stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Patrzę. Portret Antropologiczny - Wojciech Zamiara

3 lutego - 16 marca 2025

bilety 10 zł
ulgowy 5 - 7 zł
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii

Zaprasza na wystawę pt.: Wojciech Zamiara, Patrzę. Portret Antropologiczny
 
Wernisaż: 25.03.2011, godz. 18.00

Wystawa czynna: wtorek - środa - piątek: 11.00-17.00, czwartek: 11.00-18.00, sobota - niedziela: 11.00-16.00

W realizowanym od dwóch lat cyklu wideoportretów Wojciech Zamiara podejmuje rodzaj poetyckiej refleksji nad emocjami ludzkimi. Punktem wyjścia dla artysty stało się nawiązanie do klasycznej formy portretu fotograficznego i malarskiego, popularnego w minionych epokach, obecnie przeżywającego renesans. Zamiara zaprosił do współpracy znajome sobie osoby, które swobodnie pozując do ruchomych, filmowych portretów, stawały się - mniej lub bardziej świadomie - kreatorami czegoś w rodzaju performance'u do-kamerowego. Zadanie okazało się trudniejsze niż klasyczny modeling fotograficzny. Czas rejestracji - kilkanaście lub kilkadziesiąt minut - odgrywał niebagatelną rolę w procesie: jako błogosławieństwo, ale i udręka.

Portretowani podejmowali to wyzwanie różnorodnie. Zróżnicowani wiekiem i płcią modele nie okazywali znużenia obcowaniem z samymi sobą i szklanym okiem kamery. Dla niektórych ten fragment życia stał się zawieszeniem między realnością a metafizycznym zamyśleniem, może nawet medytacją. Z innych wydobył nieoczekiwane emocje, nie skrywane i nieograniczone przez nic i nikogo.

Artysta postawił się w roli obserwatora i eksperymentatora, pozostając zawsze w dyskretnym dystansie. Dzięki temu dostrzegamy fakt, że portret wideo u Zamiary nie jest próbą psychologicznego zgłębienia postaci. Artysta przedstawia proces, sytuację, która się wydarza, nie dokonuje ocen, nie wartościuje swoich modeli ani ich zachowań. Raczej bada sposób reagowania, czeka na zaskoczenie, czyni swoich bohaterów ważnymi, a przez to zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Ta swoista wideo notacja poza ogólnoludzkim wymiarem ma także aspekt lokalny - pozwala widzowi spotkać się z twórcami sztuki i kultury Trójmiasta: Anią Witkowską, Katarzyną i Piotrem Józefowiczami, Jerzym Ostrogórskim i wieloma innymi, których znamy tylko poprzez ich fotografię, wideo, malarstwo czy obiekty.

Biogram Wojciecha Zamiary (ur. 1960)
Wersja autorska: od dawna zajmuję się sobą, wątpliwościami, złudami, fascynacjami i imaginacjami mymi w bycie wciśniętym między inne w samotności bałaganie czasem dzielę się okruchami tego i dziwię się jakie formy to przybiera
Wersja kuratorska: urodzony w Toruniu. Lata 1981-1986 - studia w zakresie grafiki projektowej. Od 1986 asystent Witosława Czerwonki w Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego, a od 1990 - w Pracowni Intermedialnej ASP w Gdańsku. Od 2003 pracuje w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby. Realizuje instalacje przestrzenne, performance. Zajmuje się scenografią, grafiką wydawniczą i ekranową, animacją i wideo. Autor wielu wystąpień, pokazów i wystaw, których tematyką jest tożsamość, refleksja nad zasadniczymi wartościami cywilizacji, empatia i wymiar duchowy sztuki osadzonej w egzystencji ludzkiej. Jeden z najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
 
Organizator:
Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańska Galeria Fotografii
Muzeum jest instytucją kultury Samorządu Województwa Pomorskiego