Czytanie performatywne współczesnej sztuki holenderskiej. Pierre, doświadczony dziennikarz polityczny i były korespondent wojenny ma przeprowadzić wywiad z Katją, młodziutką i piękną celebrytką, gwiazdą seriali telewizyjnych i komercyjnych filmów. Jest niezadowolony, bo zlecenie to dostał w zastępstwie chorego kolegi, a właśnie tego dnia może upaść rząd, co jak uważa powinien relacjonować. Wywiad od początku się nie układa; dość nieoczekiwanie rozmowa nabiera nieoczywistego, osobistego charakteru, zmienia się w psychologiczną grę, w której rozmówcy usiłują złapać się nawzajem w pułapkę.
WYWIADautorzy: Theo van Gogh i Theodor Holman | adaptacja sceniczna: Stephan Lack | przekład: Marek Salsza | reżyseria: Anna Kociarz | obsada: Katarzyna Borkowska i Jakub Firewicz
W Wywiadzie bohaterowie przełamują stereotypy, którymi można ich opisać na podstawie prostego zestawienia: uznany dziennikarz gwiazdka filmowa. Jest to opowieść o kolejnych maskach, wręcz kreacjach aktorskich, które zakładamy przed innymi, aby osiągnąć swój cel. Oraz tym, co starannie ukrywamy przed otoczeniem, a czasem także przed samy sobą.
Współautorem Wywiadu jest Theo van Gogh, nieżyjący już kontrowersyjny holenderski reżyser filmowy, prawnuk brata malarza Vincenta van Gogha. W 2003 roku na podstawie tego tekstu zrealizował on w Holandii film fabularny. Cztery lata później powstał jego amerykański remake ze Stevem Buscemim w roli dziennikarza (i jednocześnie w reżyserii tego znanego aktora).
Wywiad w Żaku reżyseruje Anna Kociarz, aktorka Teatru Wybrzeże oraz wykładowczyni Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, która debiutowała jako reżyserka na PC Dramie czytaniem Jesteśmy tymi, przed którymi ostrzegali nas rodzice w 2022 roku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.