Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Prolog do Makbeta (5 opinii)

kasy:
58 301-42-55
w ramach wydarzenia:
IX Festiwal Szekspirowski
Oceniasz 5/10
Teatr DACH, Kijów, Ukraina „Prolog do Makbeta”


Inspiracją do tej sztuki była szekspirowska tragedia „Makbet”. Dlaczego właśnie ona? Dlatego, że można dostrzec wiele podobieństw między kolizjami zawartymi w uniwersalnym tekście Szekspira a realiami współczesnej Ukrainy. Odwaga ducha i jego słabość, wątpliwe zwycięstwa i nieuchronne konsekwencje zdrady. Historia rozgrywa się w scenerii pełnej kobiecych postaci a mistycyzm tej opowieści silnie wpływa na męskie fantazje i umysły.
Pytanie, jak odnaleźć w sobie siłę twórczą wśród chaosu niszczących wydarzeń i śmierci, leży w sercu projektu „Mistyczna Ukraina”. Przestrzeń sceniczna jest niezwykle malownicza: tworzą ją autentyczne, ręcznie tkane dywany oraz folkowe kostiumy (zarówno ukraińskie jak i dalekowschodnie). Duże znaczenie ma tutaj rytualny taniec – dramaturgia muzyczna powstała w oparciu o ukraińskie pieśni folkowe.

Teatr DACH. Ten prywatny, nie komercyjny teatr został założony przez Władysława Troitsky w 1994 roku w Kijowie, na Ukrainie. Stanowi część Centrum Sztuk Współczesnych „DACH”. Przez ten czas zespół zyskał popularność nie tylko lokalną ale brał też udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. Wiener Festwochen, Schiller Tage, New Drama, Valley of Arts. Teatr hołduje zasadzie „czystej sztuki” a wyznacznikiem repertuaru jest wysoka jakość sztuk. Twórcom udało się stworzyć unikalny klimat – jest to wynik połączenia szkół teatralnych z Ukrainy i Moskwy. W swych działaniach starają się łączyć różne, nawet opozycyjne dziedziny sztuki. Szanują tradycje akademickie teatru realistycznego ale też eksperymentują z nowymi formami teatru przestrzennego.

Spektakl „Prolog do Makbeta” wykorzystuje słynną fabułę tragedii Szekspira, wizualnie opierając się na etnicznej, ukraińskiej stylistyce. Całości towarzyszy grana na żywo muzyka w wykonaniu zespołu „DahaBraha”, gdzie starodawne ukraińskie melodie przeplatają się z rytmami afrykańskimi, indiańskimi, latynoamerykańskimi i japońskimi (odgrywanymi na oryginalnych instrumentach).