stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wracają spotkania "Pasja szyta na miarę", które będą odbywać się w listopadzie oraz grudniu w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. W placówce GAK w Parku Oruńskim pojawią się: filmoznawca i krytyk filmowy Tomasz Raczek (5 listopada, g. 18:00), himalaista Adam Bielecki (27 listopada, g. 18:00) oraz popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy Karol Wójcicki (18 grudnia, g. 18:00).

w każdy poniedziałek (do 30.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 listopada o godzinie 18:00.
Prelegentem będzie Tomaszem Raczek - krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat. Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w piątek, ponieważ połączone będzie z inauguracją Klubu Filmowego Kosmos oraz pokazem wielokrotnie nagradzanego filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland oraz Kasi Adamik. Film opowiada historię emerytowanej inżynierki Janiny Duszejko, która prowadzi własne śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw.

Z kolei 27 listopada Scena Muzyczna GAK zaprasza na prelekcję "Szczyt Marzeń - moja droga na K2" w wykonaniu Adama Bieleckiego - himalaisty, alpinisty i taternika oraz członka kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Podczas prelekcji Bielecki zilustruje drogę, jaką pokonał, aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas pokazu podróżnik postara się przybliżyć zjawisko himalaizmu zimowego, a także za pomocą zdjęć i filmów opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach. Adam przedstawi także realia trudnych wspinaczkowych początków, pierwszych kroków w wysokich górach, a także opowie o tym, jak nie poddawał się zniechęceniu i frustracji, które dopadały go np. w przypadku tragicznych wydarzeń. Głównym punktem prelekcji będzie jednak historia zimowej wyprawy na K2 oraz bezprecedensowej akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Ostatnie wydarzenie, czyli spotkanie z Karolem Wójcickim, pasjonatem nocnego nieba, popularyzatorem astronomii, a także dziennikarzem naukowym odbędzie się 18 grudnia o godzinie 18:00. W ramach spotkania pt. "Ciemność dnia, światła nocy" dziennikarz opowie o podróżach po świecie celem poszukiwania najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych. Opowie także o całkowitych zaćmieniach Słońca oraz o zorzach polarnych, a także o najbardziej unikatowym zjawisku, które będzie można zobaczyć na świecie w 2027 roku. - Cała prelekcja opiera się na zebranych podczas moich podróży materiałach foto i video. Omawiam naturę przytaczanych przeze mnie zjawisk i prezentuję unikalne materiały ukazujące ich rzeczywisty przebieg ­- mówi Karol Wójcicki, który nagrania zorzy w czasie rzeczywistym, jako jedyny w Polsce, regularnie rejestruje.
"Pasja szyta na miarę" to cykl spotkań ze znanymi i cenionymi ludźmi z szeroko rozumianego świata kultury. Wydarzenia te, na których będzie można poznać inspirujących ludzi, będą łączyć pokolenia, i w jednym miejscu i czasie zintegrują dzieci i młodzież, osoby dorosłe oraz seniorów. Pierwsza edycja "Pasji szytej na miarę" odbyła się w 2019 roku. Zorganizowano wówczas spotkania z aktorem Robertem Kudelskim, podróżnikiem Aleksandrem Dobą oraz kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim.
Na spotkaniach obowiązuje reżim sanitarny.

Biografie gości:
Tomasz Raczek - krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji "Raczek Movie" w Radiu Nowy Świat, kurator kolekcji pereł światowego kina na internetowej platformie entclick.com. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego "Oko", redaktor naczelny "Playboya" i miesięcznika "Film", dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy "Perły z lamusa" w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz trzech płyt z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora i Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji.

Adam Bielecki - himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu (8463 m). 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, (8068 m), co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat (8125 m). W ramach ekspedycji ,,Annapurna Polsped Expedition 2017″ wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny (8091 m). Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, a także bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II (8035 m). Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. "Spod zamarzniętych powiek". Odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej.

Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage'a na Facebooku "Z głową w gwiazdach". Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Bilet można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed każdym spotkaniem.