stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

We współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza przygotowaliśmy niebywałą gratkę - w ramach festiwalu powstał nowy projekt, który mamy nadzieję na stałe zagości w Gdyni - Polish Showcase Day at Globaltica. Zaprosiliśmy starannie wyselekcjonowane polskie zespoły folkowe, by zaprezentowały się w czwartek 18 lipca na dwóch scenach festiwalowych. W showcase'ie wezmą udział delegaci najważniejszych festiwali, targów oraz mediów poświęconych muzyce świata m.in. WOMEX, Roskilde czy magazynu Songlines.

cze 20

piątek, g. 17:30

Gdynia,
bilety 65 zł
Kup bilet
lip 18-20

piątek - niedziela

bilety 160 zł
Kup bilet
Na showcase'ie zagrają: Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Koncerty odbędą się w przestrzeni Starej Wozowni oraz na scenie obok pałacu w Parku Kolibki. Każdy z wybranych artystów nie tylko kontynuuje tradycje wykonawcze i repertuarowe z różnych regionów Polski, ale także unowocześnia je, przystosowując do współczesnego, dynamicznego świata. Przy tym warto zaznaczyć, że muzyka zaproszonych zespołów nie traci wyjątkowego, lokalnego charakteru. Wierzymy, że właśnie takie innowacyjne podejście do tradycji może odnieść sukces na globalnym rynku.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

---
BURÓNKA | Polska
Nowoczesne podejście do muzyki kurpiowskiej

Burónka to projekt zrodzony z fascynacji wokalną tradycją Kurpiów z Puszczy Zielonej. Współczesny język wypowiedzi muzycznej splata się z głęboko osadzonym w tradycji podejściem do prowadzenia narracji wokalnej. Autorskich interpretacji doczekały się pieśni pochodzące z nagrań archiwalnych oraz z repertuaru Bronisławy Świder ze wsi Bandysie. Podczas Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2017 zespół otrzymał II nagrodę "za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich" oraz Nagrodę Publiczności "Burza Braw". W gwarze kurpiowskiej, "burónka" to lniana lub wełniana tkanina używana niegdyś do noszenia dzieci a także jako nakrycie na łóżko.

Muzycy:
Olga Stopińska - śpiew, inspiracja
Mateusz Wachowiak - harmonia polska trzyrzędowa
Mateusz Sieradzan - instrumenty perkusyjne
Mateusz Woźniak - kontrabas

FIFIDROKI | Polska
Eklektyczna mieszanka zakorzeniona w śląskich krajobrazach

Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni. Muzyka Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna co balladowa i baśniowa. Nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę zespołu, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce.

Muzycy:
Natalia Baranek - wokal
Joanna Milka - wokal
Łukasz Nowotka - skrzypce
Bartek Pluciński - gitara
Norbert Jasłowski - gitara /sample
Eugeniusz Lenart - bas
Damian Machnik - perkusja

KRZIKOPA | Polska
Śląsk opowiedziany na nowo

Sentymentalne echo ginącego języka, myślenie magiczne i pieśni pełne tajemnic oraz symboli - to śląska muzyka tradycyjna oczami Krzikopy. Grupa pompując w nią ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów, tworzy jej obraz na nowo. Zespół w 2012 roku założył Mateusz Dyszkiewicz, akordeonista i kompozytor. Głównym impulsem była chęć przywrócenia wątków śląskiej muzyki ludowej kulturze popularnej, zachowując ich uniwersalny charakter. Gatunek wymyka się kategoriom folk, elektronika, czy rock. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, walczyka z motywami bałkańskimi, oberka z D'n'B doskonale sprawdziły się na wielu scenach w Polsce i zagranicą. Priorytetem w ich twórczości jest melodyka i taneczność, a także chęć odczarowania w swoim pokoleniu śląskiej muzyki, kojarzonej jedynie z muzyką biesiadną.

Muzycy:
Mateusz Dyszkiewicz - akordeon
Katarzyna Dudziak - wokal
Karina Przewłoka - wokal
Adam Romański - skrzypce
Dominik Kalamarz - elektronika
Piotr Penkała (Spacepierre) - perkusja

MEHEHE | Polska
Szeptuchy i wiedźmy

Intrygujący duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Mehehe tworzą Basia Songin i Helena Matuszewska, artystki związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis, Kuso). Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery.

Muzycy:
Basia Songin - wilk, kankle, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew
Helena Matuszewska - złóbcoki, kaszgar, wrzeciona, looper, zaklinania, śpiew

SUTARI | Polska
Polifonie w domowym anturażu

Warszawskie trio Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Zespół zadebiutował w 2012 roku zdobywając II nagrodę oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kasia Kapela, Basia Songin, Zosia Zembrzuska eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wokalne, od mocnego ludowego śpiewania po miękkie, współczesne wokalizy. Wykorzystują instrumenty tradycyjne oraz sprzęty gospodarstwa domowego jak tarka czy mikser kuchenny. W ich muzyce słychać inspiracje tradycyjną muzyką polską i litewską we współczesnym brzmieniu i aranżacjach. Koncertują na całym świecie na festiwalach world music, w teatrach, filharmoniach i klubach muzycznych. W 2015 roku zagrały na największych międzynarodowych targach world music WOMEX. Trio Sutari, jako jeden z niewielu zespołów polskich i europejskich, nagrało sesję koncertową dla kultowego amerykańskiego radia KEXP.

Muzycy:
Basia Songin - śpiew, wilcze basy, bębny tradycyjne, woda, tarka kuchenna
Kasia Kapela - śpiew, skrzypce, kankle, perkusjonalia, instrumenty codzienne, deska kuchenna, nóż
Zosia Zembrzuska - śpiew, skrzypce, perkusjonalia, tarka i mikser kuchenne

TĘGIE CHŁOPY | Polska
Taneczna muzyka z Kielecczyzny

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie "chłopy" - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" - jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Muzycy:
Ewa Grochowska - śpiew, skrzypce
Maniucha Bikont - śpiew, tuba
Mateusz Kowalski - akordeon, śpiew
Michał Żak - klarnet, saksofon sopranowy
Maciej Filipczuk - skrzypce
Michał Maziarz - skrzypce, sakshorn tenorowy
Dorota Murzynowska - baraban
Szczepan Pospieszalski - trąbka
Marcin Żytomirski - skrzypce

WOWAKIN | Polska
Improwizacje oparte o tradycję

Trio WoWaKin powstało w 2016 roku. Specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność. Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc a zarazem uwodząc publiczność naturalnością i szczerością przekazu. Muzyka WoWaKin trio ma niesamowitą energię taneczną, dlatego ich koncerty doskonale nadają się do tańca, zapraszając wszystkich do szalonego 'wirowania' w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków. Zespół tworzy trójka muzyków: Mateusz Wachowiak, Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak. Zespół zdobył m.in. III nagrodę w konkursie Nowa Tradycja'16 i Folkowe Mikołajki'16; może się też pochwalić występem na targach Womex'17, udziałem w wielu prestiżowych festiwalach.

Muzycy:
Mateusz Wachowiak - harmonia trzyrzędowa, basetla
Paula Kinaszewska - skrzypce, głos
Bartłomiej Woźniak - perkusja, cymbały, banjolele, skrzypce, głos