stat
Impreza już się odbyła
PAPIEROWA REWOLUCJA
termin
| 3 września, niedziela godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy

Czy dacie wiarę, że w latach 70. i 80. wydano nielegalnie w PRL, bez zgody cenzury - blisko 6 tys. tytułów prasowych i 4 tys. różnych tytułów książek? Bard opozycyjny Jan Krzysztof Kelus fenomen ten nazwał papierową rewolucją powielaczogodzin, w której walka toczyła się przy pomocy papierowej amunicji.
Wydawnictwa podziemne stanowią ogromny dorobek, fenomen polskiego podziemia, które poprzez publikacje niezależne znalazło sposób na walkę z reżimem komunistycznym oraz wpłynęło na kształtowanie się środowisk i programów opozycyjnych. Powstała sieć kolporterów, która miała dotrzeć do jak największej liczby ludzi, nawet poza granicami Polski. To wszystko budowało niezależne od władzy więzi międzyludzkie, kształtowało świadomość i postawy społeczne. Podziemne publikacje uczyły odważnego i niezależnego myślenia, kruszyły język oficjalnej propagandy, a tym samym przyśpieszały rozkład komunizmu w Polsce. Na wystawie stałej ECS poznamy m.in. historię podziemnej drukarni Bronisława Sarzyńskiego.

oprowadza | dr Jakub Kufel
Historyk i politolog, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obronił pracę doktorską na temat zróżnicowania ideowego opozycji w latach 70. Pracuje w Wydziale Myśli Społecznej ECS, gdzie zajmuje się projektami naukowymi oraz wydawniczymi. Prowadzi zajęcia dla studentów z zakresu transformacji ustrojowej, zarządzania projektami oraz seminaria licencjackie i magisterskie. Prywatnie ojciec syna, mąż żony i entuzjasta treningów crossfit.
 

Informacja o biletach

wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy)