Kwartalnik Artystyczny "Bliza" zaprasza na niezwykłe spotkania z filmami Planete+Doc Film Festival - jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i jednego z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń filmowych w kraju.
Kwartalnik Artystyczny "Bliza", Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczęły wspólny projekt spotkań z filmami Planete+ Doc Film Festival. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na Planete+ Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.
PRYWATNY WSZECHŚWIATreżyseria: Helena Třeštíková
szczegóły: dokumentalny, Czechy, 2012, 83 min.Petr Kettner i Jana Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn - Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować. Robił to w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika. Film Heleny Třeštíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą "uchwycenia" czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym.
Wkrótce rodzina Petra i Jany przeniosła się z małego mieszkania do rodzinnego domu na obrzeżach Pragi. Petr - z zawodu elektryk, samodzielnie wykończał nowe lokum, a Jana zaszła w kolejną ciążę. Do 2008 roku zarówno oni, jak ich kraj zmienili się gwałtownie i nie do poznania. Sowieci wprowadzili socjalizm, po którym nastąpiła Aksamitna Rewolucja, podział na Czechy i Słowację, a następnie powrót do demokracji. Rodzina Petra i Jany, tak jak ojczyzna bohaterów - przetrwała, ale los wystawił ją na ciężką próbę. Honza wyrósł na zbuntowanego nastolatka, negującego szkołę miłośnika Johna Lennona i narkotyków. Gdy dorósł wyjechał do Hiszpanii i zmywał naczynia w restauracji. Nieakceptujący tej decyzji rodzice bohatera nie wyparli się syna, oferując mu cały czas mentalne i finansowe wsparcie.
Film "Prywatny wszechświat" w sposób poruszający pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny z polityczno-społecznymi zmianami, podkreślając jak ważną rolę odegrała w totalitaryzmie rodzinna jedność, funkcjonująca niczym idealna strategia społecznego przetrwania. Film cechuje też doskonała spójność narracyjna, zauważalna pomimo wykorzystania różnych formatów nagrań archiwalnych. Ironicznym dopełnieniem okazują się klipy z muzyką Karela Gotta, które pozwalają od innej strony spojrzeć na wielobarwny i fascynujący portret społeczno-politycznych transformacji czeskiego społeczeństwa.
Wybrane festiwale i nagrody:2013 - PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2013 - ZagrebDox
2012 - Wyróżnienie Specjalne IFF Karlowe Wary
2012 - IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam
2012 - Hot Docs Toronto
2012 - Grand Prix EBS International Documentary Festival
2012 - Silverdocs Documentary Festival
2012 - Sevilla Festival de Cine Europeo
2012 - FF Denver
2012 - Thessaloniki Documentary Festival
2009 - Najlepszy Projekt MEDIA European Talent
Opis i materiały dystrybutora Against Gravity
Gościem spotkania będzie
Paweł "Konjo" Konnak, nie tylko popularny artysta kabaretowy, ale przede wszystkim poeta i autor książek opisujących historię krajowych ruchów kontestacyjnych w tym najnowszej:
"Karnawał profuzji".
Paweł "Konjo" Konnak opowie o swoim życiu, postawie artystycznej w PRL-u i losach tzw. pokolenia stanu wojennego poprzez pryzmat swoich alter-biograficznych książek: "Artyści. Wariaci. Anarchiści", "Gangrena" oraz najnowszej - "Karnawał profuzji". Konjo od lat opisuje walkę bohemy o, jak to ładnie napisał futurystyczny Poeta: "wyzwolone serce człowieka". Od ponad dziesięciu lat jest też kustoszem jedynego w kosmosie Muzeum Polskiego Rocka w Gdańsku. Od trzech lat pełni funkcję kuratora cyklu spotkań literackich w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.