatorskiej.
* "Westerplatte przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" - wykorzystując dioramy poszczególnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, pracownik Działu Edukacyjnego zaprezentuje nieistniejącą już architekturę półwyspu oraz wskaże obiekty, które w przyszłości będą rekonstruowane. Część obiektów zostanie wyposażona w kody QR kody poprowadzą do sketchfabów i kilku artykułów na temat historii Westerplatte na naszej stronie internetowej.
* Stanowiska archeologiczne spotkanie z naszymi archeologami, autorami wystawy w elektrowni. Pokażą oni od kuchni swoją pracę oraz eksponaty pozyskane w trakcie wykopalisk, opowiedzą o prowadzonych na półwyspie badaniach.
* Stanowiska konserwatorskie opowiemy o pracy z odnalezionymi na półwyspie obiektami i pokażemy niektóre zabiegi konserwatorskie.
* Stanowiska przedstawiające budowę COZ-u zaprezentujemy, jak wyglądała budowa COZ-u i jakie funkcje pełnić będzie budynek, opowiemy też o trudnościach i wyzwaniach, które nas spotkały w trakcie realizacji inwestycji, zdradzimy plany na przyszłość.
* Gry planszowe
* Sklep muzealny z gadżetami
Na terenie Westerplatte będą znajdować się nasi wolontariusze, którzy chętnie poinformują o odbywających się aktualnie wydarzeniach.
Budynek elektrowni wystawa archeologiczna * Oprowadzania kuratorskie z archeologami po wystawie w elektrowni w godzinach 10.00-18.00 autorzy wystawy opowiedzą o eksponatach i drodze do realizacji ekspozycji.
* Nasi archeolodzy przez cały czas w będą obecni w elektrowni i chętnie udzielą dodatkowych informacji, podzielą się ciekawostkami. Z przyjemnością odpowiedzą na indywidualne pytania i wyjaśnią nurtujące zwiedzających kwestie.
27 kwietnia (niedziela), g. 10.00-18.00Wydarzenia plenerowe na Westerplatte * Cykliczne oprowadzania po Westerplatte ścieżką edukacyjną przez naszych przewodników; miejsce zbiórki: budynek Centrum Obsługi Zwiedzających, godziny spacerów: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
* Spotkania z rekonstruktorami stanowiska będą znajdować się w różnych miejscach na terenie półwyspu, rekonstruktorzy zaprezentują m.in. mundury i broń.
Budynek elektrowni wystawa archeologiczna * Oprowadzanie po wystawie w godz.: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30.
Budynek COZ-u i wystawa w elektrowni będą dostępne dla zwiedzających w godz. 10.00-18.00.
Obie inwestycje dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program wieloletni pn. Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku