stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PC Drama - "Aby ci o tym donieść"

Multimedialne czytania stanowią intelektualny pomost między twórcami i publicznością, różnymi grupami wiekowymi i społecznymi, a także stymulują kreatywność odbiorców, przygotowują do czynnego uczestnictwa w kulturze, zachęcają do zdobywania wiedzy.

W ramach projektu odbywają się otwarte próby czytane oraz cykl paneli dyskusyjnych z udziałem twórców i publiczności. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi artystów i widzów podczas performatywnych czytań oraz paneli dyskusyjnych wzrasta obecność społeczna (socjalność). Odbiorcy mają poczucie osobistego kontaktu z twórcami i bezpośredniego obcowania ze sztuką. Dzięki interdyscyplinarności i bogactwu mediów PC Drama umacnia i kształtuje zaangażowanie w procesy upowszechniania kultury, zmienia stosunek bierno-odbiorczy na aktywny.

"Aby ci o tym donieść"
autorka: Caryl Churchill
tłumaczenie: Małgorzata Semil
reżyseria: Magda Szpecht
obsada: Ewa Jendrzejewska, Marta Kalmus, Hanna Miśkiewicz, Marzena Nieczuja-Urbańska
prowadzenie spotkania: dr Anna Jazgarska

W letnie popołudnie, w ogródku za domem, spotykają się na herbacie cztery starsze kobiety. Rozmawiają - a właściwie plotkują - o rodzinie, sąsiadach, serialach telewizyjnych, wspominają swoją przeszłość, powierzchownie komentują znane z mediów aktualne wydarzenia polityczne. Jednak z czasem sielankową atmosferę burzą kolejne, porażająco plastyczne opisy globalnej katastrofy: ogromnej powodzi, skażenia środowiska chemikaliami, pożarów, głodu czy... pandemii nowego wirusa. "Samoloty z chorymi pasażerami odsyłano na Antarktydę. Niektórzy kładli się do łóżka obok swoich zmarłych, inni zamykali drzwi na klucz i biegli przed siebie dopóki nie padli. Ochotnicy i poborowi od siódmego roku życia doglądali chorych i zbierali zwłoki. Rządy czyściły skażone tereny i umawiały się ze sprzymierzeńcami, że będą nawzajem bombardowały swoje stolice. Prezydenci popełniali samobójstwo. Ostatni ocaleńcy nabyli odporność a zmutowany wirus wytępił wieloryby".

- Sztuka Caryl Churchill łączy ze sobą dwie odległe rzeczywistości - opowiada Magda Szpecht, która reżyseruje czytanie- codzienność dojrzałych kobiet i świat apokaliptycznych przepowiedni, co daje efekt poetycki, przynoszący na myśl twórczość Samuela Becketta. "Aby ci o tym donieść" to surrealistyczne zdarzenie, w którym problemy psychologiczne, takie jak osamotnienie i lęk, łączą się z polityczną krytyką współczesności podporządkowanej kapitałowi oraz nowym technologiom. W krótkim, poetyckim, przerażającym i zarazem dowcipnym tekście zapisane zostały - warstwa po warstwie - najbardziej niepokojące aspekty naszej współczesności. Samotność, nerwice, traumy, kryzys ekonomiczny i katastrofa klimatyczna rezonują w pozornie spokojnej rzeczywistości trzech przyjaciółek, które przypadkowo - w trakcie popołudniowej herbaty w ogrodzie - zostają odwiedzone przez sąsiadkę posiadającą dar snucia apokaliptycznych wizji.

Caryl Churchill (rocznik 1938) od lat pozostaje jedną z najważniejszych brytyjskich autorek piszących dla teatru. W Polsce jest znana przede wszystkim dzięki dramatowi "Love and Information". Prapremiera "Aby ci o tym donieść" odbyła się w 2016 roku w Londynie; w 2019 roku krytycy "Guardiana" umieścili ją na ósmym miejscu listy pięćdziesięciu najważniejszych spektakli XXI wieku.

Magda Szpecht to jedna z czołowych polskich reżyserek młodego pokolenia, absolwentka krakowskiej szkoły teatralnej oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich poszukiwaniach teatralnych często poszerza ona granice formalne, wzbogacając przekaz o formy perfomance'u czy instalacji. Na początku 2018 roku przygotowała ona już w ramach PC Dramy czytanie sztuki "VV. Nie jestem już psem" Łukasza Wojtysko.

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.

Zasady obowiązujące w Kubie Żak podczas epidemii:
1. Zakrywanie ust i nosa przez widzów (osoby bez maski nie będą wpuszczone do sali).
2. Udostępnienia 55 krzeseł w wyznaczonych miejscach (z zachowaniem odległości) lub
wyznaczenia znakami na podłodze miejsc stojących.
3. Wyznaczenie odległości od sceny 3 metry / 6 metrów w przypadku spektakli/koncertów z udziałem wokalistów.
4. Wietrzenie sali przed i po każdej prezentacji teatralnej/koncercie.
5. W holu Klubu będą dostępne formularze zbierające podstawowe dane widzów uczestniczących w spektaklach/koncertach, takie jak: imię i nazwisko, data i godzina prezentacji spektaklu/koncertu, data wypełnienia formularza, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.
6. Na podłodze w holu kina (kasa) zostaną wskazane miejsca do zachowania w kolejce dystansu zgodnego z aktualnym stanem prawnym.
7. Wejście i wyjście z sali odbywać się będą odrębnymi drzwiami. Wejście do sali będzie się odbywać 15 minut przed spektaklem / koncertem (szatnia do odwołania nie działa) - osoby oczekujące w holu na spektakl / koncert zobowiązane są do zachowania bezpiecznego dystansu.
8. Szatnia do odwołania nie działa.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
Karta Kultury - 15 zł.
Karta Dużej Rodziny, studenci, uczniowie, seniorzy - 10 zł.