stat

Swoje źródła ma pod szczytem Baraniej Góry. Liczy aż 1047 kilometrów i jest zupełnie inna koło Oświęcimia, w Sandomierzu, i całkowicie inna w okolicach Grudziądza. Oto Wisła - królowa polskich rzek i główna bohaterka książki "Wisła. Przewodnik dla dużych i małych". Spotkanie z autorkami publikacji - Cecylią Malik i Grażyną Rigall - odbędzie się 22 listopada o godzinie 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Rozmowę poprowadzi Barbara Piórkowska.

Eksperci biją na alarm - z naszą planetą dzieje się nie najlepiej. Wyschnięte koryta rzek z jednej strony, z drugiej nawalne deszcze i powodzie, które bezlitośnie rozprawiają się ze wszystkim, co napotkają na drodze. Kryzys klimatyczny już tu jest, doświadczamy go na co dzień. "Wisła. Przewodnik dla dużych i małych", czyli bogato ilustrowane kompendium wiedzy na temat najdłuższej polskiej rzeki, zawiera legendy i ciekawostki przyrodnicze, ale nade wszystko uświadamia czytelnikom, że dbałość o środowisko naturalne leży w rękach każdego z nich.

Książkę będzie można nabyć w trakcie spotkania na stoisku Księgarni PWN (naprzeciwko wejścia do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego).

Cecylia Malik
Artystka wizualna, performerka, malarka, kuratorka sztuki współczesnej i aktywistka. Studiowała na Wydziale Malarstwa na ASP w Krakowie. Początkowo zainteresowana malarstwem, potem problemami społecznymi, ekologią i miejską przestrzenią. Autorka projektu fotograficznego "365 drzew". Założyła Modraszek Kolektyw działający w obronie przyrody Zakrzówka, zainicjowała liczne akcje społeczne, m.in. "Warkocze Białki" (protest przeciwko melioracji rzeki Białki), "Matki Polki na wyrębie" (protest przeciwko masowej wycince drzew), czy najnowszą "Siostry Rzeki" w obronie ostatnich naturalnych rzek na świecie, w tym Wisły i jej dopływów. Siostry

Grażyna Rigall
Absolwentka Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. Ilustratorka, malarka, współautorka krótkich form animowanych, autorka lalek i niewielkich obiektów. Ilustruje książki dla dzieci m.in. "Łopianowe pole" (nagroda konkursu Książka Roku IBBY 2017, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), "Człowiek, jaki jest, każdy widzi" (wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014).

Stypendystka Miasta Sopot, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2017, 2019, 2020.

Barbara Piórkowska
Pisarka, autorka m.in. dystopii "Gaja. Historia prawdziwa", prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie, animuje spotkania czytelnicze o książce ekologicznej oraz "zielone" spotkania z autorami i autorkami książek o naturze. Z pasji: zielarka.

21 listopada - 20 grudnia 2024, g. 17:00

Wstęp wolny
lis 24

niedziela, g. 12:20

Gdańsk Twierdza Wisłoujśc, parking przy twierdzy
bilety 65 zł
ulgowy 55 zł
wyprzedane