stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na wystawę fotograficzną będącą plonem wyjazdu ekipy projektu Muzeum  Emigracji  do polonijnych skupisk na rumuńskiej Bukowinie. Bukowina, ta dzisiaj podzielona między Ukrainę i Rumunię karpacka kraina, już od końca XVIII wieku była celem emigracji ludności polskiej z małopolsko-galicyjskich zakątków habsburskiej monarchii.

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

24 maja 2024 - 1 lutego 2025, g. 10:00

Wstęp wolny
Górale Czadeccy (etnicznie polska grupa ze słowackiego pogranicza) zasiedlali bukowińskie wioski w poszukiwaniu pracy przy wyrębie lasów oraz pracy na roli i hodowli zwierząt. Górnicy solni z Bochni oraz Wieliczki przyjeżdżali do pracy w kopalniach soli. Klęski naturalne przygnały tutaj wychodźców z Rzeszowszczyzny.

Według spisu powszechnego z 2002 roku, Polaków na Bukowinie żyje około 3,5 tysiąca.  Ale Związek Polaków w Rumunii potraja tą liczbę. W mieście wojewódzkim Suczawa od 1907 roku (z przerwą w czasach dyktatury komunistycznej) działa "Dom Polski", w wioskach Plesza, Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli, Kaczyka mówi się po polsku.
 
Bliska, ale mało znana - tak określić można polską społeczność Bukowiny. To prawdziwy fenomen - czysto polskie wsie, o głęboko zakorzenionym poczuciu polskiej tożsamości, zachowanych tradycjach, języku, mocnej katolickiej wierze. Prawdziwe polskie wyspy na mapie rumuńskiej Bukowiny. To kraina wyjątkowa, miejsce harmonijnego przenikania się wielu kultur i narodowych tradycji.
 
Fotografie autorstwa Przemysława Kozłowskiego oraz nagrania video Aleksandry Widuto, realizacja Aleksander Gosk przybliżą życie potomków polskich emigrantów na rumuńskiej Bukowinie. 
 
"Polskie wyspy na rumuńskiej Bukowinie" - wystawę, której otwarcie nastąpi 21 lipca o godz. 17.00, oglądać będzie można w siedzibie Miejskiej Informacji w Gdyni przy ul. 10 Lutego w dniach 21 lipca - 15 sierpnia.