stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej to coroczne wydarzenie kulturalne organizowane od 2016 roku w Gdańsku, we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz partnerami z krajów nordyckich. W dniach 22-24 listopada 2024 roku odbędzie się jego 9. edycja, z tematyką poświęconą kulturze i sztuce Finlandii. Uczestnicy będą mieli okazję poznać fińską literaturę, muzykę i filozofię życia podczas spotkań autorskich, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych oraz koncertów.

15 lutego - 31 grudnia 2024, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

6 grudnia 2024 - 9 stycznia 2025

Wstęp wolny
W PROGRAMIE:

21 listopada 2024, godz. 17:00-18:30
Autorskie oprowadzanie po wystawie z Rafałem Królem.  

Wystawa fotografii: Wyprawa przez Lemmenjoki największy park narodowy Europy.
Termin: 21 listopada - 20 grudnia 2024
Miejsce: hol Wydział Historyczny UG, ul. Wita Stwosza 55, Kampus UG

Autorzy prac: Borys Komander podróżnik fotograf, Rafał Król podróżnik, kierownik i pomysłodawca ekspedycji

Park utworzono w 1956 r. na wielkim obszarze 2850 km², a jego nazwa wywodzi się od rzeki Lemmenjoki, która wije się wśród wzgórz i lasów tej bezkresnej krainy. Teren jest ogromny i planując wyprawę podróżnicy wiedzieli, że waga sprzętu i żywności potrzebnych na całą trasę wyniesie przynajmniej 30 kg. Wpadli więc na pomysł, aby wykorzystać rzekę jako środek transportu. Zamiast wynajmu canoe, jak robią to miejscowi i turyści, postanowili użyć jednokomorowych pontonów (packraftów). Zdecydowali się spłynąć rzeką Lemmenjoki do samego końca w pewnej odległości za osadą Njurgulahti rzeka Lemmenjoki wpada do wielkiego jeziora Paatari i tam kończy swój żywot jako ciek wodny.



Podróżnicy wspominają spływ rzeką w następujący sposób dla nas jednak to wciąż był jedynie etap trasy. Jezioro Paatari dalej uchodzi rzeką Matkatjoki do wielkiego jeziora Solojärvi, które wyglądem przypomina kątownik. Przy załamaniu kątownika znajduje się plaża, droga i farma reniferów. To ostatnie miejsce, do którego da się bezpiecznie dopłynąć. Dalej bowiem jezioro uchodzi niemal prostą rzeką Juutuanjoki pełną bystrzy, wodospadów i niebezpiecznych kaskad do miasteczka Inari nad gigantycznym jeziorem o tej samej nazwie. Jednak obciążone naszymi bagażami packrafty nie miałyby żadnych szans na pokonanie kipieli rzeki Juutuanjoki. Końcówka jeziora Solojärvi była zgodnie z naszym planem ostatnim bezpiecznym miejscem, żeby wysiąść i zakończyć spływ. Podróżnicy podczas spływu robili postoje lub biwakowali po to, aby szlakami pieszymi dotrzeć
w najciekawsze miejsca. Schemat ich dnia wyglądał zazwyczaj podobnie wstawali około godz. 7.00, jedli śniadanie, zwijali obóz i wypływali ok. godz. 9.00. Zazwyczaj płynęli do godz. 17.00, robiąc co godzinę około 10-minutowe odpoczynki z wysiadaniem na brzeg. Po znalezieniu miejsca na biwak stawiali obóz, robili wieczorny posiłek i ognisko.



Rafał Król podróżnik, polarnik i eksplorator. Ekspert do spraw bezpieczeństwa outdoorowego i tester sprzętów oraz technologii używanych podczas podróży. Twórca serwisu expeditions.pl i autor książki o podróżowaniu przez życie 25500.

https://expeditions.pl/

https://www.boryskomander.com/

Sponsor wystawy Firma Simplito