stat
Impreza już się odbyła

Paweł chce mówić do nas dzisiaj

9 lutego - 30 listopada 2024, g. 10:00 - 18:00

Gdynia,
bilety 28 zł
ulgowy 17 zł

23 czerwca - 3 listopada 2024

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
29 czerwca bieżącego roku kończy się trwający od 28 czerwca 2008 rok św. Pawła, zwanego Apostołem Narodów. Prześladowca Chrystusa i Jego wyznawców stał się z czasem głosicielem Słowa Bożego, wędrownym nauczycielem tego Słowa i wreszcie męczennikiem. Słynne od wieków są jego listy, w których umacniał wiarę, nauczał i wyjaśniał święte tajemnice. Przez wieki zajmowano się tymi listami komentując je, rozważając ich treść i znaczenie.
W Bibliotece Gdańskiej PAN przy ul. Wałowej 15 czerwca o godz. 11 zostanie otwarta wystawa poświęcona temu wielkiemu myślicielowi, zorganizowana przez Bibliotekę Gdańską PAN, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz proboszcza kościoła św. Pawła w Gdyni. Ogrom materiałów i szczupłość miejsca zmuszają do ograniczenia pokazywanych obiektów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć rękopiśmienną Biblię katolicką z XIV w., będącą niegdyś własnością kardynała Andrzeja Batorego, dalej Biblię w tłumaczeniu ks. J. Wuyka z 1599 r., kalwińską polskojęzyczną Biblię tzw. Brzeską z 1563 r., także ewangelicką tzw. Biblię Hünefelda, drukowaną w Gdańsku w 1632 r. Wśród komentatorów listów św. Pawła zobaczyć będzie można prace Jana Kalwina z 1546 r. oraz francuskie adnotacje do wszystkich listów Apostoła. Zostanie pokazany tak często czytywany przez fundatora Biblioteki - Jana Bernardyna Bonifacio, markiza Orii egzemplarz komentarzy Sedulii Scoti, wydany w Bazylei w 1538 r. Na wystawie znajdzie się również Złota legenda z żywotem św. Pawła - wydanie łacińskie z 1492 r.
Zobaczyć można będzie ornat z wizerunkiem Apostoła oraz jego figurę.

Można więc obejrzeć i poczytać listy św. Pawła, zobaczyć wybrane komentarze do nich, ale też obejrzeć stare rękopisy, druki czy nowe, współczesne opracowania i wydania dotyczące św. Pawła.
Wystawa, ze względu na bardzo cenne eksponaty, będzie czynna krótko od 15 do 19 czerwca.