1 maja projekt Płyniemy Polsko planuje dotrzeć do Sopotu. Jest to pierwszy w historii projekt opłynięcia Polski na skuterach wodnych i ustanowienie rekordu Polski w tym zakresie. To również promocja dla amatorskiego, profesjonalnego i wyczynowego uprawiania sportów związanych z wodą - sportów motorowych w Polsce oraz promocja zdrowia.
CEL PROJEKTU:
Ustanowienie rekordu Polski
Promocja sportów motorowodnych w Polsce
Ważny elementy projektu:
Zbiórka środków finansowych na sprzęt do nurkowania dla dzieci z porażeniem mózgowym i autyzmem . https://www.facebook.com/plyniemypolsko/
Oficjalna inauguracja projektu "Płyniemy Polsko" będzie miała miejsce dnia 28 kwietnia w godzinach 15.00 - 18.00 w Ustroniu. Na stawie w centrum miasta odbędzie się pokaz skuterów wodnych oraz wakeboardu. Dodatkowo w tzw. miasteczku namiotowym zaprezentowani zostaną partnerzy projektu.
29 kwietnia rano zawodnicy zaczynają płynąć z Oświęcimia rzeką Wisłą, przez Kraków do Sandomierza. Równolegle z nimi wyruszy w drogę ekipa serwisowa z camperem, samochodem terenowym i sprzętem zamiennym. Następnego dnia team rusza z Sandomierza przez Warszawę do Włocławka. Dalsza trasa będzie wyglądała następująco: z Włocławka do Sopotu, z Sopotu morzem do Sarbinowa, z Sarbinowa morzem do Szczecina, ze Szczecina Odrą pod prąd w kierunku Wrocławia oraz z Wrocławia do Kędzierzyna Koźle, aby dotrzeć jak najbliżej Rybnika. W dniu 7 maja o godzinie 12.00 nad Zalewem Rybnickim, na molo przy siedzibie Yacht Clubu Rybnik i Fundacji EDF Polska, będzie miało miejsce oficjalne zakończenie projektu.
Jednocześnie z uczestnikami wodnej wyprawy wyrusza także ekipa "miasteczkowa", która będzie gościć w Krakowie, Warszawie, Sopocie, Sarbinowie, Szczecinie, Wrocławiu i Rybniku. Idea "miasteczek" polega na rozstawieniu kilku namiotów, gdzie prezentowany będzie projekt. Ponadto przez oficjalnych wolontariuszy z Fundacji EDF Polska zebrane zostaną środki na sprzęt do nurkowania do nurkowania i zajęcia dla osób z porażeniem mózgowym i autyzmem. Odbędą się także spotkania ze znanym osobami oraz z osobami niepełnosprawnymi - uczestnikami Olimpiad Specjalnych. Będą miały też miejsce konkursy edukacji prawnej, jak i animacje dla dzieci. Zaprezentują się tam także partnerzy projektu wraz ze sprzętem wodnym, takim jak skutery, motorówki, sprzęt do nurkowania. Każdemu wydarzeniu w "miasteczku" towarzyszył będzie pokaz wakeboardu za skuterem. Goście będą mieli możliwość przepłynięcia się motorówką lub skuterem wodnym. W każdym "miasteczku" na trasie projektu pojawią się lokalne i ogólnopolskie media.
Celem projektu jest opłynięcie Polski Wisłą, Bałtykiem, Odrą i ustanowienie na tej trasie rekordu. Najistotniejszą sprawą w całym przedsięwzięciu jest zbiórka pieniędzy na sprzęt do nurkowania i całoroczne zajęcia z dla osób z porażeniem mózgowym i autyzmem. Należy podkreślić, że na ten cel przeznaczonych zostanie 100% zebranych środków. Podejmowane działania mają charakter charytatywny, a nie komercyjny.
Z całości wydarzenia zostanie zmontowany materiał filmowy i fotograficzny z trasy rajdu i miasteczek.
Sopot 01.05.2017 godz. 12.00 - 20.00 Czarna Perła/Zatoka Sztukiplaża animacje, konkursy, edukacja prawna z zakresu aktywnego wypoczynku, sportów wodnych, prezentacje partnerów, pokazy skuterów, sprzętu pływającego, sprzętu do nurkowania, spotkania ze znanymi postaciami, sportowcami, spotkania z uczestnikami Olimpiad Specjalnych z Trójmiasta. Rejsy motorówką, możliwość pływania na skuterach, pokaz wakeboardu. Koło godziny 18.00 nastąpi przypłynięcie uczestników na skuterach wodnych na plażę.